Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bolu’da gerçeği aratmayan tatbikat: Güçlü yerde 8 kişi kurtarıldı

Eğitim Yayın: 25.09.2023 08:36
İhlas Haber Ajansı
Bolu’da gerçeği aratmayan tatbikat: Güçlü yerde 8 kişi kurtarıldı

Bolu’da Türkiye Dağcılık Federasyonun düzenlediği tatbikat gerçeği aratmadı. 250 kişilik grup, dağlık, sarp ve kayalık yerlerde mahsur kalan 8 kişiyi sinema sahnelerini aratmayacak tatbikatla kurtardı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu, “2. Ulusal Dağ Arama Kurtarma Tatbikatı” çerçevesinde Seben ilçesinde bulunan Solaklar ve Muslar Kaya Evleri’nde arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. AFAD Bolu Vilayet Müdürlüğü koordinesinde planlanan tatbikat çerçevesinde, Solaklar Kaya Konutları bölgesinde kamp yapan yaklaşık 250 şahıstan oluşan takım, senaryo gereği arama kurtarma çalışması yaptı.

Dev takım ile arama çalışması yapıldı

Senaryo gereği, 112 Acil Davet Merkezi’ni arayan bir bayan, çoban olan eşi ve oğlundan haber alamadığını, onları bulmak için ormana gönderdiği 3 yakının da dönmediğini bildirdi. Olayın üzerinden yaklaşık 40 saat geçtiğini pahalandıran takımlar bölgede kaybolan 5 kişinin bulunması için bölgeye intikal etti. AFAD koordinesinde ortalarında Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ile UMKE’nin de bulunduğu 15 kurum ve kuruluşta vazifeli yaklaşık 250 arama kurtarma vazifelisi bölgede kamp kurarak çalışma başlattı.

Arama ve kurtarma çalışmaları 6 saat sürdü

Ekiplerin alanda çoban ve oğlunu aradığı esnada bir öbür ihbar geldi. Muslar Kaya Evleri’ne seyahate gelen kalabalık bir kümede bulunan 3 kişinin arkadaşları ile tartışarak kayalık toprağa gittiği ve akşam saatlerinde geri gelmediği gruplara bildirildi. Arama kurtarma çalışması için alanda bulunan 250 kişilik takımın bir kısmı, Muslar Kaya Konutları bölgesine intikal etti. AFAD tarafından koordine edilen gruplar, yaklaşık 6 saat süren arama kurtarma çalışması sonucunda 8 kişiyi yaralı halde bularak kurtardı. Yaralı olan 8 kişi, bulundukları yerlerde yapılan birinci müdahalenin akabinde kamp alanında bulunan UMKE ve 112 Acil Servis takımlarına teslim edildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Refüj ve Kavşak Çalışmaları Tamamlandı

Manşet Yayın: 01.03.2024 11:07
Refüj ve Kavşak Çalışmaları Tamamlandı

Safranbolu Belediyesi araç ve yaya trafiğinin daha güvenli bir alanda ulaşım sağlaması adına Aslanlar mevkiinde yer alan kavşak ve refüj çalışmalarını tamamladı.

Ulaşımda aksamaların yaşanmaması ve daha güvenli bir alan oluşturmak adına şehrin her noktasında çalışmalarını aralıksız sürdüren Safranbolu Belediyesi ekipleri Aslanlar kavşağında başladığı yenileme çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamladı. Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım ve onarım şefliği tarafından yapılan çalışmalar kapsamında beton bordür taşları ile kavşak ve refüjlerde yenileme ve ardından boyama yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım ve onarım şefliğinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Safranbolu’nun dokusuna uygun renkte çiçeklerle refüj ve kavşaklara süslendirme çalışması yapıldı. Öte yandan Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı atölyelerde üretilen otobüs durağının da bu alana kurulumu sağlandı. Yapılan çalışmalar neticesinde araç ve yaya trafiğinin güvenliği amaçlanırken şehrin yapısına uygun kavşak ve refüjler oluşturuldu. (Ramazan Öztürk)

Refuj ve Kavsak Calismalarini Tamamlandi jpg Refuj ve Kavsak Calismalarini Tamamlandi2 scaled