Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bolu’da 486,27 milyon dolarlık element yakalanmış

Bolu Yayın: 22.09.2023 15:23
Yazar:
Bolu’da 486,27 milyon dolarlık element yakalanmış

Bolu’da 2019 yılında İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, Atatürk Orman Parkı yanında durdurulan bir otomobilde nükleer silah başlıkları ve atom enerjisi santrallerinde kullanılan 18,01 gram kaliforniyum ele geçirilmişti.

O dönemde edinilen bilgilere göre Türkiye’de ithali, sevki ve bulundurulması izne tabi olan madde, incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna gönderilmişti.

Kaliforniyumun yüksek fiyatı, nadirliği, üretim zorluğu, yüksek radyoaktivitesi ve sınırlı kullanım alanlarıyla doğrudan ilişkilidir. Bilimsel araştırmalar ve endüstriyel uygulamalar için vazgeçilmez olsa da, Kaliforniyumun fiyatı milyonlarca doları buluyor.

Dünyanın en nadir elementlerinden olan ve geçtiğimiz yıllarda Bolu’da da bulunan kaliforniyum, yüksek fiyatıyla adeta dudak uçuklatıyor. 0,1 gram bulanın bile ömrü boyunca çalışmasına gerek kalmayacağı kaliforniyum ile ilgili bilgiler şöyle yer aldı.

Uzmanlar: “Kaliforniyum, kimyasal sembolü “Cf” ve atom numarası 98 olan, son derece nadir bulunan bir kimyasal element. Kaliforniyumun yüksek fiyatı, öncelikle doğada son derece nadir bulunmasından kaynaklanıyor. Kaliforniyumun doğada bulunma oranı oldukça düşüktür, bu yüzden elde edilmesi son derece zor ve maliyetlidir. Kaliforniyumun üretimi, nükleer reaktörlerde yapılabilen karmaşık ve pahalı bir süreç gerektirir. Kaliforniyum, yüksek radyoaktiviteye sahip bir elementtir ve bu nedenle özel güvenlik önlemleri gerektirir. Kaliforniyumla çalışmak, özel laboratuvar koşullarını ve uzmanlık gerektirir, bu da maliyeti artırır. Bu element, genellikle nükleer araştırmalar, nükleer fizik çalışmaları ve belirli endüstriyel uygulamalar için kullanılır. Ancak bu uygulamalar sınırlıdır ve bu, Kaliforniyumun yüksek fiyatına rağmen devam eden bir talebi sınırlar.” dedi.

Bilim dünyasında önemli bir yere sahip olan Kaliforniyum, bilinen yüksek fiyatıyla gündeme geldi. 1 gram Kaliforniyumun fiyatının 27 milyon Amerikan Doları’nı aştığı belirtildi. Ülkemizin ve insanlığın hayrına kullanılması büyük önem taşıyor. (Gerede Medya Takip)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)