Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bülent Ecevit Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Alanında da Büyüyor…

Zonguldak Yayın: 26.05.2014 07:46
Yazar:

ZONGULDAK Yeni kurulan akademik birimler ve açılan bölüm/programlarla nitelikli büyümeyi sürdüren Bülent Ecevit Üniversitesi’nin öğrenci sayılarındaki artış dikkat çekiyor. Üniversitenin eğitim verdiği toplam program sayısı 2010 yılında 243 iken bu sayı 351’e yükseldi. Son yıllarda özellikle lisansüstü program ve öğrenci sayılarında görülen artış ile üniversite nitelikli insan gücü yetiştirme alanında da önemli adımlar attı. Bülent Ecevit Üniversitesinde son üç yılı içinde yüksek lisans ve doktora program sayısı 45’den 61’e; lisansüstü öğrenci sayısı ise 578’den 1120’ye çıktı. Bu dikkat çekici yükseliş ile ilgili görüşlerini aldığımız Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer şu şekilde konuştu: “Bülent Ecevit Üniversitesi olarak eğitimde kaliteyi önemsediğimiz gibi nitelikli büyümeyi de önemsemekteyiz. Bu nedenle son yıllarda eğitim verdiğimiz ön lisans, lisans ve lisansüstü alanların tümünde kapasitemizi önemli ölçüde genişlettik. Özellikle lisans ve lisansüstü program sayılarımızda ve buna paralel olarak da öğrenci sayılarımızda önemli artışlar gerçekleştirdik. 2010 yılında öğrenci aldığımız lisans program sayısı 116 iken bu sayı şu anda 158’e; lisansüstü program sayısı ise 45’den 61’e yükselmiş bulunmaktadır. Lisansüstü öğrenci sayımızda yaklaşık %100 lük bir artış gerçekleştirdik. Bu artışları sağlarken özellikle öğretim elemanı kapasitemizi de önemli oranda büyüttük. Bu bağlamda öğretim üyesi sayımızı 301’den 483’e; öğretim elemanı sayımızı da 816’dan 1109’a çıkartmış bulunmaktayız. Lisansüstü eğitimi özellikle önemsemekteyiz. Lisansüstü eğitimdeki sayısal hedefimiz, öğrenci sayımızın yüzde 10’u kadar lisansüstü öğrencimiz olmasıdır. Lisansüstü eğitim kapasitesi bir üniversitenin araştırma kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle bu artış, üniversitemizin sadece eğitim alanında değil aynı zamanda araştırma alanında da büyüdüğünün bir göstergesidir. Bu nedenle bu büyümeyi çok önemsemekteyiz. Diğer taraftan üniversitemizde son yıllarda nanoteknoloji mühendisliği yüksek lisans ve doktora programı gibi disiplinler arası lisansüstü programların açılması farklı alanlardaki güçlerimizi birleştirme anlamında da ayrıca önemli bir adımdır. Disiplinler arası yeni lisansüstü program açma hazırlıklarımız da devam etmektedir. Tüm bu adımlar bir taraftan üniversitemizin araştırma kapasitesini artırırken diğer taraftan ülkemizin özellikle doktora mezun sayısındaki açığa katkıda bulunacaktır.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trendyol 1.Lig: Giresunspor: 0 – Adanaspor: 1

Spor Yayın: 05.03.2024 12:48
İhlas Haber Ajansı

Trendyol 1. Lig’in 25. haftasında Giresunspor, konuk ettiği Adanaspor’a 1-0 mağlup oldu.

Maçtan dakikalar

15. dakikada Adanaspor’da Fatih, orta sahadan hızla gelerek ceza sahası dışından kaleyi denedi ve çektiği şut kalenin sol üst köşesinden ağlarla buluştu. 0-1

26. dakikada Adanaspor’da Fernandes, ceza sahası sol çaprazdan kaleyi görerek şutunu çekti, kaleci Erkan uzanarak topu kurtardı.

66. dakikada Furkan, sol kanattan gelerek ceza sahası köşesinden yaptığı şutta kaleci Ferhat, uzanarak gole izin vermedi.

85. dakikada hızlı gelişen Giresunspor atağında Faruk Can’dan pasını alan Muhammet, ceza sahası köşesinden sert bir şut çekerken top üst direğe de çarparak dışarı çıktı.

Hakemler: İlker Yasin Avcı, Gökmen Baltacı, Cem Özbay, Süleyman Soyutürk

Giresunspor: Erkan, Faruk Can, Kadir, Mehmet, Talha (Ali Emirhan dk. 79), Ertuğrul, Enishan (Kasım Alperen dk. 79), Anıl Yiğit, Furkan, Şahin, Mert Han (Muhammet dk. 69)

Yedekler: Göktan, Alperen, Fatih, Arda, Şenel Hami, Ahmet Lütfü, Emre

Teknik Direktör: Serhat Güller

Adanaspor: Ferhat Kaplan, Hüseyin, Evren, Fatih, Feyzi (Ferhat Katipoğlu dk. 70), Diakite (Harun dk. 70), Mehmet, Dabo (Burhan dk. 90+4), Oberlin (Metehan dk. 70), Muhammed (Yepie Yepie dk. 46), Fernandes

Yedekler: Ahmet Said, Lukaku, Hıdır, Cem,

Teknik Direktör: Mustafa Kemal Kılıç

Gol: Fatih Kurucuk (dk. 15) (Adanaspor)

Sarı Kart: Mert Han Kurt, Kasım Alperen Köşger (Giresunspor), Abdoulaye Dabo (Adanaspor)

Paylaş: