Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

CHP Karabük Kadın Kolları Başkanı  Ovacık: “İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”

Gündem Yayın: 25.11.2021 11:07

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları tarafından 81 ilde ortak  basın açıklaması; “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” denildi.

Kadın Kolları adına CHP Karabük Kadın Kolları İl Başkanı Serpil Ovacık da yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı uluslar arası mücadele günü. Gücünü üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor.

Tarihe Mirabel kardeşler olarak geçen bu üç kadın ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler, defalarca hapse atıldılar.

25 Kasım günü Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, önce tecavüz etti, sonra da uçurumdan aşağıya attılar.

Vahşiçe katledilmeden önce  Maria Mirabel şöyle demişti; “Belki bize en yakın şey ölüm. Ancak bu beni korkutmuyor.  Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz”

61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen  bu cesur ve onurlu  kadınların mücadelesi bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor. Bu bilinçle dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti  ve eşitliği  getirmek için  var gücümüzle savaşacağız.

Yaşam en temel haktır diyerek, ‘Yaşam Hak’ adını verdiğimiz 4448285 hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadınlarımıza ve çocuklarımıza 7/24 ücretsiz destek vermeye devam ediyoruz,

İktidar olduğumuzda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu yol haritamızı ‘Altı Kolaylık’ başlığıyla şöyle açıkladı.

İlk altı ayda ne mi yapacağız?

1-Kadına şiddet davaları için  özel yetkili mahkemeler ve Yargıtay’dan ayrı  bir ceza dairesi kuracağız.

2-Hane geliri asgari ücretin altında olan aileler için Aile Destekleri Sigortası’ndan mali destek sağlayacağız. Böylece ev kadınlarının sosyal güvence meselesini çözeceğiz.

3-Kadın istihdamını artıracağız.

4-Boşanan kadınlar için Aile Destekleri Sigortası kapsamında yeni başlangıçlar fonu oluşturacağız.

5-Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz.

6-Kadınlara ve ergenlik çağına giren kız çocuklarını sağlık ve hijyen konusunda güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız.”

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şiddetli yağış sonrası Gümüşhane-Bayburt yolu kapandı

Gündem Yayın: 16.07.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Gümüşhane’de gök gürültülü kuvvetli sağanak yağış nedeniyle Gümüşhane-Bayburt karayolu ulaşıma kapanırken, Tekke beldesi ve şehir merkezinde su baskınları meydana geldi.

Kentte öğleden sonra etkisini gösteren gök gürültülü şiddetli yağmur nedeniyle Gümüşhane-Bayburt karayolu ulaşıma kapandı. Geçtiğimiz günlerde şiddetli yağış nedeniyle yine sular altında kalan Tekke beldesindeki karayolu dağlardan gelen sel suları ve teresübat nedeniyle zaman zaman ulaşıma kapanırken, ekipler yoğun yağış ve fırtına altında çalışmalarını sürdürdü. Kent merkezinde de etkisini gösteren sağanak nedeniyle hayat felç oldu. Dik yamaçlardan gelen sular Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan bazı iş yerlerinin içine dolarken, sokaktaki vatandaşlar yağmurdan korunmak için iş yerlerine ve çatıların altına sığındı.

Dik rampalardan gelen sel suları nedeniyle trafikte de aksamaların meydana geldiği Gümüşhane’de 30 dakika içinde metrekareye 25 kilogram civarında yağış düştüğü belirlendi.

Yağışın Kelkit ilçesine bağlı Günbatur köyünde de sele sebep olduğu, köydeki ev ve ahırları su bastığı öğrenildi. Yağışın ardından yan derelerden gelen sel suları nedeniyle Gümüşhane-Trabzon karayolunun Özcan Mahallesi mevkiinde da ulaşım tali yoldan sağlanıyor.