Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Ek hastanenin ne zaman hizmete açılacağı henüz belli değil

Sağlık Yayın: 22.08.2023 15:49
Yazar:
Ek hastanenin ne zaman hizmete açılacağı henüz  belli değil

Türkiye’de merkezde Devlet Hastanesi olmayan tek İl olan Karabük’te sağlıkta yaşanan sorunlar her geçen gün artarken, 5000 Evler mahallesinde yapımına başlanan  ek hastane binasının  ise ne  zaman bitirilip, hizmete açılacağı henüz  belli değil.

Karabük’te sağlık alanında yaşanan sıkıntılar her geçen gün katlanarak artıyor. Türkiye’de merkezde Devlet Hastanesi olmayan tek İl konumunda olan Karabük’te sağlık sektörü her geçen gün kan kaybederken, geçmişte siyasilerin ve yöneticilerin basiretsizliği ve iş bilmezliği nedeniyle yıkılan hastanelerin sancıları bugün halen daha çekiliyor ve o günden bu yana yine değişen bir şeyin olmadığı görülüyor.

5000 EVLERDEKİ EK HİZMET BİNASI NE ZAMAN AÇILACAK*?

5000 Evler mahallesinde yapımına başlanan ve içersinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Psikiyatri poliklinik ve yataklı servis hizmetleri, laboratuar, görüntüleme merkezi (bilgisayarlı tomografi, röntgen, USG) bunun yanı sıra acil servis ve diğer branşlardaki poliklinik hizmetlerini içeren 76 adet yatak kapasitesi olacak şekilde projelendirilerek yapımına başlanan ek hastane binasının ne zaman tamamlanıp hizmete açılacağı ise  belirsizliğini koruyor.  Çevre İllerden ve İlçelerden hastaların yoğun olarak geldiği  Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin yükü her geçen gün artarken, ek hastane binasının aradan geçen süreye rağmen halen daha bitirilip açılamaması sağlıkta yaşanan sıkıntıların katlanarak artmasına neden oluyor.

ÜNAL VE GÜNEŞ 2022’NİN İKİNCİ YARISINDA AÇILACAĞINI DUYURMUŞTU

AK Parti 27. Dönem Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi 5000 Evler ek hizmet binası için 10 milyon 487 bin TL ek ödenek tahsis edildiğini ve  hastanenin, 2022 yılı ikinci yarısında hizmete alınacağı duyurmuşlardı. Ancak gelinen süreçte ek hizmet binasından şimdilik ses seda yok gibi.MANSETTEk Hastane Binasi Ne Zaman Acilacak 3

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ATAMA HALEN GERÇEKLEŞMEDİ

10 Temmuz tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü görevinden  istifa eden Dr. Ahmet Sarı’nın yerine aradan geçen  sürede henüz bir atama yapılmaması da kafalarda soru işareti bırakıyor. Bu göreve kimin getirileceği merak konusu olurken, muhtemelen Karabük dışından Karabüklü bir İl Sağlık Müdürünün atanabileceği konuşuluyor.

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğüne henüz bir atamanın yapılmaması sağlık alanındaki başıboşluğu gözler önüne sererken, geçtiğimiz günlerde CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay da yaptığı açıklamada sağlıktaki başıboşluğun kabul edilemez bir durum olduğunu belirtmiş ve atamanın bir an önce gerçekleşmesi yönünde çağrıda bulunarak konunun takipçisi olacağını söylemişti. (Haber Merkezi)

 

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.