Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

CHP’de Referandum Çalışmaları

Gündem Yayın: 27.03.2017 15:24
CHP’de Referandum Çalışmaları

 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ankara Ayşe Gülsün Bilgehan ve Parti Meclis Üyesi Gamze Taşçıer Referandum çalışmaları kapsamında Karabük’e geldi.  Çakırözer, Bilgehan ve Taşçıer yaptıkları ortak açıklamada; “16 Nisan’da Türkiye’mizde hayırlı bir gün doğacağına inanıyoruz” dediler

 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ankara Ayşe Gülsün Bilgehan ve Parti Meclis Üyesi Gamze Taşçıer Referandum çalışmaları kapsamında Karabük’e geldi. Parti binasında partililer bir araya gelen Milletvekilleri daha sonra basın toplantısı düzenleyerek referandumda neden HAYIR denilmesi gerektiğini anlattılar.

Basın toplantısında ilk konuşmayı Parti Meclis Üyesi Gamze Taşçıer yaptı. Taşçıer yaptığı konuşmada; “16 Nisan’da bir sandık koyacaklar önüme, bu sandık bugüne kadar önümüze konulan sandıklardan çok daha farklı. Çünkü bu seçimin sonucunda bir iktidar belirlemeyeceğiz, bir siyasi partiye oy vermeyeceğiz. 140 yıldır gelenek haline gelen, bizim kültürümüzü temsil eden parlamenter sistem yerine bütün yetkilerin tek bir kişi de toplanıp toplanmayacağını, aslında bir anlamda rejimin değişip değişmeyeceğini oylayacağız. Bugün aslında fiili olarak başkanlık sisteminin ikinci yılındayız aynı zamanda. Peki biz 6 aydır başkanlık sistemini konuşurken bu ülkede neler oluyor hiç dönüp baktık mı? Son iki yıldır işsizlik oranı yüzde 700 oranında arttı. Resmi rakamlarla bilinen sadece 6 milyon işsiz sayımız var. Ekonomik kriz zaten toplumun tüm kesimleri cep iliklerine kadar hissediyor ve ekonomik kriz can yakıyor. Yine aynı şekilde dış politika deseniz en son bir Bulgaristan kalmıştı komşularımızdan kavga etmediğimiz, en sonunda onlarla da ilişkilerimizi kötü duruma sokmayı becerebildik. Terör örgütleri ülkenin her yanında kol geziyor. Askerlerimiz, erlerimiz, gencecik arkadaşlarımız neresi olduğunu bilmediği topraklarda Suriye’de, Elbab’ta maalesef savaşıyorlar. Bu kadar önemli sorun varken bizler maalesef 6 aydır tek bir kişiye yetkileri verip vermeyeceğimizi tartışıyoruz. Bizler milletvekillerimizle, parti yöneticilerimizle tüm Türkiye’yi Anadolu’yu karış karış gezmeye karar verdik. Çünkü maalesef adaletsiz bir seçim dönemiyle karşı karşıyayız. 1 Mart ile 10 Mart arasında Türkiye’de 17 ulusal kanalın yaptığı yayınlarda 53 saat Sayın Cumhurbaşkanını, 83 saat AK Parti’nin propagandasını, sadece 17 saatte Cumhuriyet Halk Partisi’nin çalışmalarını veren ve olağanüstü hal sürecinde yaşanan bir referandum süreci. Dolayısıyla biz parti olarak, sadece parti olarak da değil bir birey olarak, çocuğunun yarınından endişe duyan anneler olarak, babalar olarak, geleceğinden endişe duyan gençler olarak, Türkiye’yi karış karış dolaşarak kendi imkanlarımızla yollara düşüp halkımıza neden ‘hayır’ demek için yola çıktığımızı anlatmaya karar verdik. Peki biz neden ‘hayır’ diyoruz. Bu ülkede işsizin, yoksulun, terörün olmaması için ‘hayır’ diyoruz. Garibanın çocuğu hiç bilmedi topraklarda savaşırken kendi yandaşlarının çocuklarını ömür boyu askerlikten muaf etmek isteyenlere karşı ‘hayır’ diyoruz. Tek bir kişi sabah uyandığında, ‘Bu emekliler çok maaş alıyor yarısını indirdim.’ dememesi için ‘hayır’ diyoruz. Ömür boyu bir kişiye dokunulmazlık verilmesin diye ‘hayır’ diyoruz. Aslında kısaca biz aydınlık bir Türkiye’nin güzel, barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye’nin var olabilmesi için ‘hayır’ diyoruz ve bu inançla, bu duyguyla 16 Nisan’da bu aydınlık, güzel günlere olan inancımızla Türkiye’mizde hayırlı bir gün doğacağına inanıyoruz” dedi.

