Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Bu sokakta kaza adeta “Geliyorum” diyor

Gündem Yayın: 18.08.2023 20:36
Kaynak: İHA
Bu sokakta kaza adeta “Geliyorum” diyor

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Konaklar Mahallesi Sıhhat Ocağı mevkiinde yaklaşık 2 yıldan beri tıpkı yerde meydana gelen trafik kazaları etraf sakinlerini bıktırdı.

Mahalle sakinleri trafik kazaları nedeniyle vakit zaman şoförlerin birbirleriyle sert tartışmalar yaşadığına dikkat çekerek kaza sonrası istenmeyen imgelerin oluştuğunu belirtti.

Kazanın meydana geldiği yerin kör nokta olması sebebiyle şoförlerin birbirlerini göremediklerini belirten mahalle sakinlerinden Erdoğan Yamakoğlu, “Yaklaşık 2 yıldan beri haftada en az bir olacak biçimde burada kazalar oluyor. Yolun basiretsizliğimi yoksa, ikaz levhalarının olmayışından mı kaynaklanıyor bilemiyoruz. Yola sürat kesici yükseklikler yapıldı lakin fazla tesir yapmıyor kazalar birebir halde devam ediyor. Burada yalnızca etraf sainleri değil mahalledeki apartlara konaklamaya gelen Arap turistler yahut onları taşıyan minibüsler de kaza yapıyor, meşakkat yaşıyor. Kazalardan ötürü vakit zaman tartışmalar yaşanıyor. Münasebetiyle istenmedik imgeler ortaya çıkabiliyor. Her hafta net bir kaza var. Yetkililerden bir an evvel tedbir almalarını istiyoruz. Burada bir ölümlü kaza olduktan sonra mı önemli bir tedbir alınacak? Burası kör nokta olduğu için aşağından gelen araç üstten geleni göremiyor hasebiyle kazaya adeta davetiye çıkartıyor. Teklif çok fakat yapan yok en azından bir ayna takılsın” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”