Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Dönemin birinci günü tezgâhlarda görünmeyen hamsi yerini aldı

Ekonomi Yayın: 06.09.2023 04:48
İhlas Haber Ajansı
Dönemin birinci günü tezgâhlarda görünmeyen hamsi yerini aldı

Trabzon Balık Hali’nde dönemin birinci günü tezgâhlarda görünmeyen hamsi yerini alırken, kilosu 75 TL’den satılıyor. Her sene ekseriyetle palamut avı ile döneme merhaba diyen balıkçıların ağlarına şu ana kadar palamut pek takılmazken, erken gelen hamsi balıkçıları umutlandırdı.

Denizlerde av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı. Trabzon Balık halinde tezgâhlarda ekseriyetle hamsi daha çok olurken, orta sıra kendini gösteren ve Trabzon açıklarında avlanan Kırlangıç balığı şaşırttı. Kilosu 500 TL’den satılan kırlangıç balığı balık halinin en kıymetli balığı olurken, onu tanesi 350 TL’den satılan torik izledi.

Hamsi Batı Karadeniz’den geliyor

Hamsinin ekseriyetle Ereğli taraflarından geldiğini belirten balıkçı esnaflarından Adem Kaygusuz, “Bu dönem hamsinin olacağına inanıyorum zira bu dönem palamut olmadığından ötürü bol hamsi yiyeceğiz. Dönem 1 Eylül’de değil, 20’sinde ya da 1 Ekim’de açılırsa tekneler içinde uygun olur bizim için de uygun olur vatandaş için de uygun olur. Yetkililere bununla ilgili tedbir almasını bekliyoruz. Zira hava çok sıcak münasebetiyle deniz suyu sıcak olduğundan istavrit pek yok tekneler 15-20 kasa tutuyor. Hamsi Ereğli taraflarından geliyor, bizim bu taraflarda yok. Marmara, Ereğli o taraflarda avlanıyor. Bizim buralarda ise Ekim 15-20’lerinde başlar. Hamsinin avlanması Kasım 15’lerinde olursa bizim için de herkes için de yararlı olur. Erkenden hamsiyi avlarsak randıman vermez. Hamsi 75 TL, mezgit 90 TL, istavrit 100 TL, sargan 125 TL” dedi.

Hamsinin 1 ay öncesinde imaj verdiğini belirten balıkçı esnaflarından Turgay Memiş, “Bir ay öncesinde hamsinin bol olacağı söylenmişti gerçekten bol geldi kilosu 75 TL. Hamsi ekseriyetle Sinop taraflarından geliyor inşallah bizim buralarda da çıkar, vatandaş bol bol yer. Esasen Karadeniz insanı hamsiye hasret bol bol tüketir. Balık fiyatları çok uygun. İstavrit 100-150 TL ortasında, mezgit 75-100 TL. Geçen dönem palamut çoktu hamsi yoktu. Bu dönem varsayımım istavrit, mezgit, hamsi bilhassa çinakop bol olacak vatandaş bol bol yiyecek” diye konuştu.

Hamsi bu sene erken geldi

Balıkçı esnaflarından Emin Avcı da hamsinin bu sene erken geldiğini kaydederek “Hamsi bu sene erken çıktı çoklukla Marmara, Zonguldak Ereğli taraflarından geliyor. Hamsi 75 TL, istavrit 100 TL, mezgit iriliğine nazaran 100-200 TL ortasında, sargan 130 TL. Bu dönem palamut fazla yok deniz suyu soğuduğu vakit inşallah çeşitler bollaşacak. Palamut uzun yıllar sonra birinci defa bu dönem gözükmedi. Aslında 1 sene oluyor, 1 sene olmuyor. Şu ana kadar palamut hiç gelmedi olağanda ince palamut bile görünmedi “şeklinde konuştu.

Kırlangıç tezgâhta yerini aldı

Genellikle pek görünmeyen lakin orta sıra ağlara takılan Kırlangıç Balığı ise halin en değerli balığı oldu. Kırlangıcın Trabzon açıklarında avlandığını tabir eden balıkçı esnaflarından Süleyman Çakır, “Kırlangıç balığı orta sıra geliyordu, Trabzon’da avlandı. Biri 3 kiloluk, başkası 5 kiloluk kadar. Kilosu 500 TL, torikler Ereğli tarafından geliyor tanesi 350 TL. Palamut şu ana kadar görünmedi inşallah ilerleyen günlerde gelir” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Hapis cezasıyla aranan şahıs yakalandı

Kastamonu Yayın: 29.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Hapis cezasıyla aranan şahıs yakalandı

Kastamonu’da 2 yıl 2 ay hapis cezası ile aranan şahıs polis ekipleri tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, hakkında ’kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak’ suçundan 2 yıl 2 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandı.

Gözaltına alınan şahıslar işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Paylaş: