Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Halk Eğitim Merkezinden Yıl Sonu Sergisi

Gündem Yayın: 03.06.2014 14:32
Yazar:

Eflani İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından yıl sonu sergisi açıldı. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasının giriş katındaki serginin açılışını, Kaymakam Tolga Özdemir, Garnizon Komutanı Rıfat Göktürk, Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul ile beraber yaptı. Açılışa, Emniyet Amiri Musa Celebi, ilçe milli eğitim şube müdürleri, Safranbolu Halk Eğitim Müdürü ile daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurs öğretmenleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sezai Öztaş, açılışta yaptığı konuşmada, 2013-2014 eğitim öğretim dönemindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öztaş, “2013-2014 yılında Eflani Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak, içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılı içinde ilçemiz halkının ihtiyaç duyduğu ve istekte bulunduğu alanlarda kurs açarak vatandaşımıza eğitim öğretim hizmeti sunmaya çalıştık. Vatandaşların talep etmiş olduğu ve imkanlar ölçüsünde, bu yıl saç bakımı ve yapımı, hurç dikimi, 3-6 yaş aile eğitimi, düz kirkitli dokuma (yöresel bez), biçki dikiş, İngilizce, kalorifer ateşçiliği ve bilgisayar kursları açtık.” dedi.

Biçer döver kursuna talep topladıklarını söyleyen Sezai Öztaş, sözlerine şöyle devam etti: “Halk Eğitiminin amacının örgün eğitime hiç girmemiş veya örgün eğitimi bitirmiş yetişkin insanlara, onların ilgi istek ve kabiliyeti doğrultusunda kurs açarak bir meslek sahibi yapmak, biz bu amaç doğrultusunda örgün eğitimini tamamlamış kişilerin evde boş durmamaları ve belirli faaliyetlere katılması için çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Kaymakam Tolga Özdemir ve beraberindekiler el emeği göz nuru el işlemeleri sergisini gezerek kurs öğreticisi ve kursiyerlerden yapmış oldukları dantel ve nakışlar hakkında bilgi aldı. Sergideki el işlerinin çoğunluğu Eflani ilçesine has olan çember bezi üzerine yapıldığı ifade edildi.

Daha sonra kurslara katılanlara belgeleri verildi. Sergiye katılanlara çeşitli yiyeceklerden oluşan tabak ikram edildi. Serginin 3 gün açık kalacağı belirtildi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bu belde ismini koruma altındaki koyun ırkından alıyor

Dünya Yayın: 28.02.2024 20:12
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki 2 bin 711 nüfuslu belde, ismini ünlü Karayaka koyun ırkından alıyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karayaka beldesi, ismini bir koyun ırkından alıyor. En belirgin özelliği kuyruk yağının olmaması ve bu yağın tüm vücuda yayılması olan karayaka ırkı koyun, bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlıyor. Bu nadir ırk devlet tarafından koruma altına alınırken, belde sakinleri de karayaka ırkının korunmasına yönelik çabaları destekliyor. Karayaka ırkıyla adını duyuran beldenin Tokat’ın tarımsal ve kültürel zenginliğine olan katkısı her geçen gün daha da belirgin hale geliyor.

Koyun sürüsü olan Karayaka beldesi sakinlerinden 38 yaşındaki Mahmut Başara, “Beldemiz ismini karakaya ırkı kuzularımızdan almıştır. Karayaka kendine özgün bir ırktır. Türkiye’de eşi benzeri yoktur. Zaten devlet bunları da koruma altına aldı” dedi.