Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çakır: “Bu Kış çok zor geçecek”

Gündem Yayın: 01.10.2018 13:50
Çakır: “Bu Kış çok zor geçecek”

CHP’de İl ve İlçe Yöneticileri için seçim aday adaylığı süreci başladı. İl Başkanı Abdullah Çakır, Belediye Başkanlığı, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeliğine aday adayı olmak isteyen İl ve İlçe Yöneticilerinin 12 Ekim tarihine kadar istifalarını sunmalarını istedi. Başkan Çakır, Elektrik ve doğalgazdaki  fiyat artışları ile  KARDEMİR konusunda açıklamalarda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  İl Başkanı Abdullah Çakır, partinin İl ve İlçe Yöneticileri için aday adaylığı sürecinin başladığını duyurdu. Parti İl binasında konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Başkan Çakır, elektrik ve doğalgazdaki fiyat artışları ile  Karabük gündeminde sıkça konuşulan KARDEMİR konusunda da  açıklamalarda bulundu.  KARDEMİR üzerinden Belediye Başkanı Rafet Vergili’yi de eleştiren Başkan Çakır,  Türkiye ekonomisinin denetlenmesi işinin bir Amerikan Firmasına verilmesine de sert tepki göstererek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisini denetlemek üzere bir Amerikan Firması ile anlaşılması şahsen beni bırakın siyaseti bir İl Başkanı olarak, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çok mutsuz etti. Bir taraftan bize Dolarla boyun  eğdiriyorlar diye sürekli açıklamalarda bulunanlar şu anda ekonomimizi denetlemek üzere bir Amerikan firması ile anlaşmalarını son derece üzüntü ile karşılıyorum” dedi.

“BU KIŞ ÇOK ZOR GEÇECEK”

Doğalgaz’a ve elektriğe yapılan zamlar nedeniyle bu Kışın çok zor geçeceğini ifade eden Başkan Çakır; “Yine zamların ardı arkası kesilmiyor. Bu zamların faturası her zaman olduğu gibi yine yoksul halkımıza kesiliyor. Bu kış gerçekten çok zor geçecek.  Elektriğe iki sefer derken, Doğalgaza bir iki derken,  bugün yine takip ettiğimiz kadarı ile Doğalgaza yüzde 9 bir zam daha geldi.  Zaten zor şartlarda geçinen işçi, memur ve dar gelirlilerin bu zamlarla daha çok zorlanacağına inanıyorum onun için Hükümetimizden bu zamların tekrar gözden geçirilmesini ve geri alınması konusunda  gerekli adımların atılması konusunda çağrıda bulunuyorum” dedi.

“HERKES KARDEMİR ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYA ÇALIŞIYOR”

Karabük’te siyasetin gündeminin   artık KARDEMİR olmaması gerektiğini söyleyen Çakır; “ Herkes KARDEMİR üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor. KARDEMİR Borsaya açık bir şirket kendi kararlarını bence kendileri alabilmeli, kendi gelecekleri hakkında bazı kararları kendi verebilmeli. Bizim yaptığımız araştırmalarda şu anda KARDEMİR’de 5 binin üzerinde işçi çalıştığı ve yan sanayi  olarak KARDEMİR’e bağlı kuruluşlarda 1500 olmak üzere şu anda KARDEMİR,   6500 kişiye iş ve ekmek veren bir kuruluş halindedir.  Siyasiler özellikle işçi alımı konusunda ve diğer konularda buraya karışmamalı diyorum. Siyasi görüşü ne olursa olsun herkes KARDEMİR’de iş, aş, ekmek bulabilmeli. İktidar Partisine yakın olmayan insanlarımız Karabük’ü terk mi etsin? İş bulamayacaklar mı?  KARDEMİR ihtiyacı neyse, siyasi görüşüne bakılmaksızın da bu ihtiyacını Karabük genelinden karşılamalı. Milletvekilliği seçimlerinden önce  KARDEMİR’e 500 kişi alınacak denmişti biz o açıklamayı etik bulmamıştık.  O gün ben aynen şunu söylemiştim  seçimlere daha  on gün var eğer bunlar samimi ise 10 gün içersinde bu işçiler alınsın demiştik  ama maalesef geldiğimiz noktaya bakıyoruz 106 kişi alınmış. Tabiki KARDEMİR daha çok yatırım yapsın, bölgeye daha çok katkıda bulunsun, değil 106 kişi, 500 kişi 1000 kişi alsın çünkü Karabük’te istihdamı sağlayan tek kuruluş  şu anda KARDEMİR gibi gözüküyor. Onun için KARDEMİR konusunda tüm siyasilerin bizler de dahil açıklamalarında olaya geniş bir perspektiften  bakmalı” ifadelerini kullandı.

“VERGİLİ DAHA DÜNE KADAR KARDEMİR’İ ÖVÜYORDU”

Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin yaptığı açıklamaları dikkatle takip ettiğini ifade eden İl Başkanı Çakır; “Kendisi 9 yıldır bu kenti yönettiğini ifade etti.  Daha düne kadar Belediye Başkanımız bunlar Karabüklü diye, Karabük’e, okul, huzurevi yaptı, Karabükspor’a destek verdi diye  her platformda KARDEMİR’İ öve öve bitiremiyordu hatta sorun yaşadığımız diğer firmalara KARDEMİR’i örnek gösteriyordu ve “Siz  de Karabüklü olmak istiyorsanız, KARDEMİR gibi davranın” diye açıklamalarını geçmişte çok rahat görebiliyorduk. Fakat  birden şu anda sayın Belediye Başkanımızın KARDEMİR hedefi haline geldi. Eğer bu fabrika 9 yıldır çevreye zarar veriyorsa neden sayın Başkanımız 9 yıldır KARDEMİR’le ilgili yani verdiği zararlarla ilgili hiçbir konuyu gündeme getirmedi bunu ben şahsen merak ediyorum, kamuoyu da merak ediyor. Biz CHP olarak her zaman öncelikle insan ve insan sağlığı dedik, çevreye verdiğimiz önemi her zaman açıkça ifade etmeye çalıştık özellikle KARDEMİR’in çevreye verdiği zararı bizler de takip ediyoruz konuyla ilgili sayın Valimiz ve KARDEMİR yetkilileri ile de görüştük KARDEMİR yetkilileri özellikle bu sene sonuna kadar çevre yatırımlarını bitireceğini ve çevre konusunda  daha hassas olacaklarını ifade ettiler.  CHP olarak bunu takip edeceğiz.  Tabi bu sadece KARDEMİR’le de alakalı değil yine çevreye kim zarar veriyorsa biz hepsine karşıyız.   Siyasette kavga ile bir yere varılmaz biz Karabük için siyaset yapıyoruz onun için Karabük’te siyaset yapıyorsak bütün siyasi partiler bir araya gelebilmeli, doğru bildiklerimizi Karabük’ün için her zaman söyleyebilmeliyiz. Her fırsatta sayın Belediye Başkanımız Karabük Belediyesinin en zengin Belediye olduğunu ifade ediyor  fakat Belediye şirketlerinden kadroya geçen arkadaşlarımız sendikal haklardan faydalanamıyor ben özellikle sayın Başkanımızın KARDEMİR’deki sendika konusunda açıklamalarına katılıyorum emek en yüce değerdir, biz her zaman emeğe saygı gösteriyoruz.  KARDEMİR toplu sözleşmelerinde gösterdiği hassasiyeti kendi Belediye işçisine de sendika ve ücret konusunda da göstermesini Karabük kamuoyu adına bekliyoruz” dedi.

İL VE İLÇE YÖNETİCİLERİ İÇİN ADAY ADAYLIĞI SÜRECİ BAŞLADI

CHP  İl Başkanı Abdullah Çakır; “30 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel seçimler için Partimizin seçim takvimi belli oldu. Partimiz aday adaylık başvurularını ve sürelerini  açıkladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanlığına, Belediye meclisine ve İl Genel Meclisine aday olmak isteyen İl ve İlçe Yöneticilerinin 1 ile 12 Ekim tarihleri arasında istifa etmeleri gerekiyor.  19 Ekim tarihine kadar da başvuruları alıp biz genel merkezimize göndereceğiz.  Şu anda açıklanan takvim böyle tabi ilerde Devlet memurluğundan istifa edip aday adayı olmak isteyenler için de o süreç Ocak ayında tekrar başlatılıyor.  Hedefimiz ikinci parti olduğumuz dört yerde Belediye Başkanlığında, Belediye Meclis üyeliğinde iddialıyız ve iddialı bir şekilde bu yerlerde hazırlanıyoruz. Özellikle bu dört terde başarılı olacağımıza inanıyorum.  Biz her yerde iddialıyız ama özellikle ikinci parti olmamız nedeniyle Safranbolu, Yenice, Ovacık ve Karabük Merkezde daha çok iddialıyız” diye konuştu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.