ÇAKIRÖZER:  “EVET DİYENLERDE HAYIR DİYENLERDE AYNI ÖLÇÜDE MUTEBERDİR, SAYGIYA DEĞERDİR”

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise yaptığı açıklamada;  “Öncelikle bu kampanyanın karşılıklı saygı ve hoşgörü yürütülmesi son derece önemli. Evet diyenlerde hayır diyenlerde aynı ölçüde muteberdir, saygıya değerdir. O yüzden 16 Nisan akşamı 17 Nisan sabahı hangi sonuç çıkarsa çıksın biz hayır çıkacağına inanıyoruz. Hangi sonuç çıkarsa çıksın biz kardeşliğimizi, birliğimizi beraberliğimizi pekiştirmemiz gerekiyor. Cumhuriyetimizin daha da güçlenmesi demokrasimizin daha da güçlenmesi ilerlememiz gerekir. Bu kampanyanın o yüzden tüm tarafların karşılıklı saygı sevgiyi hoş görüyü ihmal etmemeleri gerekir. Ayrıştırıcı dil kullanılmamalıdır. Tüm Karabüklüleri sandığa gitmeye davet ediyoruz. Görüşü ne olursa olsun bu vatandaşlık görevini yerine getirmeyi aracılığınızla çağırmak isterim. Bu kararın verilmesinde milletimizin sağduyusuna bizler inanıyoruz. Neden hayır dediğimizi birkaç madde ile anlatmak isterim bunlardan bir tanesi Cumhurbaşkanı her ne kadar anayasada yeminini etse de tarafsızlığını yitirmektedir. Bu bence en önemli hayır dememizin başındadır. İkinci olarak yasama yürütme ve yargı yetkilerinin tamamının tek bir kişinin elinde denetimsiz sorgusuz sualsiz yargılanamaz sorgulanamaz bir biçimde bir araya toplanmasını, vatandaşların bireysel hak ve özgürlüklerini ama ülkemizde kurum ve kuralların işleyişleri açısından son derece yanlış ve sakıncalı olmasından dolayı biz buna hayır diyoruz. Dünyada da örneği olmayan bir sistem rejim değişikliği başkanlık adı altında tanıtılmakta ama böyle bir başkanlık dünyanın hiçbir yerinde bulunmamakta. Başkanlık olan ülkelerde mutlaka başkanın denetlenmesi mekanizmaları bulunmakta ya yargı organı güçlü tutulmakta ya da yasama organı güçlü tutulmakta. Burada ise ayrıntılarıyla konuşabiliriz. Hem yasama seçilecek olan başkanı kontrol altına girmekte hem de yargı bizzat başkan tarafından atanacak isimler tamamen başkanın kontrolü altına girecektir. O yüzden biz tek adama bu kadar yetkiyi vermeyiz diyoruz ve sadece bunu sayın Erdoğan istediği için değil biz kim olursa olsun sayın bahçeli sayın yıldırım hatta kendi genel başkanımız sayın Kılıçdaroğlu dahi istese bu yetkilerin verilmesine karşıyız. Bir kişiye bu kadar yetkinin denetimsiz sorgulanmadan verilmesine karşıyız. Çünkü tek kişinin iki dudağı arasından çıkacak kararları bekliyor olmasını istemediğimiz için hayır diyoruz. Bu sistemi dipsiz bir kuyu olarak görüyoruz” dedi.

