Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bilgi Evi Öğrencileri Peygamber Efendimizi Andı

Safranbolu Yayın: 30.04.2016 15:53
Bilgi Evi Öğrencileri Peygamber Efendimizi Andı

Safranbolu Belediyesine bağlı olarak eğitime yönelik çalışmalarını sürdüren Bilgi Evi Öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programı büyük beğeni topladı.

Kuran Tilaveti ile başlayan program Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un konuşması ile devam etti.

Peygamber Efendimiz S.A.V. ‘in dünyayı en karanlık olduğu bir çağda aydınlattığını dile getiren Başkan Aksoy; “ Yüce Peygamberimiz dünyaya gelmeden önce öyle bir vahşet öyle bir susuzluk öyle bir özlem vardı ki huzura, onun gelişi ile adeta dünya bir gece öncesinden bir gece sabahı farklı bir hale geldi” dedi.

O, Kutlu Doğuşun yüzyıllardan beridir anıldığını, yüzyıllardan beridir çocuklarla gençlerle tüm insanlıkla beraber kutlandığını kaydeden Başkan Aksoy; “ Safranbolu Belediyemizin Bilgi Evi ‘de buna benzer bir aydınlığı buna benzer bir ferahı sağlamak üzere kuruldu. Eğitim her şeyin başı, eğitim olmazsa hiç bir şey olmuyor.  Ancak eğitiminde belli düsturları olması lazım.  Bir kere eğitimin amacının iyi insan yetiştirmek, topluma faydalı, milletine faydalı insan yetiştirmek olması gerektiğine inanıyorum.  Akademik başarı bir şekilde sağlanıyor yani sınav başarısı bir şekilde sağlanıyor ama iyi insan oluşturmak, iyi insan yetiştirmek farklı bir konu. Okullarımız iyi insan yetiştirmek için çaba sarf ediyor, biz yerel yöneticiler olarak da bu konuya el atmamız gerektiğini düşündük. Birde maalesef ülkemizde eğitim başarısının hemen yegane düzeyini akademik başarı olarak ölçmekteyiz yani bir öğrenci girdiği sınavlardan beş aldıysa başarılı ya da Fen Lisesini kazandıysa başarılı kazanamadıysa başarısız diye adlandırılıyor, biz bu eğitim başarısının hem akademik düzeyde hem de iyi insan yetiştirmek düzeyinde olması gerektiğinden hareketle Bilgi Evini oluşturmaya karar verdik, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, çocuklarımıza eğitimin dışında da, öğretimin dışında da bir takım faliyetlerle onları bir araya getirmek konusunda bir inşa sürecine başladık” dedi.

YAZ OKULLARINDA DA 450 ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞTIK

Aksoy; “Geçtiğimiz yıl Bilgi Evinde 240 civarında öğrencimiz kayıt yaptırdı ve yıl boyunca eğitimler aldı. Yine Bilgi Evi’nin eğitim sürecinin bir devamı niteliğinde olan Yaz Okullarından da geçtiğimiz yaz 460 öğrenciye ulaştık. Bu yıl da hemen hemen tablo aynı. Yaz okulumuz tekrar başlayacak önümüzdeki günlerde kayıtlarımız Yaz Okuluyla ilgili çalışmalarımız bir yandan devam ediyor. Safranbolu da ki bütün okullardaki çocuklarımız buraya tamamen gönüllü olarak geliyor. Buraya geldikten sonra yapılan faaliyetlere tamamen gönüllü olarak katılıyor. Öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu bu faaliyetlere gönüllü olarak katılıyor. Yani bir gönül esasına dayanan eğitim sürecini birlikte yaşıyoruz. Ben buraya bu programın hazırlanmasında emeği geçen başta öğretmenlerimiz olmak üzere, velilerimize ve sevgili yavrularımıza teşekkür etmek için çıktım. Göreceğiz ki büyük emekle bu çaba ortaya konulmuş, büyük bir özveri sonucu bu program hazırlanmış, emeği hep beraber görmeye geldik. Yine bir teşekkürü de bu sahneyi bu salonu bize tahsis eden Hasan Hocamıza değerli dekanımıza yapmak istiyorum, onun içinde sizden kocaman bir alkış istiyorum. Az önce söyledik konuştuk ki bu salon şuana kadar üç etkinliğe sahne oldu, bunlardan iki tanesi Kutlu Doğum etkinliği oldu. Yani Elhamdülillah böyle güzel salonlar Peygamber Efendimizin doğum etkinlikleri ile onu anlama ve algılama etkinlikleri ile doldu taştı. İnşallah bu şekildeki hayırlı hizmetlerle devam eder diyorum. Çocuklarımıza şimdiden başarılar diliyor, teşriflerinizden duymuş olduğum memnuniyeti ifade ediyor, hepinize hayırlı akşamlar diliyorum” diye konuştu.

Başkan Aksoy’un konuşmasının ardından Bilgi Evi Öğrencilerinin hazırladıkları ve Peygamber Efendimizin hayatından, güzel ahlakından kesitlerin anlatıldığı şiir, ilahi, tiyatral gösteriler ile devam etti.

Minik öğrencilerin her gösterisi salonu hınca hınç dolduran konuklar tarafından uzun süre alkışlanırken program Kutlu Doğum haftası nedeni ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve dualarla son buldu.

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.