Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

En büyük dehşetleri yağmurun yağması

Ekonomi Yayın: 26.08.2023 16:24
İhlas Haber Ajansı
En büyük dehşetleri yağmurun yağması

Trabzon’da fındık üreticileri topladıkları fındıkları meskenlerine yakın yol kenarlarına yahut Karadeniz Kıyı Yolu kenarlarında sererek kurutuyor. Fındık üreticilerinin en büyük korkusu ise bugünlerde kurutmak için serdikleri fındığın kurumadan üzerlerine yağmur yağması.

Tüm Karadeniz’de olduğu üzere Trabzon’da da fındık hasat dönemi hala devam ediyor. Fındık toplama hasadı kıyı bölümlerinde 12 Ağustos’ta, orta kesitlerde ise 19 Ağustos’ta başladı. 26 Ağustos’ta ise yüksek bölümlerde fındık toplama döneminin başlaması öngörülüyor. Trabzon’un denize kıyısı olan ilçelerinden Arsin’de vatandaşlar topladıkları fındıkları kurutmak için meskenlerine yakın olarak belirledikleri yol kenarlarında bulunan kaldırımlara sererek kurutuyor. Fındık üreticileri son günlerde güneşli havalarda fındık toplamanın güç olduğunu belirtseler de serdikleri fındıkları kurutmak için güneşli havaların devam etmesini istiyorlar.

Evinin önündeki yol kenarında bulunan kaldırımın üzerine topladıkları fındığını seren Samiye Çakıcı fındık için İstanbul’dan geldiğini belirterek “Bu sene fındığımız az oldu. Havalar bu türlü güneşli giderse hemencecik kurutacağız inşallah. En fazla 350-400 kilo fındığımız olur. En büyük endişem fındığımı yağmur yağmadan kaldırıp satmak. Maddi açıdan zorlanmak istemiyorum” dedi.

Köydeki hava kurallarının daha makus olduğunu bu yüzden de kıyıya fındıklarını serdiğini söz eden Süleyman Çakır ise “Geçen sene 1600-1700 kilo olan fındığımız bu sene yaklaşık 600 kilo oldu. Fındığı kıyıya sermemizin sebebi hem vakit sorunumuz olması hem de hava kurallarının yüksek kesitlere nazaran daha güzel olması. Orada bir haftada kurutacağımız fındığı burada üç günde kurutabiliyoruz. Allah’a şükür şu ana kadar herşeyi hallettik. Bir iki gün daha yağmur yağmazsa fındığı teslim edeceğiz tüccara ve yolumuza bakacağız” diye konuştu.

Baki Özer ise “Her sene fındığımızı buraya seriyoruz. Burası bizim için bir avantaj. Bu sene fındık ayı güneşli de geçti. Toplanan fındığı da kurutmak için dört dörtlük bir mevsim de oldu. Yağmur yağmaması fındık üreticisi için bir avantaj, şu anda en kıymetli olan yukardaki köylerde daima yağmur var. İki günde bir oralarda yağmur yağıyor. Orada vatandaşlar sıkıntı çekiyorlar, bu yüzden de birçoğu fındığını buraya kıyıya getiriyorlar. Vatandaş için burası bulunmaz bir nimet” formunda konuştu.

Öte yandan Trabzon’da hava sıcaklıklarının meteorolojiden alınan bilgiye nazaran bir müddet daha yüksek olacağı öğrenildi.

Yorumlar

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Yayın: 21.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı
120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Tenis İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Tenis Turnuvası sona erdi. 120 sporcunun katıldığı turnuvada dereceye giren tenisçilere ödülleri törenle verildi.

Abant Tenis İhtisas Kulübü kortlarında gerçekleştirilen turnuva yoğun katılımla gerçekleştirildi. 6 kategoride mücadele eden sporcular dereceye girebilmek için ter döktü. Müsabakaların final mücadeleleri sonunda 1 ve 2’nci olan sporcular belli oldu. Turnuvanın ödül töreni Abant Tenis İhtisas Kulübü’nde gerçekleştirildi. Törene Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Spor Şube Müdürü Kubilay Kalaycıoğlu, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Beykoz, sıra sporcular ve yakınları katıldı.

“Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur”

Bolu Tenis İl Temsilci ve Kulüp Başkanı Ahmet Ulusoy, “Düzenlediğimiz turnuvalar, bu sporcuları yukarıya çıkarmak için atılan önemli adımlardır. Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur. Turnuvaya katılan tüm sporcularımıza ve ailelerine teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ise turnuvanın düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür ederken, sporun yaşam biçimi haline getirilmesi temennisinde bulunarak, dereceye giren sporcuları tebrik etti. Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler de Bolu’da tesisleşme oranının arttığını ifade ederek, tenisin geldiği noktanın da çok önemli olduğunu söyledi. Güler, sporcuları ve turnuvada emeği geçenleri tebrik etti.