Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Enerji ve Çevre” Konulu Konferans

Gündem Yayın: 27.04.2016 14:55
“Enerji ve Çevre” Konulu Konferans

Karabük Üniversitesi’nde Atatürkçü Düşünce Öğrenci Kulübü tarafından “Enerji ve Çevre” konulu konferans düzenlendi. Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Prof. Dr. Ali Ercan katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim Danışma Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Ali Ercan “Enerji ve Çevre” konulu konferansta Türkiye’deki su sıkıntısından ormanların azalmasına ve denizlerin kirliliği gibi birçok konuya değindi.

Ercan konuşmasına “Bir şeyin olmaması gereken yerde bulunmasına kirlilik denir. İnsanlar her yıl 2 milyar ton çöp üretiyor. Bunlardan %1’i de denizlere salınıyor. Enerji çıkartmak isterken facialara yol açılabiliyor.” diyerek başladı.

Yaşam elementlerinden en önemlisinin su olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Ali Ercan, “Su ve hava canlıların yaşam elementleridir. Suların büyük kısmı tuzlu sudur. Tatlı suların %70 ise buzullarda yer alır. Tüm canlıların ihtiyaç duydukları su miktarı yeryüzünde çok az yerde bulunmaktadır. Yıllarca Türkiye su cenneti diyerek büyük yalanlar söylendi. Sanılanın aksine Türkiye’de kişi başına 1000 m³ su düşmektedir.” diye konuştu.

Ormanların azalmasına da değinen Ercan “Türkiye’de ormanlar, orman yangınlarıyla daha da azalmıştır. Sadece orman yangınlarıyla değil ormanlarımızı keserek de yok ediyoruz. Nüfus artışı ile inşaat, tarım arazisi olarak kullanılıyor” dedi.

Denizlere atılan plastiklerin büyük kirliliğe yol açtığını da ifade eden Prof. Dr. Ali Ercan; plastik, hava, su, gürültü, ışık, toprak, enerji ve radyasyon kirliliği hakkında da bilgiler verdi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Gündem Yayın: 13.07.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Samsun’da bir kişiyi boş arazide zorla alıkoyup darp ve tehdit ettiği iddia edilen şahıs, polisin takibi sonucu yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olay, Samsun’un İlkadım ilçesi Cedit Mahallesi Kadife Sokak’ta bulunan boş arazide meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, M.Ö.’yü götürdüğü boş arazide darp edip zorla alıkoyup tehdit ettiği iddia edilen M.A. (24), şikayet üzerine İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekiplerinin takibi sonucu yakalandı. Bugün Samsun Adliyesine sevk edilen M.A., “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaz kasten yaralama ve tehdit” suçlarından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Samsun T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Paylaş: