Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Genç yazarlar okurlarıyla buluştu

Gündem Yayın: 11.10.2018 09:35
Genç yazarlar okurlarıyla buluştu

Karabük Üniversitesi Kültür, Bilim, İnovasyon, Spor, Sanat Günleri (KÜLBİSS) etkinlikleri kapsamında “Karabük Üniversiteli Genç Yazarlar” adlı söyleşi programında genç yazarlar ve okurlar bir araya geldi.

Sesli Düşünme Kulübü tarafından 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ömer Faruk Dinç, Murat Güçlü, Aslı Bey, Mehmet Önder Karataş ve Tuğçe Yavuz isimli Karabük Üniversitesi öğrencileri konuşmacı olarak katıldı.

Katılımcılardan “Karabulut” adlı kitabın yazarı olan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Ömer Faruk Dinç, polisiye ve cinayet kitapları yazmayı çok sevdiğini belirterek,  ilk yazarlık serüvenine 2016 yılında başladığını söyledi. Dinç, cinayet ve polisiye kitap yazarken basite kaçınılmaması gerektiğinin altını çizerek “Okuyucu kitabın son sayfasında katili bulmamalı. Katili kendisi düşünerek bulmalı. Önemli olan cinayeti işleyen karakterin son sayfalarda verilmesi değil, cinayeti işleyen kişiyi okuyucunun kendisinin bulabilmesidir” diye konuştu.

“A ve Dem” kitabının genç yazarı Din Kültürü Öğretmeni ve 19 Mayıs Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Aslı Bey de yazarlığa İkrar Dergisi’ne şiir göndererek başladığını belirterek “Şiir şairin sırrıdır ve sadece yazılmaz, çünkü şiir insanların ardında bıraktığı iyiliklerdir.” sözlerinin kendisine ilham kattığını ifade etti. Şair kimliği ile de tanınan Bey, “Şiiri sadece bir metin olarak görmüyorum. Arkada güzel duygular bırakmak benim için önemlidir. Şiir, yaşamı anlamlı kılar.” dedi.

İlk kitabı “Kırmızı Bisikletim” olan İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi Murat Güçlü ise ilk ve ortaokul yıllarında şiir kompozisyon alanında birçok derecesi olduğunu belirterek, sosyal medyada yanlışlıkla kendi şiirini paylaştığını ve belli bir kitleye ulaştığını ifade etti. Güçlü, “Kırmızı Bisikletim” adlı kitabıyla şiirden roman tarzına geçiş yaptığını aktararak  “Modern şiir yazıyorum öyleyse onların hikâyelerini de oluşturayım. Şiir yazabiliyorsak hikayeleştirebiliriz düşüncesi ile Kırmızı Bisikletim romanını yazdım.” dedi.

“Halbuki” dergisinin yazarı Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi son sınıf öğrencisi Tuğçe Yavuz, derginin kuruluş amacı hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Toyluklarımızın farkında olup kendimizi nasıl geliştirebiliriz ve her bölümden öğrenci alarak bir dergi fulyası oluşturabiliriz. Karabük Üniversitesinde neden bir dergi çıkartmayalım dedik. Gençlerin şu dönemde tutunacak bir dala ihtiyacı var kuşkusuz bunu sanatın her türlüsüyle gerçekleştirebiliriz.”

Karabük Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü mezunu Mehmet Önder Karataş ise salt bir biçimde okumanın beyne zarar veren bir durum olduğunu ifade ederek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yalnızca okumak beyni şişmanlatır. Bu şişmanlatma yazı yazılarak terbiye edilecektir. Bir sanatkar manen açlık hissetmeli. Açlık ise mahremiyeti doğurur. Aşk ise yazıyı doğurur. Bu sebeple bu iş, aşkı esas alır.”

Söyleşi konuşmaların ardından soru cevap bölümü ile sona erdi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.