Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Çocuklara Diş Bakımı Eğitimi

Gündem Yayın: 24.05.2014 15:01

Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından “Çocuk Gelişiminde Yeni Yaklaşımlar”  dersi kapsamında Bağlar Şehit Atilla Bodur İlköğretim Okulu 4/A Sınıfı öğrencileri ile   “Çocuktan Öğren Diş Bakımını” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Safranbolu Misak-ı Milli Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Özyürek ve Çocuk Gelişimi Bölümü Yüksek Lisans Öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Karabük Diş Hastanesi Diş Hekimi Barış Aksakal’ın gönüllü olarak katıldığı etkinlikte, çocukların diş kontrolleri hekimce yapılarak, dişlerinde sağlık problemi olan bireyler Aksakal tarafından Karabük Diş Hastanesi’ne yönlendirildi.

Çocukların diş muayeneleri yapılırken “Çocuktan Öğren Diş Bakımını” etkinliğini koordine eden – Sağlık Yüksekokulu öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Özyürek; “Üniversitemizce Yüksek Lisans öğrencilerimizle ‘Çocuk Gelişiminde Yeni Yaklaşımlar’ dersi kapsamında ‘Çocuktan Çocuğa’ adlı bir yaklaşım vardı. Öğrencilerimizin ilgisinden yola çıkarak isterseniz uygulamalı bir çalışma yapalım dedik ve gönüllü bir okulla iletişime geçtik. Mili Eğitim Müdürlüğü’nden de destek alarak 4. Sınıf öğrencileriyle ‘Çocuktan Çocuğa’ yöntemini uygulamaya karar verdik. Bu eğitimin birçok aşaması var ama ben kısaca üçünden bahsedeceğim. Çocuklarımızla konuşup onlara sizce insanların hangi konuda bilgilenmeye ihtiyaçları vardır, hangi konuda çalışma yapmak istersiniz diye sorduğumuzda çocuklarımızla birlikte Ağız ve Diş sağlığı konusunu belirledik. Öğretmenlerinin desteği ile afiş, broşür pankartları kendileri hazırlayarak bunları önce evde alilerine, sonra burada topluma kazandırmayı benimsediler. Çocuktan çocuğa yaklaşımın 3 şekli var. Çocuk öğrendiği bilgiyi önce arkadaşları ile, sonra ailesiyle en son olarak da toplumla paylaşıyor. Biz şimdi burada bu eğitimin son aşamasını gerçekleştirerek toplumda bir farkındalık oluşturuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ön test ve son testlerle de hem çocukların bilgi düzeyinde hem de ailelerin bilgi düzeylerinde ne kadar değişiklik oldu bunu ölçüyoruz. Ölçtüğümüz bilgiler sonunda edindiğimiz sonuçları da Bizler Akademik çalışmalarımızda kullanacağız. Güzel bir etkinlik oldu, ben emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize çok teşekkür ederim” dedi.

Yaklaşık 2 saat boyunca 171 kişinin ağız ve diş sağlığı bakımı gerçekleştirilirken, diş bakımı yapılan çocuklara ve ailelerine diş bakımı ile ilgili broşürler, diş fırçası, diş macunu, şekersiz sakız, balon ve diş amblemi bulunan uyarıcı buzdolabı süsleri dağıtıldı.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: