Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ !

Köşe Yazıları Yayın: 26.06.2023 09:54 |Güncelleme:22.09.2023 15:43
BESLE KARGAYI, OYSUN GÖZÜNÜ !

Bazı ülkeler; legal yollarla halledemedikleri meselelerini illegal yollarla halletme yolunu tercih ederler. Bu tercih bazen  kaçınılmaz hale gelebilir.

Putin’in, 2014 yılında, Yevgeniy Prigojin’e kurdurduğu Wagner silahlı gücü  de böyle doğmuştur.

Vladimir Putin’in ‘şefi’ olarak bilinen, Wagner grubunun kurucusu Yevgeniy Prigojin’i, Ukrayna savaşında da görmüştük. Prigojin, Putin ile ilişkisini karlı devlet ihalelerini kazanmak için kullandı.  Restoranında ona hizmet etmesi sebebiyle ‘Putin’in şefi’ lakabını kazandı. Ayrıca, İnternet Araştırma Ajansını finanse etmek ve 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahalede bulunmakla suçlandı. Prigojin, Wagner şirketini kurduğunu, yönettiğini ve finanse ettiğini kabul ediyor, fakat ABD seçimlerine müdahalede ettiğini inkar ediyor.

Wagner grubu, Ukrayna’nın dışında Suriye’deki iç savaş da dahil olmak üzere Orta Doğu ve Afrika’daki çeşitli çatışmalara asker gönderdi ve ‘savaş suçları’ ve insan hakları ihlalleri yapmakla da suçlanıyor.

Wagner, her ne kadar Rusya tarafından kurdurulmuş olsa da,

bağımsız, silahlı bir örgüt görüntüsünde olduğu için; işlediği savaş suçları nedeniyle kimse Rusyayı suçlayamıyor. Amaç da buydu zaten!

Wagner’in lideri Prigojin aslında politik bir güç olmak istiyor. parti kurma hevesi var. Açıkçası, adam devleti ele geçirmek istiyor. Bunu tek başına beceremeyeceği için, bir takım kirli ilişkiler içerisine girdiği de kesin. Nitekim CIA; dün, “Bundan tabii ki, haberimiz vardı” açıklamasını yaptı..

Yazdıklarımı okurken “Biz bu filmi kendi ülkemizde gördük” dediğinizi duyar gibiyim.

Wagnerin 25 bin ile 50 bin kadar, çoğu da mahkumlardan oluşan bir gücü var. Zırhlı araç ve uçak dahil her türlü silaha sahipler. Yani, Putin efendi, ne istedilerse vermiş!

Cumhurbaşkanımız; Wagner konusunda  geçmişte bir çok kez Putini uyarmıştı.

Wagner Suriye’de ve daha birçok yerde bizim de karşımıza çıktı. Ezer geçerdik ama arkasında Rusya olduğu için bulaş(a)madık!

Paralı askerler, parayı daha çok verene hizmet eder. Kullanılmaya müsaittirler. Putin gibi istihbarat kökenli bir liderin bile kontrolünden çıktığını görüyoruz.

Bu olay bize bir kez daha gösterdi ki,  bir ülkenin içerisinde, farklı silahlı yapılanmalar kontrol edilemediğinde son derece tehlikeli olabiliyor. Allahtan bizim böyle illegal yöntemlerle işimiz yok(!)

İstihbarat teşkilatımız; operasyon gücü ile de dünyanın en iyilerinden.

Putin eminim pişman olmuştur.

En kısa sürede Wagneri yok etmenin yollarını arayacaktır.

Rusya, dünyanın en güçlü istihbarat örgütlerinden birine, KGB ye sahip. KGB’nin; Wagner’in bu kalkışmasında sınıfta kaldığını düşünüyorum.

CIA ve MOSSAD’ın yöntemleri farklı. Onlar bu tür silahlı yapılanmaları kendi ülkelerinin dışında kurduruyorlar ve besliyorlar. İşleri bitince de yok etmesini biliyorlar. Sözde müttefikimiz, dünyanın baş belası ABD, PKK için, uluorta utanmadan, gizlemeye gerek bile görmeden; “Benim silahlı gücümdür” diyebiliyor.

Netice itibariyle, dünyanın ikinci nükleer gücü, Koskoca Rusya bu işi eline yüzüne bulaştırmıştır. Putin gibi bir lider nasıl böyle bir hata yapar?

Ahçısına ordu kurdurmuş. Güler misin, ağlar mısın? Akıl alır gibi değil?

Wagner olayı, bana göre Putin’in karizmasını fana çizdi.

Türkiye ateş çemberinden tam ortasında bir ülke. Rusya ve Putin bizim için çok önemli.

Bu anlamda; izlediğimiz politika ve desteğimiz doğrudur.

Ordumuzla, Polisimizle, Jandarmamızla ve İstihbarat örgütümüzle gurur duyuyoruz. Allah ülkemizi her türlü tehlikeden korusun.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.