Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Geleceğin ulusal grup oyuncuları Bolu’da 2025 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyor

Spor Yayın: 19.09.2023 16:48
Kaynak: İHA

Bolu’da U13 Su Topu Ulusal Grubu oyuncuları, 2025 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyor. Ulusal Grup Antrenörü Furkan Özgür, “Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi en güzel halde temsil etmek istiyoruz” dedi.

U13 Su Topu Ulusal Grubu oyuncuları, Bolu’da hazırlık kampına girdi. Ulusal Kadro Antrenörü Furkan Hür idaresinde hazırlık kampına 10 vilayetten 30 sportmen katıldı. Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü Kompleksinde bulunan olimpik yüzme havuzunda çalışmalara başlayan ulusal grup, 2025 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na kadar Bolu’da hazırlıklarını sürdürecek. Geleceğin ulusal ekip oyuncularının yetiştirildiği kampta maksat, Avrupa Şampiyonası’nda uygun derece elde etmek.

“Avrupa Şampiyonası’nda uygun bir derece almak ismine hazırlanıyoruz”

Bolu’da 2025 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na hazırlandıklarını tabir eden Bayan Su Topu Ulusal Ekip Antrenörü Furkan Hür, “Bolu’da U13 yaş ve altı gelişim kampımızı sürdürüyoruz. 10 farklı vilayetten 30 atletimiz var. 30 atletle birçok farklı vilayetten atletlerimizle burada idmanlarımıza devam ediyoruz. 2025 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’nda uygun bir derece almak ismine hazırlanıyoruz. Önümüzde bir buçuk yıllık hoş bir süreç var. Gerçek, kısa vadeli, orta vadeli, uzun vade gayelerle uygun bir hazırlık yaparak Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi en uygun halde temsil etmek istiyoruz” dedi.

“Bolu’nun hem hoş havasına hem tesislerine gereksinimimiz var”

Bolu’nun uğurlu geldiğini lisana getiren Ulusal Kadro Antrenörü Furkan Özgür, “Çalışmalarımızı çoğunlukla Bolu’da sürdürüyoruz. Geçen sene de birçok Bolu’da çalışma yaptık. Bu çalışmaların sonucunda da uygun sonuçlar aldık. Ülkemiz birinci kez üst üste Avrupa Şampiyonası’nda beş maç kazandı. Akabinde da ülkemizi çeyrek finalde temsil ettik. Bolu’nun hem hoş havasına hem tesislerine muhtaçlığımız var. Burada da kamplarımızı sürdürmek istiyoruz açıkçası” diye konuştu.

“13 yaş çok önemli”

Genç ulusallar için Bolu’da temelleri uygun bir biçimde attıklarını söz eden Furkan Hür, “Burada hakikaten büyük bir yenilik oldu. Hem federasyonumuz için son 2 yılda en başta bakanımız olmak üzere Spor Bakanlığı olmak üzere Bolu valimize, Bolu vilayet müdürümüze ve Türkiye Spor Federasyonu Lideri Mete Erol’a hakikaten çok teşekkür ediyoruz. Bizlere bu imkanları sağladığı için. Zira tesiste birçok imkan var. Ölçümlerimizi yapabiliyoruz. Test kriterlerimizi oluşturabiliyoruz. Test protokollerini takip edebiliyoruz. Zira 13 yaş sahiden bir atletin gelecek hayatıyla ilgili gelecekteki spor hayatıyla ilgili temellerin oluştuğu ve değiştirilemeyecek motorik özellikleri kazandığı bir yer. Bu da bizim için çok kıymetli. İleride oynayacağımız maçlarda bu atletlerin daha sağlıklı, verimli oyunlar oynaması bizim için çok hoş bir kazanım olacak” biçiminde konuştu.

“Ülkemizi en uygun halde yurt dışında yurt içinde temsil etmek istiyoruz”

Geleceğin Su Topu Ulusal Kadrosu oyuncuları olacaklarını söyleyen Hür, “Bir ulusal ekip havuzu oluşturduk. Bu işte tesis ve imkanlar dahilinde. Bu imkanlar dahilinde de ülkemizi en uygun halde yurt dışında yurt içinde temsil etmek istiyoruz” tabirlerini kullandı.

“Gelecekte herkes üzere Türkiye’yi en yeterli biçimde temsil etmek istiyorum”

U13 su topu ulusal kadro oyuncusu Eda Moroğlu ise, “13 yaşındayım. İzmir Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nde oynuyorum. Bolu’da ağır bir formda idman yapıyoruz. Gelecekte herkes üzere Türkiye’yi en güzel halde temsil etmek istiyorum. A Ulusal Takım’a kadar yükselmek istiyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.