Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çad Büyükelçisinden Rektör Kırışık’a Ziyaret 

Manşet Yayın: 25.10.2023 13:40 |Güncelleme:28.12.2023 11:54
Çad Büyükelçisinden Rektör Kırışık’a Ziyaret 

Çad Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Adoum Dangaï Nokour Guet ve beraberindeki heyet Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ı ziyaret etti.

Karabük Üniversitesi Senato Toplantı Odasında gerçekleşen ziyarette, Çad Ankara Büyükelçisi Adoum Dangaï Nokour Guet, Cumhurbaşkanı Danışmanı Mamadou Gana Boukar, N’djamena Üniversitesi Başkanı Prof. Mahamat Saleh Daoussa Haggar, Yüksek Öğretim, Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı Bakan Danışmanı Mr Hamdane Annadif, Yüksek Öğretim, Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı Bakan Danışmanı Mme Mancy Nadine, Batı Akademisi Rektörü Prof. Mahamat Barka, İdari İşler ve İnsan Kaynakları Müdürü Dr. Souraya Tidjani Kondol, Akademik İşler Müdürü Dr. Andjaffa Djaldı Simon, Çad Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Timan Ahmat Djerou Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ile bir araya geldi.

Ziyarete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ile Genel Sekreter Lütfü Köm eşlik etti.

Ziyarette konuşan Karabük Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Karabük Üniversitesini ziyaretinizden dolayı son derece memnun olduk. Üniversitelerimiz arasındaki ve Çad ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeyi istiyoruz. Çad ile ilişkilerimiz, ekonomik iş birliği ve dostluk temelinde gelişmektedir. Birbirimize karşılıklı olarak destek olabileceğimiz pek çok alan bulunmaktadır. Birlikte çalışarak, birbirimize üstünlüklerimizi kazandırma, birbirimize yeni yetkinlikler geliştirme, kazandırma faaliyetlerini yürüteceğiz. Özellikle Çad’dan gelen üniversite öğrencilerimiz dostluğumuzun pekişmesi, ekonomik ilişkilerimizin artması açısından son derece önemli bir rol oynamaktadır” şeklinde konuştu.

Cad Heyetinden Karabuk Universitesi Rektoru Prof. Dr. Fatih Kirisika Ziyaret 1 jpg

Karabük Üniversitesinin dünya çapında bir Üniversite olduğunu ifade eden Rektör Kırışık, “Vermiş olduğumuz eğitimler gerçekten dünya çapında, kalitesi ispatlanmış eğitimlerdir. Yapmış olduğumuz buluşlar, patentler, markalar, uluslararası ve ulusal yarışmalarda almış olduğumuz dereceler bunun ispatıdır. Gerçekten çok kaliteli üst düzey bir akademik kadroya sahibiz. Çad’dan gelen öğrencilerimizi Çad’ın ihtiyaçları doğrultusunda en iyi şekilde yetiştirme ve yeniden Çad’a gidip Çad’ı geliştirme, ekonomik olarak yükseltme gayesindeyiz. Sizlerin de desteğiyle bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Burada Çadlı öğrencilerimiz son derece güvenli bir şekilde eğitimlerini almaktadır. Karabük şehri ve Karabük Üniversitesi güvenliğin en üst düzeyde olduğu bir Üniversitedir, bir şehirdir. Hem yeşil ve büyük kampüsümüz hem de kampüse son derece yakın Üniversite Mahallemiz ile öğrencilerimiz günün her saati güvenli bir şekilde hem kampüsümüzde hem şehirde dolaşabilmektedir. Bu güvenli ortamda öğrencilerimizin üst düzey bir eğitim almaları için büyük çaba göstermekteyiz. Çad’a büyük bir katkı sunmak için özellikle lisansüstü düzeyde kaliteli öğrenci almak istiyoruz. Bu öğrenciler özellikle mühendislik ve tıp sahasında alacağı yüksek lisans ve doktora eğitimi ile Çad’a büyük katkılar sunacaktır. Sizlerin de katkı ve desteğiyle inşallah büyük başarılar kazanacağımıza inanıyorum. Ekonomik iş birliğimizin çok daha yüksek seviyelere çıkacağını düşünüyorum. İnşallah iş birliği halinde bunu başaracağız. Yeniden Üniversitemize geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Öğrencilerinizi takip etmenizden dolayı büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Çad’ın Ankara Büyükelçisi Adoum Dangai Nokour Guet, “Sayın Karabük Üniversitesi Rektörüm, bu fırsatı bize verdiğiniz için bir sorumluluğu yerine getirmek isterim. Bu sorumluluğum size teşekkür etmekten başka bir şey değildir. Bizleri böyle güzel bir şehirde, üniversitemizde karşıladığınız için çok teşekkür ederim. Rektör Bey’in sözlerini özellikle dinledik. Öğrencilerimize çok yüksek düzeyde kaliteli bir eğitim verdiğiniz için teşekkür ederiz. Türkiye’de en çok Çadlı öğrenci Karabük Üniversitesinde bulunuyor. Ev sahipliğiniz için tekrardan çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cad Heyetinden Karabuk Universitesi Rektoru Prof. Dr. Fatih Kirisika Ziyaret 2 jpg

Cumhurbaşkanı Danışmanı Mamadou Gana Boukar, Karabük Üniversitesi Afrika dışında Çadlıların neredeyse en çok bulunduğu en büyük Üniversite. Gelişimizin en büyük sebebi sizin buradaki öğrencilerimizi karşılamanız, Çadlı öğrencilerimize eğitim vermenizden dolayı size teşekkür etmek, tekrar teşekkür etmek, hep teşekkür etmek. Karabük Üniversitesinin verdiği eğitim için çok teşekkürler. 2018’den beri Çadlı öğrencilerimiz çok özel, özellikle Çad’ın ihtiyaçlarına göre. doğru bölümlerde eğitim almaktadır. Biz de 2018’den bu yana verilen sözlerden dolayı memnunuz. Türkiye Cumhuriyeti ile kardeş ülke olarak birçok değerleri paylaşıyoruz. Tarihi, ekonomik, dini ve Osmanlı dönemine dayalı birçok ilişkilerimiz ve değerlerimiz var. Geçmişten gelen, ecdadımızın kurduğu ilişkilere dayalı. Şuanki devirde eğitimsel, bilimsel alanlarında ilişkilerimizi güçlendirmeyi sürdüğümüz için biz de çok memnunuz. Burada bulunmamızın diğer amacı Türkiye Cumhuriyeti bir deprem geçirdi. O depremde birçok hasar vardı. Birçok insan öldü. Çad olarak devletçe takip ettik ve elimizden geldiğince desteklerde bulunmaya çalıştık. Aynı zamanda bizim temsilciliklerimiz ile büyükelçiliklerin aracılığıyla da desteklerimizi gösterdik ama geç de olsa tekrar bunun için de gelelim dedik. Cumhurbaşkanımız adına aynı zamanda Yükseköğretim Bakanımız adına, bütün Çadlı üniversite komite adına, Türkiye’nin yanında olduğumuzu ve desteklerimizi ifade ediyoruz. Allah Türkiye’yi bu felaketlerden korusun. Daha dirençli bir şekilde ilerlemesine müsaade etsin. Aramızda daha önce imzaladığımız protokol, Eylül ayında sona ermişti. Bu fırsatı biz de değerlendirerek hem o anlaşmamızı yenileyelim hem de ilişkilerimizi daha da güçlendirelim istedik. Bunun için gereken çabayı göstermek istiyoruz. Ayrıca bizim bu anlaşmalarımız Cumhurbaşkanımızın vizyonlarını yansıtıyor. Yeni protokol imzalayarak öğrencilerimize verdiğiniz desteklerin sürdürülebilmesi ve iki ülkenin özellikle yükseköğretim alanındaki ilişkileri güçlendirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

N’Djamena Üniversitesi Başkanı Prof. Mahamat Saleh Daoussa Hagg, “Sayın Rektör ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Karabük Üniversitesine üçüncü kez gelmekten memnuniyet duyuyorum. Özellikle sorunları çözmek için attığınız adımlardan memnunuz. Öğrencilerimize sunduğunuz bazı fırsatlardan ve daha önceki öğrencilerimiz ile ilgili yaptığınız iyi şeylerden dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. (Ramazan Öztürk)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.