Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“‘Dünya,Türkiye,Bölgemiz ve Politik Gelişmeler” Konulu Konferans Düzenlendi

Gündem Yayın: 21.05.2014 14:26
Yazar:

Türk Eğitim Sen Karabük Şubesinin katkıları ile Karabük Üniversitesinde ‘Dünya, Türkiye, Bölgemiz ve Politik Gelişmeler’ konulu konferans 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

KBÜ Prof.Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa, Karabük Vali Yardımcısı Erkan Çapar, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Yaşar, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Mustafa Boz, Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Kurtoğlu, MHP Karabük İl Başkanı Burhanettin Arslan, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Orhan ile öğrenciler ve akademik personel katıldı.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü tarafından yayınlanan 2014 Türkiye bölgesel, ulusal küresel jeopolitik değerlendirme başlığını taşıyan raporla konuşmasına başlayan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, “Bu raporu hazırlarken, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil de bir başka ülkenin Türkiye’yi incelemekle görevli bir analizcisi gibi davranmaya çalıştım ve bu rapor bu hale gelmeden öncede birçok konu uzmanıyla, raporu onlara okutma, tartışma, onlarında kendi bölgelerindeki gelişmelerle ilgili görüşlerini alma şansım oldu” dedi.

Özdağ sunumlarında, 2014 senesi içerisinde dünya da beklenen temel jeopolitik gelişmeleri ve çerçevede önemli aktörler olan Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Çin, Rusya gibi aktörlerde beklenen temel siyasal süreçleri ve daha sonra Türkiye’nin çevresindeki Jeopolitik alt sistemler diye nitelendirdiği Orta Doğu, Orta Asya, Balkanlar, Doğu Akdeniz bölgelerindeki temel gelişmeleri ve Türkiye’deki temel politik, ekonomik süreçleri değerlendirdi.

Konferansın sonunda, Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Kurtoğlu ile ADD Karabük Şubesi Başkanı Semiha Karaoğlu tarafından 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ’a günün anısına çiçek ve tablo hediye ettiler.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Su samuru böyle güneşlendi

Dünya Yayın: 05.03.2024 12:24
İhlas Haber Ajansı

“Bolu’nun incisi” olarak tabir edilen Gölcük Tabiat Parkı’nda nesli tükenmekte olan su samuru görüntülendi.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından “nesli yok olma tehdidine yakın” olarak değerlendirilen su samuru, Bolu’nun incisi Gölcük Tabiat Parkı’nda görüldü. Tatlı suları seven ve diğer adıyla “lutra” olarak ifade edilen su samurunun güneşin altındaki keyifli anları Gölcük’te yürüyüş yapan bir vatandaş tarafından fark edilerek, cep telefonu kamerasıyla kayıt altına alındı. Kaydedilen görüntülerde su samurunun gölde yüzüp oynadığı anlar görüldü.

Paylaş: