Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Belediye Evleri Parkının Açılışı Yapıldı

Gündem Yayın: 11.10.2018 13:03
Belediye Evleri Parkının Açılışı Yapıldı

Karabük Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Belediye Evleri Parkının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

5000 Evler Bahçelievler Mahallesi 118. Sokak’ta yapımı tamamlanan Belediye Evleri Parkının açılış törenine Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, MHP Karabük İl Başkanı Adem Kar ve MHP İl Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldılar.

Açılış töreni öncesi bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili;  “Ben ilk aday olduğum zaman dört sayfalık bir kitap hazırladım. Bu dört sayfalık kitabın içerisinde meydan, alt geçit, kütüphane ve birçok projemiz vardı. Herkes şöyle söylüyordu; “Bunların hepsi hayal”. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz 109. parkımız. Bu mahallemizde her 300-400 metre bir tam bir yeşil kuşakla karşılaşırsınız. Hatta 15-20 dönümlük daha büyük parklarımızda bulunmakta. Hemen hemen bütün mahallelerimizde Sosyal Yaşam Merkezleri yaptık. Şu anda 7 Sosyal Yaşam Merkezimizde anasınıfına hitap edecek eğitim sınıfları denemesi yapıyoruz. Ufak yaşlarda Kur’an-ı Kerim öğrenmeleri, diğer işlere adapte olmaları, dostluk ve arkadaşlıklarını pekiştirmeleri amacıyla çok güzel bir faaliyet başlattık. Sosyal Yaşam Merkezlerimiz tüm mahallelerimizde muhtarlık hizmetleri ile birlikte devam ediyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Müdürlüğümüz ve Diyanet İşleri’nden almış olduğumuz desteklerle bu güne kadar 54 bin arkadaşımıza sertifika verdik. Okuryazarlık seferberliğini 2009 yılında başlattık ve şu ana kadar 500’ün üstünde arkadaşımıza okuryazarlık sertifikası verdik. Herhangi bir sebeple nikahını kıyamamış tüm arkadaşların tüm masrafları Belediyemize ait olmak üzere nikahlarını tamamlayalım istedik. Tahmin ediyorum 700’e yakın arkadaşımızın nikahını tamamladık.

Biz icraatlarımıza alt geçitle başladık, mezbahayı taşıdık, kentsel dönüşümü başlattık, meydanımızı yaptık, dolmuş duraklarını ve kütüphanemizi yaptık.  Kütüphanemiz şu anda gece 10’a kadar faaliyetine devam eden bir mekan olmuş durumda. Yine yürüyen merdivenlerimizi yaptık, şehrimizi ışıklandırdık, 109 tane park yaptık, 8-9 tane büyük mahallenin su tesisatını tamamen değiştirdik.  Yeni Mahalle, Atatürk Mahallesi, Namık Kemal Mahallesi, Kartaltepe, Kurtuluş Mahallesi, Yeşil Mahalle, Yenişehir ve Kapullu’nun su tesisatını tamamen değiştirdik. 10 kilometrelik ana arter su boruları tamamen değişti, ayrıca arıtma tesisi yapıldı. Sözlerimizi tutmaya devam ediyoruz. Spor vadisi sözümüz vardı. Çok yakında inşallah bitecek.  Safranbolu ile Karabük’ün arasındaki bağlantı köprümüz tamamlanmış oldu. Burada yapmış olduğumuz planlamalarla çok güzel bir spor fabrikası ortaya çıkmak üzere. Devletimizin yapmış olduğu bir yatırım ama arsa tahsisini ve tüm planlamayı Belediyemiz gerçekleştirdi. 5 yıl içinde doğalgaz dağıtarak Karabük’te kömürden oluşan hava kirliliğini tamamen temizledik. Bu mahallemiz kışın görünmezdi şimdi pırıl pırıl oldu. Doğalgazın ekonomik olarak evlere şöyle katkısı oldu. Tahmin ediyorum bir tüp 110 lira. Evlerde 110 liralık bir tüp yerine 40 liralık doğalgaz tüketilmiş oluyor.

Çevre kirliliğine karşı olan ve ekonomik katkısı olan bir yatırımı gerçekleştirmiş olduk. Şu anda tahmin ediyorum aynı dönemde başlamış olmamıza rağmen Zonguldak ve Bartın doğalgaz dağıtımında %70’e gelebilmiş değil. Bu arada yine şehri 2 kere asfaltladık. 1 milyon tonun üstünde asfalt kullandık, 350 km’den fazla kaldırım yaptık. Kilometrelerce istinat duvarı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Şu anda tüm Türkiye’nin en ucuz ve en kaliteli suyunu Karabük kullanmakta. Hizmetlerimize bu şekilde Allah için devam ediyoruz.

Yapmış olduğumuz hizmetlerin içerisinde en önemlilerinden bir tanesi Belediyemizin içerisine rüşveti ve  torpili sokmamak oldu. Hiç kimseyi, hiçbir mahalleyi birbirinden ayırmadık. Bu şekildeki çalışmalarımızın neticesinde tüm Karabüklülerin duasını aldık. Türkiye’nin en zengin Belediyesi olduk. Bir gün dahi para sıkıntısı çekmedik. Göreve geldiğim gün Belediyenin elektrikleri kesikti. Şükürler olsun bütün Karabüklülerin desteğini alarak hizmetlerimizi devam ettirmeye çalışıyoruz.

