Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Doç. Dr. Deniz Kulaksız: “Kemoterapi bayanların hamile kalma potansiyeli üzerinde tesiri olabilir”

Sağlık Yayın: 23.08.2023 04:36
İhlas Haber Ajansı

Medical Park Karadeniz Hastanesi Bayan ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Kulaksız, kemoterapinin bayanların hamile kalma potansiyeli üzerinde tesiri olabildiğini belirterek “Kemoterapinin fertiliteye (üreme yeteneği) olan tesirleri tedavi sürecine ve dozlara bağlıdır. Kimi ilaçlar, yumurtalıkların işlevlerini süreksiz yahut kalıcı olarak etkileyebilir. Bu durum, hamile kalma bahtını azaltabilir yahut büsbütün ortadan kaldırabilir” dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Deniz Kulaksız, “Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek yahut büyümelerini durdurmak için kullanılan güçlü ilaçların kullanılmasını içeren bir tedavi prosedürüdür. Kemoterapi ilaçları, kanser hücrelerinin yanı sıra sağlıklı hücreleri de etkileyebilir. Bu nedenle, kemoterapi sürecinde hamile kalma potansiyeli değerli bir mevzudur. Kemoterapi ilaçları, ekseriyetle süratle bölünen hücreleri amaç alır. Bu, kanser hücrelerinin yanı sıra olağan sağlıklı hücrelerin de etkilenebileceği manasına gelir. Kemoterapi ilaçları, yumurtalıkların işlevlerini etkileyebilir ve hormonal istikrarda değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle, kemoterapi alan bayanların hamile kalma potansiyeli üzerinde tesiri olabilir” diye konuştu.

“Kimi ilaçlar yumurtalıkların işlevlerini süreksiz yahut kalıcı olarak etkileyebilir”

Kemoterapinin hamile kalma potansiyeli üzerindeki tesirinin tedavi sürecine, kullanılan ilaçlara ve hastanın yaşına bağlı olarak değişebileceğini vurgulayan Doç. Dr. Kulaksız, “Kemoterapinin fertiliteye (üreme yeteneği) olan tesirleri tedavi sürecine ve dozlara bağlıdır. Kimi ilaçlar, yumurtalıkların işlevlerini süreksiz yahut kalıcı olarak etkileyebilir. Bu durum, hamile kalma bahtını azaltabilir yahut büsbütün ortadan kaldırabilir. Kemoterapi alan bayanlar, hamile kalma potansiyeli üzerindeki tesirleri hakkında bilgilendirilmelidir. Tedavi süreci öncesi, kemoterapi alan bayanların doğurganlık konusunda danışmanlık alması kıymetlidir. Bir sıhhat uzmanı, tedavinin kısırlığa olan tesirlerini ve alternatif seçenekleri hakkında bilgi verebilir” sözlerini kullandı.

Kemoterapi sürecinde hamile kalmak isteyen bayanlar için dondurulmuş embriyo yahut yumurta müdafaası üzere seçenekler değerlendirilebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Kulaksız, “Bu sayede, tedavi tamamlandıktan sonra hamile kalma talihi artırılabilir. Lakin, bu seçeneklerin uygunluğu ve muvaffakiyet oranı şahıstan bireye değişebilir. Bu nedenle, kişisel duruma en uygun seçenekleri belirlemek için bir uzmana başvurmak önemlidir” diyerek kelamlarını noktaladı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)