Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Büyük Önderi Saygıyla ve Özlemle Andık

Gündem Yayın: 10.11.2021 11:25
Büyük Önderi Saygıyla ve Özlemle Andık

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 83.  yıldönümünde tüm Türkiye’de olduğu gibi Karabük’te de düzenlenen  törenlerle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. Yılında Karabük  düzenlenen törenlerle anıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yılı münasebetiyle Karabük Kent Meydanı’nda çelenk sunumuyla başlayan anma törenlerine, Vali Fuat

Gürel, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, STK ve siyasi parti temsilcileri, askeri personel, emniyet teşkilatı personeli, muhtarlar, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Törende Vali Fuat Gürel ve Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve Karabük Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından meydanda gerçekleştirilen tören sona erdi.

  1. YIL KÜLTÜR MEZİNDE ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.
Anma Törenine; Vali Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkan Vekili Seher Berker, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, Vali Yardımcısı  Ahmet Sami Meram, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ Jandarma Komutanı Garip Gümüş, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri personel, emniyet teşkilatı personeli, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program öncesinde 100.Yıl Kültür Merkezi Fuaye alanında Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Atatürk Konulu resim sergi gezilerek öğrencilere başarılı çalışmalarından dolayı tebrik edildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı anma etkinliklerinde il genelinde düzenlenen İlkokullar arasında düzenlenen şiir okuma yarışmasında birinci olan Ebrar Naz Pazarlıoğlu, Liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Elif Naz Topsakal, Ortaokullar şiir okuma yarışmasında birinci olan Naz Zülüf Şahin’in  şiir ve kompozisyonlarını okumasının ardından Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Atatürk konulu Orotoryonun sahnelenmesi ile devam etti.
10 Kasım Atatürk’ü Anma günü etkinlikleri kapsamında il genelinde İlkokul, Ortaokul ve liseler arasında düzenlenen 10 Kasım konulu resim, kompozisyon, şiir okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Fuat Gürel tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından anma günü etkinlikleri sona erdi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.