Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Düzce’de sel sonrası çalışmalar hızlandı

Türkiye Yayın: 03.08.2023 10:35
Yazar:
Düzce’de sel sonrası çalışmalar hızlandı

Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Efteni Gölü ile Melenağzı mevkii arasında 100’den fazla iş makinesinin çalıştığını bu yıl sonu itibariyle İçmeler köyünün gündeminden sel olayını çıkaracaklarını söyledi.
AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç ile birlikte, DSİ‘nin ilde başlatmış olduğu çalışmaları inceledi.
Öztürk, 100 üzerinde iş makinesinin sahada çalıştığını belirterek “Son yaşadığımız sel felaketinden sonra Tarım Orman Bakanımız buraya gelmişti ve şöyle bir söz vermiştik. ‘Sel afetini bu yılsonuna kadar Düzce’nin Gölyaka ilçesi İçmeler Köyü gündeminden çıkaracağız’ demiştik. Şu anda görüldüğü gibi Melen Çayı içerisinde dar alanda 5 tane toplamda 21 tane iş makinesi Melenağzı’yla Hasanlar Barajı arasında çalışıyor. Bunun yanında burada görmediğiniz 96 tane daha iş makinesi Hasanlar ve Melenağzı arasında çalışmalarına devam ediyor. Burada yapılan çalışma ise dere yatağına zamanla gelen mil yatağın derinliğinin kaybetmesine neden olmuş. Bu da taşkınlara sebep veriyordu. Burada dere yatağını temizleyerek derinleştiriyoruz. Yine Efteni Gölünden Melenağzına kadar olman bölgede çalışmaları sürüyor. Efteni projesinin bitmesi, dere yatağının temizlenmesiyle İnşallah sel olayını bu bölgenin gündeminden çıkaracağız” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Manşet Yayın: 01.03.2024 11:35
Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri, dar sokakları ve geleneksel mimarisiyle ünlü olan Safranbolu, Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan proje ile artık dijital çağa uyum sağlayarak ziyaretçilerine modern bir keşif deneyimi sunacak. Dijital Rehber adı verilen kare kod uygulaması,  Türkçe, İngilizce yazılı ve sesli anlatım ile yerli ve yabancı turistlere Safranbolu’yu keşif imkânı sunacak.

Safranbolu’nun tarihini keşfetmek artık daha kolay ve keyifli bir hal alacak. Şehirdeki önemli noktaları gezmek isteyen turistler Safranbolu Belediyesi tarafından oluşturulan proje ile dijital rotaları kullanabilecek. Bu rotalar genellikle tarihi evler, hanlar, camiler ve müzeler gibi turistik yerleri içerirken, aynı zamanda lezzet durakları ve alışveriş noktalarını kapsarken mor bayrak sertifikası almaya hak kazanan işletmeleri işaret edecek.

Dijital rehber uygulaması, akıllı telefonlar üzerinden kolayca erişilebilir ve turistlere adım adım rehberlik edecek şekilde Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılı ve sesli anlatımlar içeren kare kodlar ile oluşturulacak. Safranbolu Belediyesi tarafından geliştirilen Dijital Rehber uygulaması her noktada tarih ve kültür hakkında bilgi vererek ziyaretleri daha anlamlı hale getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, rotalara eklenen interaktif öğelerle, Safranbolu’nun geçmişine dokunma ve tarihi detayları daha yakından keşfetme fırsatı sunacak. Dijital Rehber demo uygulamasının ilk tanıtımı 4 Mart Pazartesi günü Safranbolu Tarihi Çarşı’da İmren Konak’ta saat 11.00’da yapılacak.

Dijital Rehber uygulaması hakkında açıklamada bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi:

“Safranbolu’nun dijital rehber uygulamasını, hem yerli hem de yabancı turistler için ideal bir keşif deneyimi sunmak için tasarladık. Geleneksel ile modernin buluşma noktası olan bu tarihi kent, dijital rehberiyle geçmişiyle geleceği bir araya getiriyor. Safranbolu’nun mistik atmosferini keşfetmek ve tarihle iç içe bir yolculuğa çıkmak isteyenler tarihi noktalar ve mekânlarda yer alan kare kodları akıllı telefonlarına okutarak dijital rehber uygulamasına girecek ve deneyimleyebilecek. Safranbolu’nun dijital rotaları, gezginlere tarih ve kültür dolu bir serüven vaat ediyor. Şehrin eşsiz atmosferini keşfetmek ve unutulmaz anılar biriktirmek için bu dijital rehberi mutlaka deneyin derim. Ayrıca mor bayrak sertifikası verdiğimiz işletmelerimize dijital rehber uygulamasında yer vererek hem tanıtımlarını hem de turistlerin kaliteli hizmet almalarını sağlayacağız.” (Ramazan Öztürk)