Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Çöp tesisi olacaktı, kent ormanı oluyor

Dünya Yayın: 19.11.2023 12:48
Kaynak: İHA
Çöp tesisi olacaktı, kent ormanı oluyor

Trabzon’un Araklı ilçesinde çöp döküm sahası olarak gündeme gelen ve tartışmalara yol açan Turup bölgesinde Tarım ve Orman Bakanlığınca Millet Ormanı yapılıyor.

Trabzon’un Araklı ilçesinde 2012 yılında yapılması planlanan katı atık depolama tesisi nedeniyle gündeme gelen ve tartışmalara yol açan Turup bölgesinde Millet Ormanı yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Millet Ormanı projesinde çalışmalar sürürken, millet ormanında manzara seyir terasları, serbest oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, koşu yolları, kamelyalar, otopark, bisiklet park alanları, ibadethaneler, çocuk bakım odaları, ahşap pergola ve büfe tarzı mekanlar yer alacak. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı Millet Ormanı’nın Trabzon’un turizmine önemli katkı sağlaması hedefleniyor.

Turup Millet Ormanı’nda yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Trabzon Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz, “Millet ormanı, Orman Genel Müdürlüğü’müzün bir politikası olarak 2021 yılında 15 Kasım’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen ve 81 ilde kurulması kararlaştırılan projelerden bir tanesi. Şu an itibariyle Trabzon ve Rize’deki millet ormanlarımızın proje olurlarını çıkarttık ve 2022 yılında Trabzon’daki ve Rize’deki kuruluşlarını yapmıştık. Bu yıl da Ağustos ayında projesini tamamlayıp ihaleye çıktık. Şu anda da Trabzon’dakinin yapımına başladık. İnşallah yıl sonu itibariyle projeyi bitirip 2024 yılında halkımızın kullanımına sunacağız. Millet ormanları vatandaşlarımızın günübirlik kullanımına yönelik, ticari amaç gütmeyen orman parklarından bir tanesi. Biz de bunun üzerine vatandaşlarımızın gelip oturabilecekleri 26 adet kamelya yapacağız, 2 adet seyir terasımız var, 7 adet pergola var, 1850 metre yürüyüş yolu var, 460 metre bisiklet yolu var, mescit, büfe , tuvaletler 2 adet oyun alanımız var. Bunlarla beraber buranın güzel bir tesis olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bölgenin 11 yıl önce katı atık depolama tesisi ile gündeme gelmesiyle ilgili de konuşan Yılmaz, “Turup mevkiinde büyük bir alan var zaten. Biz bu bölgenin 14 hektarlık olan kısmında bu millet ormanı projesini yaptık. Bunun dışında Trabzon ve Rize İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği’ne (TRABRİKAB) tahsis edilmiş bir alan var ama bu alan zaten TRABRİKAB tarafından da Arsin-Araklı arasında bir yerde çöp tesisi yapılmasından dolayı bu alandaki imalattan vazgeçilmiş durumda zaten. Ama o saha zaten bizim proje alanımızın dışında kalan bir saha. Bu sahanın dışında kalan 14 hektarlık bir bölgeyi de biz projelendirdik. O projenin yapımına devam ediyoruz” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Serkan Özbalta: “Poziftif oyun oynamaya çalıştık”

Spor Yayın: 09.12.2023 04:12
Kaynak: İHA

Ahlatcı Çorum FK Teknik Direktörü Serkan Özbalta, Trabzonspor karşısında oyunu çirkinleştirmeden pozitif oyun oynamaya çalıştıklarını söyledi.

Ziraat Türkiye Kupası 4. Turu’nda deplasmanda Trabzonspor’a 3-1 mağlup olan Ahlatcı Çorum FK’da Teknik Direktör Serkan Özbalta, “Buraya gelirken oyunumuzun gelişmesi adına bir müsabaka oynamak istiyorduk. Trabzonspor yıllardır yaptıklarıyla herkesin bildiği, saygı duyduğu bir camia. Abdullah Avcı’nın gelişinden sonra pozitif oyun ortaya koyan bir Trabzonspor, son Kayserispor maçı dışında tekrar toparlanmaya evirilen bir Trabzonspor’a karşı iyi şeyler yapabilme adına bazı çalışmalarımız oldu. Yapabildiğimiz kadar çalışma yaptık. Oyuncularımın performansı beni memnun etti. Trabzonspor’un nasıl bir ekip olduğunu biliyoruz ama oyun oynamak istedik. İyi işler yapmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.