Ayrıca biraz evvel gelen bir yazıyı da okuduk.  Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile ilgili sizin talimatlarınız doğrultusunda Valilik binasının yıkım kararı alınmış. İnşallah oraya da Çelik Camiyi yapıp Karabük’e çok farklı bir kimlik vermiş olacağız.

Tahmin ediyorum bu mahallemizde yıl sonuna kadar 2-3 tane daha park yapmış olacağız. İnşallah açılışını da beraber yapmak nasip olur diyorum. Sayın Valim ve tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum. Burada emeği geçen tüm Belediye personellerimize, müdürlerimize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin ardından söz alan Karabük Valisi Sayın Kemal Çeber ise yaptığı açıklamada; “Sayın başkanım, başkanlarım kıymetli mesai arkadaşlarım, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar ve değerli basın mensupları. Bende hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sizle beraber olmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Yine Belediyemizin yaptığı çok güzel bir faaliyet için beni de en çok sevindiren, cıvıl cıvıl çocuk seslerini duyduğum için en çok sevindiğim faaliyetlerden biri için beraberiz. Allah emeği geçen herkesten razı olsun. Tabi sevgili başkanım çokta zamanımızı almamak, her birimizi çok bekletmemek için konuşmasını kısa kesmeye çalıştı ama hizmet ettiği dönemde yaptığı faaliyetlerin çok azını söylediğini biliyorum. Karabük Valisi olarak tayinim çıktığında bura ile ilgili ilk bilgileri alırken bana söylenen şeylerden biriside “Görebileceğin en çalışkan, devletine, vatanına, milletine sevgiyle yaklaşan Belediye Başkanlarından biriyle çalışacaksın” demişlerdi. Ben geldiğimden beride o manzarayı görüyorum. Bundan da gayet mutlu oluyorum. Hepsine katılamasam da başkanım biliyorum ki her 2 haftada bir sosyal donatı  açılışı yapıyor. Memleketimiz ekonomik bir taarruz altında olduğu bir dönemden geçiyor. Belli sıkıntılarımız var ama tabi ne Devletimiz nede Belediyemiz olarak biz durmayacağız. Yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. Başkanımız tabi son 9 yıldan bahsetti. Aslında Karabük’ün yakın geçmişine bakacak olduğumuzda hem Belediye hizmetleri, hem kamu hizmetleri bir arada yürüdüğü zaman bir kentte bütüncül gelişmeyi sağlamış oluyor. Bu anlamda başkanım çok güzel projelerinden olan ve benimde çok beğendiğim Sosyal Yaşam Merkezleri. Benimde dışarıdan çok misafirlerim geliyor. Yakınlarım bilirler. Yürüyen merdivenler, asansörler, çocuk parklarımız, spor alanlarımız, bunlara bütüncül olarak sosyal donatı alanları diyoruz. Bir yerin gelişmişliğinin, medenileşmişliğinin, refah seviyesi artışının göstergeleridir. Karabük’te evinden çıkıpta bir parka ulaşamayan bir çocuk yok. Buna rağmen başkanımız devam ediyor. Daha fazla park açacağını biliyorum. Bu anlamda da tebrik etmek lazım. Biz evlatlarımıza , yaşlılarımıza, hanımlarımıza, herkese böyle sosyal donatı alanları sağladığımızda şehirde mutlu yüzlerin arttığını hep beraber görüyoruz. Bu anlamda da başkanımı ve emeği geçen herkesi tebrik etmek istiyorum. Bu faaliyetleri mutlaka devam ettireceğiz. Benim için önemli bir boyutta Belediye ve kamu kuruluşlarımızın büyük bir uyum içinde çalışmasıdır. Allah şahit ben geldim geleli başkanımızı arayıp şu kurumun şöyle bir ihtiyacı var dediğimde başkanımız hep yanımızda oldu. Bizim ilerimizi çok kolaylaştırıyor. Bizde aynı desteği Belediye hizmetlerine vermeye çalışıyoruz. Kurum amirlerimizde Belediye ile büyük bir uyum halinde çalışıyor. Buda bizim kentimiz için çok büyük bir avantajdır. Bu duygu ve düşüncelerle, aynı şekilde devamını arzu ediyoruz.

Bu parkın özeline geldiğimizde ise 5000 Evler Mahallesi bizim en hızlı gelişen, en hızlı büyüyen ve nüfusu en hızlı artan ve inşaat ve yapı anlamında da en çok faaliyetin yürüdüğü mahallelerin başında geliyor. Muhtarlarımız işlerini layıkıyla takip ediyor. Belediyemiz işlerini çok iyi yapıyor. Diğer kamu kuruluşlarımız işlerini ellerinden geldiğince iyi yapıyor. Vatandaşlarımızda her konuda bizlere yardımcı oluyor.

Mahallemize ve evlatlarımıza bu park çok yakışmış. Bu faaliyetlerinden dolayı başta değerli başkanım Rafet Vergili ve tüm Belediye teşkilatını ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı olsun dileklerimle hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ve duaların ardından Belediye Evleri Parkının açılışı gerçekleştirildi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.