Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Dönemin birinci günü tezgâhlarda görünmeyen hamsi yerini aldı

Ekonomi Yayın: 06.09.2023 04:48
Kaynak: İHA
Dönemin birinci günü tezgâhlarda görünmeyen hamsi yerini aldı

Trabzon Balık Hali’nde dönemin birinci günü tezgâhlarda görünmeyen hamsi yerini alırken, kilosu 75 TL’den satılıyor. Her sene ekseriyetle palamut avı ile döneme merhaba diyen balıkçıların ağlarına şu ana kadar palamut pek takılmazken, erken gelen hamsi balıkçıları umutlandırdı.

Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı. Trabzon Balık halinde tezgâhlarda ekseriyetle hamsi daha çok olurken, orta sıra kendini gösteren ve Trabzon açıklarında avlanan Kırlangıç balığı şaşırttı. Kilosu 500 TL’den satılan kırlangıç balığı balık halinin en kıymetli balığı olurken, onu tanesi 350 TL’den satılan torik izledi.

Hamsi Batı Karadeniz’den geliyor

Hamsinin ekseriyetle Ereğli taraflarından geldiğini belirten balıkçı esnaflarından Adem Kaygusuz, “Bu dönem hamsinin olacağına inanıyorum zira bu dönem palamut olmadığından ötürü bol hamsi yiyeceğiz. Dönem 1 Eylül’de değil, 20’sinde ya da 1 Ekim’de açılırsa tekneler içinde uygun olur bizim için de uygun olur vatandaş için de uygun olur. Yetkililere bununla ilgili tedbir almasını bekliyoruz. Zira hava çok sıcak münasebetiyle deniz suyu sıcak olduğundan istavrit pek yok tekneler 15-20 kasa tutuyor. Hamsi Ereğli taraflarından geliyor, bizim bu taraflarda yok. Marmara, Ereğli o taraflarda avlanıyor. Bizim buralarda ise Ekim 15-20’lerinde başlar. Hamsinin avlanması Kasım 15’lerinde olursa bizim için de herkes için de yararlı olur. Erkenden hamsiyi avlarsak randıman vermez. Hamsi 75 TL, mezgit 90 TL, istavrit 100 TL, sargan 125 TL” dedi.

Hamsinin 1 ay öncesinde imaj verdiğini belirten balıkçı esnaflarından Turgay Memiş, “Bir ay öncesinde hamsinin bol olacağı söylenmişti gerçekten bol geldi kilosu 75 TL. Hamsi ekseriyetle Sinop taraflarından geliyor inşallah bizim buralarda da çıkar, vatandaş bol bol yer. Esasen Karadeniz insanı hamsiye hasret bol bol tüketir. Balık fiyatları çok uygun. İstavrit 100-150 TL ortasında, mezgit 75-100 TL. Geçen dönem palamut çoktu hamsi yoktu. Bu dönem varsayımım istavrit, mezgit, hamsi bilhassa çinakop bol olacak vatandaş bol bol yiyecek” diye konuştu.

Hamsi bu sene erken geldi

Balıkçı esnaflarından Emin Avcı da hamsinin bu sene erken geldiğini kaydederek “Hamsi bu sene erken çıktı çoklukla Marmara, Zonguldak Ereğli taraflarından geliyor. Hamsi 75 TL, istavrit 100 TL, mezgit iriliğine nazaran 100-200 TL ortasında, sargan 130 TL. Bu dönem palamut fazla yok deniz suyu soğuduğu vakit inşallah çeşitler bollaşacak. Palamut uzun yıllar sonra birinci defa bu dönem gözükmedi. Aslında 1 sene oluyor, 1 sene olmuyor. Şu ana kadar palamut hiç gelmedi olağanda ince palamut bile görünmedi “şeklinde konuştu.

Kırlangıç tezgâhta yerini aldı

Genellikle pek görünmeyen lakin orta sıra ağlara takılan Kırlangıç Balığı ise halin en değerli balığı oldu. Kırlangıcın Trabzon açıklarında avlandığını tabir eden balıkçı esnaflarından Süleyman Çakır, “Kırlangıç balığı orta sıra geliyordu, Trabzon’da avlandı. Biri 3 kiloluk, başkası 5 kiloluk kadar. Kilosu 500 TL, torikler Ereğli tarafından geliyor tanesi 350 TL. Palamut şu ana kadar görünmedi inşallah ilerleyen günlerde gelir” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye minibüs piyasasının vitrini değişiyor

Ekonomi Yayın: 23.09.2023 00:00
Kaynak: İHA
Türkiye minibüs piyasasının vitrini değişiyor

Türkiye’nin minibüs piyasasına taraf veren Samsun’un Terme ilçesi, ülke piyasasının vitrini olacak galericiler sitesine kavuşuyor.

İlçe genelinde 100’ün üzerinde galericisiyle Türkiye’nin minibüs alım satımı konusunda ülke genelinde değerli bir hisseye sahip Terme’de uzun yıllardır çabası verilen galericiler sitesi sorunu tahlile kavuşuyor. Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, Terme’nin yeni galericiler sitesi inşasının en kısa vakitte başlayacağını müjdeledi.

Ankara’ya teşekkür ziyareti

Ankara programı kapsamında Terme Belediyesi Meclis Üyesi ve Terme Oto Galericiler Dernek Lideri Ayhan Yılmaz ve Oto Galericiler Kooperatif Lideri Osman Cengiz’le birlikte TBMM Plan ve Bütçe Kurulu Lideri ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş’u ziyaret eden Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, “İkinci el minibüs alım-satımı konusunda Türkiye’nin yaklaşık yüzde 60’ını karşılayan ilçemizin ülke genelindeki vitrini olacak galericiler sitesinin arsa tahsisi için gösterdiği gayretler için galerici esnaflarımız ve tüm ilçemiz ismine Sayın Mehmet Muş’a teşekkürlerimizi ilettik. Uzun yıllardır çabasını verdiğimiz ve ilçemize vizyon kazandıracak olan terme oto galericiler sitesi imali en kısa müddette başlayacak” dedi.

Sektör daha gelişecek

Terme’nin ülke genelinde bilhassa ülkenin minibüs piyasasına istikamet veren bir ilçe olduğuna dikkat çeken Lider Kılıç, “Türkiye’nin dört bir yanından beşerler ilçemize minibüs almak için geliyor. İlçemizin bu potansiyelini daha da geliştirmek için uzun yıllardır Terme’ye bir galericiler sitesi kazandırmak için uğraş gösteriyorduk. Teşebbüslerimiz en sonunda meyvesini verdi. İlçemize vizyon katacak, kesimi daha geliştirecek bir proje yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize ve hemşehrilerimize güzel olsun” diye konuştu.