Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Eğitim Kurumu Müdürleri toplantısı yapıldı

Gündem Yayın: 11.10.2018 09:58
Eğitim Kurumu Müdürleri toplantısı yapıldı

Karabük Merkez İlçe Okul Müdürleri Eğitim Kurumu Müdürleri Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, okul yöneticilerine uyarılarda bulunarak velilere yönelik afaki masraflardan kaçınılmasını istedi.

Toplantıları toplanıldı desinler diye yapmadıklarını belirten Köse; “Konuşulanlar sahaya yansımayacaksa, okula izdüşümü olmayacaksa, öğretmenlerimizi ilgilendirenler  öğretmenler odasında konu olmayacaksa niye toplanalım. Konuşulanlar dikkate alınmadığında bu toplantılar zaman israfından başka bir şey değildir. Zamansa bugüne ve geleceğe dair en kıymetli sermayemizdir. 3,5 yılı aşkın süredir Karabük’te bir mücadelenin içindeyiz. Hep beraber epey mesafe aldık, daha fazla mesafe almanın yolu biraz da bu toplantılardan geçiyor. Toplantılarımızın her biri Karabük’ün, Ülkenin geleceğine yönelik asil gayretlerdir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan  “Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir” projesinin önemine değinen Köse; Bakanlığımızca oluşturulan “birmilyonfikir.meb.gov.tr” adresi üzerinden öğretmenlerin görüş ve önerilerini paylaşmalarında okul yöneticilerinin  yönlendirici olmalarını istedi.

Okullarda  gerçekleştirilen Ders dışı eğitim çalışmaları ve Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına değinen Köse,  “Bu konuda formatlar hazırladık, açıklamalar yaptık, eksik plan sizden geçmesin. Dikkatle okuyup açıklamalar çerçevesinde varsa eksikliklerini giderin ondan sonra gönderin. İl/İlçe MEM yazıyor, Üst yazı formata uygun değil, Hiç üst yazı yok, Kurul kararı onaysız,  Kışın yatsı sonrasında kurs veya Ders dışı eğitim çalışması nasıl yapılacak (19.00 Civarında yatsı okunuyor, 18.10 da Ders dışı eğitim çalışması yapılıyor. Akşam Namazından sonra okul bahçesinde futbol etkinliği olur mu? Yapılabileceği kadar olmalı 6 saat şart değil.  Bunların hesabını Milli Eğitim mi yapacak yoksa okul müdürlüğü mü? Öğretmen elinde plan ile milli eğitime geliyorsa bunun sorumluluğu gereği yönlendirmeyi yapmayan yöneticidir. Ders dışı eğitim çalışması ve Destekleme ve Yetiştirme Kursunun gerçekleştirileceği yer okul dışı bir mekan ise bu kurumlarla yazışarak yazılı muvafakatlerini almamız lazım. Saatler uygun mudur?,  Uygulanabilirliği var mı? Destekleme ve Yetiştirme Kursları mevzuatına uygun açılmış mı? Defterleri dosyaları tutuluyor mu? Sorumlu yönetici Destekleme ve Yetiştirme Kurs saatlerinde okulda mı? Kurslar ve Ders dışı eğitim çalışmaları verimli gerçekleşiyor mu?, Öğretmen hazırlıkları yeterli mi? Bu sorulara cevap bulmamız gerekiyor. Kursları ve Ders dışı eğitim çalışmalarını hafta içi ve hafta sonlarında ikişer kişilik Milli eğitim yönetici heyetleri tarafından denetleneceğiz. Amaç bu çalışmaların fayda sağlaması, asıl sorumluluk ve vebal okul/kurum müdürlerinde, denetim olumsuzluklarından okul yöneticilerini 1. derecede sorumlu tutacağız. Biz bu öğretmeni istemiyoruz furyası varsa orada yönetici zafiyeti var demektir. Öğretmen verimini ilk evvela ve en acımasızca okul yöneticisi takip etmeli, okulda kriz değil risk yönetilmeli, sınıflar gruplar halinde bir araya getirerek değerlendirmeler yapmalı, sizin işiniz en başarılı öğretmen ile en başarısızı; bizim işimiz de en başarılı okul ile en başarısız okul arasındaki farkı en aza indirmektir. Bunun için öğrenci akışına izin vermiyoruz, rastgele öğretmen görevi değiştirmiyoruz, tüm uğraşlarımızın sebebi bu” dedi.

Okul yöneticilerince ev, aile ziyaretlerine bu yıl da devam edileceğini, haftada en az bir ev ziyareti, yapılamadığı takdirde ikinci haftada iki ziyaret gerçekleştirilebileceğini söyleyen Müdür Köse; Velilere yönelik afaki masraflardan kaçınılması, öğretmenler odalarında, sınıflarda MEB kitabı dışında doküman bulundurulmaması, bu konudaki Bakanlık emirlerinin tüm ilgililere tebliğ edilmesi ve konunun hassasiyetle takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

Köse, konuşmasının sonunda projeler konusundaki memnuniyetini dile getirerek “TÜBİTAK projelerinde bir önceki yıl 15 olan proje sayısını 58 e yükselttik ve 290.000 TL katkı sağladık, bu yıl BAKKA dan 8, Avrupa Birliğinden 10 projemiz hibe desteği almaya hak kazındı. Bu projelerden 4.000.000 TL civarında destek alacağız.  Müdürlüğümüz yöneticilerine, Ar-Ge Proje sorumlumuz Erol Girgin Bey’e, diğer mesai arkadaşlarıma, sizlere, okullarımızdaki proje ekiplerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  dedi.

Halk Eğitimi Merkezi ve ASO toplantı salonunda iki oturum şeklinde gerçekleştirilen toplantıya;  Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri  ile Merkez İlçe okul/kurum müdürleri katıldı.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Kültür Sanat Yayın: 25.05.2024 04:37
İhlas Haber Ajansı
Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Tarihi, doğası ve kültürüyle Batı Karadeniz’in incisi olan Bartın, dünyaya açılıyor. Türk Mutfağı Haftası nedeniyle etkinliklerde konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın Türk Hava Yolları uçaklarında tanıtılacağını açıkladı.

2022 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Desteği ile 21-17 Mayıs tarihleri arasında dünyada ve Türkiye’de eş zamanlı olarak kutlanan Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde Bartın’da etkinlikler düzenlendi. Sağlıklı, geleneksel, atıksız tüketim ana teması ve coğrafi işaretli ürünler yurtiçi faaliyet konsepti ile gerçekleşen hafta kutlamalarına Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile çeşitli kurum ve kuruluşlar da destek verdi. Bando eşliğinde yapılan yürüyüş le başlayan etkinlikte, Bartın’ın tarihi ve doğal güzellikleri yapılan resimlerle tanıtıldı. Bartın’ın tarihi, turistik alanları ile doğal güzellikleri ile, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Türkan Şoray gibi Yeşil Çam’ın ünlü karakterlerinin buluştuğu yağlı boya resimleri katılımcıların ilgisini gördü. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ünlü şefler tarafından yapılan Bartın yöresine ait yemeklerin de yapılarak tanıtıldığı etkinlikte, yörenin coğrafi işaretli ürünleri, el sanatları ve yöresel lezzetlerin yer aldığı stantlar da kuruldu.

Programda konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın hem dünyada hem de Türkiye’de keşfedilmesi gereken bir olduğunu belirterek, “İlimiz doğasıyla, deniziyle, mavisiyle yeşiliyle kültürüyle, tarihi ve deniz turizmi açısından çok güzel bir şehir. Batı Karadeniz’in incisi, keşfedilmeyi bekleyen, kendisini geliştiren bir ilimiz. Coğrafi işaret aldığımız ürünlerimiz de var. Ağda tatlımız, beyaz baklavamız, incir dondurmamız, kabak burma tatlımız, pirinçli mantımız, tatlı böreğimiz, şöven ekmeğimiz, yağlı gözlememiz, yumurtalı ıspıt yemeğimiz, coğrafi işaretli lezzetlerimiz arasında yer almıştır. Yöresel lezzetlerimiz, bizlerin kültürüdür. Ülkemiz, yemek kültürü açısından hem de doğal ve tarihi güzellikleri açısından çok büyük potansiyeller barındırmaktadır. Bartınımız, Türkiye’de keşfedilmesi gereken bir ilimizdir” dedi.

Vali Arslan, Bartın’ın dünyaya ve Türkiye’ye tanıtılabilmesi için yoğun çaba içerisinde bulunduklarını belirterek, yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Arslan, “Vizit Bartın isimli sitemizi oluşturduk. Yayına geçecek, kısa süre içerisinde. Bu vesile ile Bartınımızı daha çok tanıtacağız. Haziran’ın 10’undan itibaren de Bartın’mızın yemeklerini, tarihini, kültürünü ve turizmini anlatan görsellerden oluşan görüntülerimiz, Türk Hava Yolları’nın uçaklarında yayınlanacak. 1 yıl boyunca Bartın’ımızı dünyaya tanıtacağız. İnşallah çok daha fazla turist çekme imkanına kavuşacağız’’ şeklinde konuştu.

Tüm kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile özel sektör çalışanlarında da çağrıda bulanan Nurtaç Arslan, “Turistleri ağırlayacağız, ama bunun için de bizlerinde alt yapılarımızı oluşturmamız gerekiyor. Yöresel lezzetlerimiz de bunlar için ayrıca bir öneme sahip. Maalesef Bartın’ımızda yöresel lezzetleri sunduğumuz bir mekanımız yok. Bu anlamda gerek özel sektördeki mekanlarımızda, gerekse kamu kurum kuruluş yemekhanelerinde de Bartınımzın yöresel lezzetlerini tanıtacak şekilde menülere yer verilmesini istiyoruz. Bu konuda özel sektör işletmelerinden de destek bekliyoruz” diye konuştu.

Program, katılımcılara yöresel yemeklerden oluşan bir menünün ikramı ile sona erdi.