BİLGEHAN: “KARDEMİR’İN TABİ Kİ BENİM İÇİN ANLAMI ÇOK FARKLI”

İsmet İnönü’nün Torunu Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan da yaptığı konuşmada; “Milletvekili kimliğimin yanında İnönü’nün torunu olarak Karabük’e benim için çok anlamlı Karabük’e gelirken hemen girişte koskocaman bir Cumhuriyet eseri Karabük demir çelik fabrikası bugünün Kardemir’ini görüyorsunuz. Kardemir’in tabi ki benim için anlamı çok farklı. Tam 80 yıl önce 3 Nisan’da Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının temelinin atılmasının 80. Yıldönümü. Ne mutlu bana. Ben İnönü’nün bir torunu beş torunundan bir tanesiyim. Ne muhteşem bir eser ki 3 Nisan 1937’de temeli atılıyor o dönemin şartlarında dedemin yaptığı konuşmayı da buldum. O günün şartlarında bugüne dersler veren 1937’den bugüne kadar mesajlar yollayan bir konuşma yapmış dedem. Atatürk bu büyük müessesenin merasimine bizi memnun etti. Burada bizi bir şeyi önemle vurgulamak istiyorum. 1937’de temeli atılan Kardemir’in Atatürk ve ismet İnönü birlikte bu eseri kuruyorlar. Sayın İnönü diyor ki Atatürk bu büyük eserin temelini atmaya bizi görevlendirdi, bizi memnun etti diyor. O zamanlar bile ülkedeki Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasındaki güveni sevgiyi görmekteyiz. Uzun bir konuşma yapıyor sayın İsmet İnönü orada bir konuşma yapıyor meclisteki mesai arkadaşları ve sevgili Celal Bayar’ın da büyük desteğini ve yardımını aldık diyor ve ona da teşekkür ediyor. Karabük Demir Çelik Fabrikası böyle bir anlayışla kurulmuş. O zamanlar bile Cumhurbaşkanı ile Başbakan  ve meclisin oldukça uyumlu çalışmaları var. Ben Avrupa konseyinin medya komitesi başkanıyım çok üzülerek ülkenin şu anda dünyada basına uygulanan baskının örneği haline geldiğimizi görüyoruz. Çok üzgünüm. Nasıl anlatacağımızı nasıl açıklayacağımızı bilemiyorum çünkü ben sadece Türkiye’nin temsilcisi değilim 47 ülkenin de temsilcisiyim. İçlerinde en kötü Türkiye var. Eğer basın özgür olmazsa demokrasi yürütmek çok zordur. Bunun için en önemli baskının basın üzerinde olduğuna inanıyorum. Bizim konuşmalarımızı bile engelliyorlar birkaç tane bilinen örnek var ama herkes bunu yaşıyor. Buna rağmen buradaki arkadaşlarımızla beraber bunları aşmaya çalışıyoruz bu bir parti propagandası değil herkes 18 maddeyi iyi anlatmaya çalışıyor. Bu 18 maddenin içindeki tehlikeleri anlatmaya çalışıyor” dedi.

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boğulma tehlikesi geçiren anne ve oğlunun kurtarılma anı kamerada

Gündem Yayın: 23.07.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde dalgalı denizde dip akıntıya kapılarak boğulma tehlikesi geçiren anne ve oğlunun kurtarılma anı an be an kameralara yansıdı.

Düzce’nin Karadeniz’e açılan kapısı Akçakoca’da dalgalı denize giren bir kadının yardım çığlıklarını duyan oğlu annesini kurtarmak için denize girdi. Dip akıntıya kapılan anne ve oğul bölgede ki vatandaşların yardımları ile kurtarılarak sahile alındı. O anlar aksiyon kamerasına yansıdı. Dip akıntıya kapılıp boğulma tehlikesi yaşayan anne ve oğul kurtarıldığı anlar görüntülenirken, çevredeki vatandaşlarda olayı pür dikkat izledi.

Paylaş: