Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mescid-i Aksa mesajı

Türkiye Yayın: 26.07.2023 10:11
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mescid-i Aksa mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanların tarihi statükosunun değiştirilmesine yönelik eylemleri kabul etmemiz mümkün değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Abbas ve heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Erdoğan, Abbas’ın son olarak geçtiğimiz yıl ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlattı. Erdoğan, Abbas ile olan yakın teması süreç içinde devam ettirdiklerini belirterek, ”Son seçim sürecinde Filistin halkının tüm desteğinin duasını desteğini yanımızda hissettik” dedi.

“İslam dünyasının farklı köşelerindeki yüz milyonlarca kardeşimizin güvenini boşa çıkarmayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin halkına seçim sürecindeki destekleri için teşekkür ederek, ”Tüm Filistin halkına sevincimize ortak oldukları için teşekkür ediyorum. İslam dünyasının farklı köşelerindeki yüz milyonlarca kardeşimizin güvenini boşa çıkarmayacağız. Bugünkü görüşmelerimizde Filistin’deki gelişmeleri ayrıntılı şekilde ele aldık. İlişkilerimizin daha da geliştirilmesine yönelik atılacak adımları değerlendirme imkanımız oldu.” diye konuştu. Filistin devletinin kapasitesinin güçlenmesine, halkın mevcut refahının yükselmesine yönelik Türkiye’nin desteğinin devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin meselesinin uzun bir süredir uluslararası toplumun gündeminde hak ettiği ilgiyi toplayamadığına vurguladı.

Hülya Keklik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mescid-i Aksa mesajı

BM başta olmak üzere uluslararası camianın Filistin meselesine angaje olmasının mühim olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı, Filistin davasına desteğimizi en güçlü şekilde sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Gün geçtikçe artan can kayıplarından, yıkımlardan derin endişe duyuyoruz. Bölgede adil ve kalıcı barışın tek yolu iki devletli çözüm vizyonunu savunmaktan geçmektedir. Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanların tarihi statükosunun değiştirilmesine yönelik eylemleri de kabul etmemiz mümkün değildir. Filistinli kardeşlerimiz arasındaki birlik ve uzlaşı bu süreçteki temel unsurlardan biridir. Bu alanda her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu değerli kardeşimle paylaştım. Faaliyetlerine büyük önem atfettiğimiz BM Filistinli Mültecilere yardım ajansına katkılarımız devam edecektir. Görüşmelerimizde ikili münasebetlerin yanı sıra bölgesel gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduk” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, Ramallah’da bir meydana adının verilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise “Bu tür toplantıları önemsemekteyiz. Türkiye’nin Filistin halkına vermiş olduğu desteklerini önemsiyoruz. Bu bağlamda Türkiye’nin daha çok gelişim ve atılım kaydetmesini arzu etmekteyim. Son dönemde gerçekleşen seçimlerden dolayı sizleri kutlarım. Körfez ülkesine yapmış olduğunu başarılı ziyaret Türkiye’nin uluslararası etkinliğini ortaya koymaktadır. Elektrikli aracınızı üretmenizden dolayı sizleri tebrik ederim. Bugün iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi adına neler yapabileceğimizi görüştük. İsrail işgali daha da güçlendirmek adına bir çok gelişmelere devam etmektedir. Filistinliler olarak meşru hakları koruyabilmek adına gerekli çabalarımızı yapmaktayız. Türkiye her daim Filistin’in uluslararası arenada haklarını savunmaktadır. BM Genel Kurulu, İsrail işgali ile ilgili görüş istemiştir. Amacımız, Filistin halkını ve topraklarını tehdit eden zorluğun ortadan kaldırılması olmuştur.” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”