Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Gümüşhane’de Harşit Çayı balık mezarlığına döndü

Dünya Yayın: 25.08.2023 04:12
İhlas Haber Ajansı

Gümüşhane’de Harşit Çayı’nda şimdi belirlenemeyen bir sebeple toplu balık vefatları meydana geldi. Binlerce balığın öldüğü Harşit Çayı balık mezarlığına döndü.

Kentte, Hasanbey ve Özcan Mahallesi’nde Harşit Çayı güzergâhı boyunca yaşanan toplu balık vefatları vatandaşları endişelendiriyor.

Önceki yıllarda da toplu balık ölümlerinin meydana geldiği çay üzerinde bu yıl büyük oranda artış gösteren vefatlar nedeniyle Harşit Çayı adeta balık mezarlığı haline geldi.

Binlerce balığını bir gün içerisinde öldüğünü söyleyen etraf sakinleri ise olayın sebebinin araştırılmasını istiyor.

Bölgede yürüyüş yaptığı esnada balık vefatlarını fark ettiğini söyleyen Altan Gümüşhaneli, “Ben dün sabah yürürken denk geldim çok fazla yoktu. Akşam tıpkı güzergâhta yürürken daha fazlasını gördüm. Bu olay belli bir noktadan sonra meydana geliyor zira şu an bulunduğumuz noktada balıklarda bir sorun yok. Bu aralıkta bir kanalizasyon mu karıştı ne oldu bilmiyorum. Harşit Çayı üzerinden bahçesini sulayan vatandaşları da uyardım, burada bir zehirlenme durumu olabilir sebzelerinizi sulamayın siz de sıhhat tarafından olumsuz etkilenirsiniz dedim. Çok fazla vefat var binlerin çok çok üzerinde. Bu suda yaşayan sazanlar aslında çok pak suda değil kirli sularda yaşayabilen balıklar. Suda oksijenin azaldığından ötürü balıkların öldüğünü söyleyenler var ancak burada da tıpkı oksijen var orada da bu balıklar bir kepçe suda bile yaşayabiliyorlar, bunun diğer bir sebebi var. Yetkililerden bunun araştırılmasını istiyorum, bu çok sıhhatsiz bir durum bu dereden balık tutup yiyenler de oluyor insan sıhhati da etkilenmeden bir şey varsa önüne geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Harşit Çayı’nda canlı bir tane balık kalmadı, hepsi ölü”

Önceki yıllarda da balık ölümlerinin yaşandığını lakin bu yıl ölümlerin bu yıl büyük oranda artış gösterdiğini söz eden Özcan Mahallesi sakini Uğur Karakelle, “Dün sabah bunlar canlıydılar, bugün hepsi meyyit. Dün öğlenden sonra başladı bu durum, bu sabah itibariyle canlı bir tane yok. Saymakla tespit edemezsiniz bunu mümkün değil, yazık günah. Dün balıklarda hiçbir şey yoktu yüzüyorlardı, akşam itibariyle vefatlar başladı bu sabah itibariyle de canlı bir tane balık kalmadı hepsi meyyit vaziyette” dedi.

Öte yandan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü takımları gerekli inceleme ve çalışmaları başlatarak hem balıklardan hem de sulardan örnekler alarak analize gönderdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.