Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BELEDİYE GELİRLERİNİ ARTIRMANIN YOLU & GİRİŞİMCİ BELEDİYECİLİK

Manşet Yayın: 24.08.2023 11:12
BELEDİYE GELİRLERİNİ ARTIRMANIN YOLU & GİRİŞİMCİ BELEDİYECİLİK

Dün akşam, Kuşadası Gazeteciler Derneğinde bir söyleşiye davetli idim. AktüelAda gazetesinin sahibesi, duayen gazeteci sevgili Zeynep İnak hanımefendi davet ettiler.

Çok keyif aldığım güzel bir söyleşi oldu.

 

Kuşadası’nın eski belediye başkanlarından, yerel yönetimler uzmanı Sn. Mehmet Zeki Fidandal ile biraraya geldik. Mehmet bey’in “MUTLU BELEDİYE MUTLU KENT”  “BELEDIYE’DE MEVZUATI BİL ZARARLARI ÖNLE” isimli kitapları var.

 

Toplantı ile ilgili aklımda kalanları siz değerli okuyucularımla da paylaşmak istiyorum.

 

Girişimci Belediyecilik üzerine görüşlerini açıklayan Sn. Mehmet Zeki Fidandal, klasik belediyecilik hizmetlerinin yetersizliğine dikkat çekti. Günümüzde belediyelerin uluslarası alanlardaki şirketlerin bünyesinde ortaklıklar oluşturarak her alanda hizmet verebileceğinin altını çizdi.

Üretici kooperatifleri kurulmasını ve buna yerel yönetimlerin önderlik etmesi gerektiğini vurguladı.

Bu noktada, bende Safranbolu’dan örnek verdim. Safranbolu belediyemizde Başkan Elif Köse hanımın girişimci belediyecilik adına yaptığı güzel işleri Safranbolu’lu olmanın gururuyla anlattım.

Safranbolu Belediyesi’nin Yazıköy’de yer alan seralarında üretilen ve ata tohumu özelliği taşıyan domates, salatalık, biber, patlıcan, fasulye gibi ürünlerin artık Halkın Bakkal’ında yerini aldığından,  halkın bu ürünlere piyasaya göre daha düşük fiyatlardan ulaştığından, belediyenin de bu şekilde gelir elde ettiğinden bahsettim. Ayrıca seralarda çiçek fidanları yetiştirildiğini, bunların satışından da gelir elde edildiğinden sözettim.

 

Sn. Fidandal’ın belediye gelirlerinin artırılması ile ilgili ilginç fikirleri var. Bunlardan en çok ilgimi çeken; Devletin motorlu taşıtlar vergisinden belediyelere pay vermesi fikri oldu. Sn. Fidandal’ın gerekçelerinden biri de şuydu: “Bu araçlar belediyeye ait yolları kullanıyorlar. Bozulan yolları onarmak belediyelere kalıyor”…

 

Belediye gelirlerinden daha çok pay alma hesabı yapan iktidar buna sıcak bakar mı? Hiç zannetmiyorum.

 

Kuşadası belediyesinin yıllık bütçesinin 35 milyon dolar olduğunu da Mehmet beyden öğrendim. Kuşadası’nın

1 yılllık toplam geliri ise 3 milyar 500 milyon dolar imiş. Tabii bu rakamlar kabaca hesaplanmış. Devasa otelleri, belediyenin kira gelirlerini, kruvazör turizminin şehrin ticaretine katkısını düşündüğümüzde 3.5 milyar dolar normal. Fakat bu kadar büyük paranın döndüğü bu turizm cennetinin sadece 35 milyon dolarlık bir bütçe ile yönetilmesi bana biraz tuhaf geldi. Demek ki, şehri yönetenler pastanın kırıntıları ile idare ediyor. Neden kırıntı? Çünkü, 35 milyon toplam gelirin sadece yüzde 1’i

 

Karabük belediyesinin bütçesi nedir? Kentte dönen para ne kadardır? bilmiyorum. Bizimde Safranbolu gibi bir turizm merkezimiz var. Koskoca Kardemir var. Karabük’te dönen para Kuşadası’ndan belkide daha fazla! Marzing var, Çimento var, Haddehaneler var….

 

Karabük belediyesi Kardemirin karından pay almalı diye düşünüyorum. Kardemir kentin havasını sürekli kirletiyor, yaşam kalitesini ve insan ömrünü kısaltıyor. Filtre takmak gibi bir niyetleri de olmadığına göre, insanları zehirlemenin  mutlaka bir bedeli olmalı. Bu nasıl formüle edilir? Onuda siyasiler ve Karabük’ü yönetenler düşünsün. Karabük hava kirliliğinde dünya liderliğine oynuyor. İnsanlar onkoloji hastanelerine Ankaraya taşınıyor. Bir onkoloji hastanemiz bile yok!

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Manşet Yayın: 13.06.2024 09:56
Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvasının şampiyonu Safranbolu TSO oldu.

16 takımın yer aldığı 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvası sona erdi. Turnuvanın finalinde Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı ile karşı karşıya gelen Safranbolu TSO rakibini 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu.
Turnuva şampiyonuna kupayı Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol takdim etti.
Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığına ikincilik kupasını TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, üçüncü olan Safranbolu Belediyesine ise TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe verdi.

AW226223 01 jpg
Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal; “Yaklaşık 40 gün süren turnuvada mücadele eden tüm takımları tebrik ediyorum. Finalde centilmence mücadele veren Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını da teşekkür ediyorum. Odamızın futbol takımını da şampiyonluğundan dolayı kutluyor bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe; “Bugün oynan maçlarda 4. Olan MEB Personel takımını, 3.cülük kupasını alan Safranbolu Belediyesini, finalde rakibimiz olan ve ikincilik kupasını alan Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını ve turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan futbol takımımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu Herkes ailesiyle final müsabakalarını izledi. Bu güzel turnuvayı düzenleyen Safranbolu Spor Kulübünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol’da turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Ticaret ve Sanayi Odasını ve turnuvaya katılım gösteren tüm takımları tebrik etti.