Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Çiftçilerin 5 Bin TL İsyanı

Manşet Yayın: 16.11.2023 16:09
Çiftçilerin 5 Bin TL İsyanı

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler, Cumhuriyet’in 100. Yılına özel çalışmayan emeklilere verilen 5000 TL ikramiyeden yararlanamadı. Yapılan bu haksızlığa tepki gösteren çiftçiler kayıtlarını sildirerek üretimden vazgeçmeye başladılar. Yenice Ziraat Odası Başkanı Cemal Karakaş, “Emekli Ziraat Odası çiftçilerimizin tepkilerini haklı buluyoruz. Ancak, bu tepkiler yanlış yere gösteriliyor. Kayıt sildirerek üretimden vazgeçmek çiftçimize yarar getirmeyecektir” dedi.

Yenice Ziraat Odası Başkanı Cemal Karakaş, 5 bin lira ikramiye alamayan emekli çiftçilerimiz üretimden vazgeçiyor” diyerek çiftçi emeklilerine yönelik haksızlığın giderilmesini istedi.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle, hükümet tarafından emeklilere   bir defalık vermeyi kararlaştırdığı ikramiyelerden çalışan emeklilerle birlikte, emekli Ziraat Odası üyelerine de verilmemesi ülke genelinde büyük tepkilere yol açtı. Ülke genelindeki emekli Ziraat Odası üyeleri, istifa sürecini başlattılar ve tepki gösterdiler.

Bu gelişmeler üzerine, Yenice Ziraat Odası Başkanı Cemal Karakaş, yazılı bir açıklama yaparak, “Emekli Ziraat Odası çiftçilerimizin tepkilerini haklı buluyoruz. Ancak, bu tepkiler yanlış yere gösteriliyor” dedi.

“KAYIT SİLDİREREK ÜRETİMDEN VAZGEÇMEK  YARAR GETİRMEYECEKTİR”

Kayıt sildirerek üretimden vazgeçmenin yarar getirmeyeceğini ifade eden  Yenice Ziraat Odası Başkanı Cemal Karakaş, “Hükümet Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak emeklilere seyyanen beş bin lira ikramiye vermeyi kararlaştırdı. Ancak, burada belirgin bir ayrım yapılarak, çalışan emekliler muaf tutuldu. Ayrıca, odalarımıza tarımsal desteklerden yararlanmak üzere çiftçi kayıt belgesi alan emekli üreticilerimiz de aynı haksızlığa uğradı. Bu haksızlık karşısında üyelerimiz kayıtlarını sildirmeye başladılar. Gelecekte yapılacak destekler ve ikramiyeler için de engel teşkil edeceği düşüncesiyle istifa eden üreticilerimiz tepkilerini sanki odalar suçlu imiş gibi buraya yönlendirmektedirler. Yıllar önce, odalara kayıt olmuş üreticilerimiz, şimdi istifa etseler de yararı yoktur. İstifalar 1 Ekim’den önce yapılsaydı, sonuç alınabilirdi. Kayıt sildirerek üretimden vazgeçmek çiftçimize yarar getirmeyecektir. Üretimleriyle, ülke ekonomisine katkı sağlayan ve değer üreten çiftçilerimizin bu şekilde cezalandırılmasını anlamak mümkün değildir. Emekli çiftçilerimiz, en düşük bir maaşla geçinmelerini sağlamaktalar. Boş olan arazilerini değerlendirerek, katma değer üreten emekli çiftçilerimize yapılan bu büyük haksızlığın tez elden giderilmesi gerekir. Onlar, aldıkları düşük maaş karşısında, ihtiyaçları için bir şeyler üretmek zorundadırlar. Profesyonel çiftçi değildirler. Kendi ihtiyaçları için toprağı işlemekte ve üretmektedirler. Özellikle, odaya kayıt olup da beş yıldır faaliyet göstermeyenlere çok büyük mağduriyete uğratılmıştır.  Tarım Müdürlükleri bunları bilmektedirler. Durumu düzeltmek için onlara da görev düşmektedir. O nedenle, bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, Anayasanın eşitlik ilkesine uygun bir uygulama yapılmalıdır. Çiftçilerimiz de haklı tepkilerini odalara değil, konunun muhataplarına çevirmelidir” diye konuştu. (Yusuf Korkmaz)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Serkan Özbalta: “Poziftif oyun oynamaya çalıştık”

Spor Yayın: 09.12.2023 04:12
Kaynak: İHA

Ahlatcı Çorum FK Teknik Direktörü Serkan Özbalta, Trabzonspor karşısında oyunu çirkinleştirmeden pozitif oyun oynamaya çalıştıklarını söyledi.

Ziraat Türkiye Kupası 4. Turu’nda deplasmanda Trabzonspor’a 3-1 mağlup olan Ahlatcı Çorum FK’da Teknik Direktör Serkan Özbalta, “Buraya gelirken oyunumuzun gelişmesi adına bir müsabaka oynamak istiyorduk. Trabzonspor yıllardır yaptıklarıyla herkesin bildiği, saygı duyduğu bir camia. Abdullah Avcı’nın gelişinden sonra pozitif oyun ortaya koyan bir Trabzonspor, son Kayserispor maçı dışında tekrar toparlanmaya evirilen bir Trabzonspor’a karşı iyi şeyler yapabilme adına bazı çalışmalarımız oldu. Yapabildiğimiz kadar çalışma yaptık. Oyuncularımın performansı beni memnun etti. Trabzonspor’un nasıl bir ekip olduğunu biliyoruz ama oyun oynamak istedik. İyi işler yapmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.