Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bayram tatilinde araç kiralayanlar dikkat: Dolandırıcılar piyasada

Ekonomi Yayın: 22.06.2023 13:50
Bayram tatilinde araç kiralayanlar dikkat: Dolandırıcılar piyasada

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala 9 günlük tatil için rent a carlarda yoğunluk başladı. Vatandaşların otomobil kiralarken nelere dikkat etmesi hususunda sektör işletmecilerinden uyarı geldi.

9 günlük Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte araç kiralama firmalarında yoğunluk başladı. Araç kiralayacak vatandaşları dolandırıcılara karşı dikkatli olması konusunda uyaran firma sahipleri, kiralanacak olan otomobilin muhakkak kasko ve sigortasına dikkat edilmesi konusunda uyardı. Diyarbakır’da 10 yıldır rent a car işletmeciliği yapan Yakup Yolcu, vatandaşları uyararak, boş senet, depozito ve açık çek dolandırıcılığına karşın kurumsal firmaların tercih edilmesi gerektiğini önerdi.

97913 aw920214 02

“Senet imzalandığında muhakkak o yazı okunmalıdır”

Tatilde özellikle uzun yola çıkmak için araç kiralamak isteyen vatandaşları nelere dikkat etmeleri konusunda konuşan Yolcu, “Kurban Bayramı tatilinin yaklaşmasıyla araç kiralamak isteyenler rent a car şirketlerini arıyor. Tatilde araç kiralayıp uzun yola çıkacak vatandaşlar sayacağım hususlara dikkat etmelidir. Vatandaş öncelikle aracın kaskosuna dikkat etmelidir. Bu kesinlikle olmalıdır. Rent a car firmalarından muhakkak araçlar kiralanmalıdır. Olur da yasadışı bir yerden kiralanırsa ceza niteliği oluşturmaktadır. Özellikle kurumsal firmaları tavsiye etmekteyiz. Vatandaş senet imzaladığında muhakkak o yazıyı okumalıdır. Neyi imzaladıklarını bilsinler. İmza attıkları nüshaların bir kopyasını mutlaka aracında bulundursunlar” dedi.

47235 aw920214 04

Yola çıkmadan önce özellikle araç lastiklerinin kontrol edilmesi hususunda altını çizen Yolcu, “Araç lastik üzerinden gittiği için muhakkak otomobili almadan önce vatandaş tekerlerini kontrol etmelidir. Yağ ve su bakımı da kontrol edilmelidir. 10 yıllık araç kiralanmamalıdır. Maksimum 4-5 yıllık araçların kiralanmasını tavsiye ediyoruz. Araç ne kadar yeni olursa o kadar sorun teşkil edilmez. Eğer uzun yol için araç kiralanacaksa kilometre farkı olabiliyor. Bunu bazen rent a carcılar söylemiyor” ifadelerini kullandı.

“Kaza tutanağı hayat kurtarır”

Kaskolu aracın kazaya karşıması ihtimalinde o an firmayla irtibata geçilmesi gerektiğini belirten Yolcu, muhakkak kaza tutanağının tutulması yönünde uyarıda bulunarak, şunları kaydetti:

“Bazı firmalar araç kiralattığında ikinci bir nüsha olarak senet imzalatıyorlar. 10 bin lira kasko muafiyeti olarak imzalatmaları normaldir. Ama boş senet kesinlikle vatandaş imzalamamalı. Araç kiralandıktan sonra tüm vergi ve cezalar vatandaşa ait oluyor. Rent a car aracı herhangi bir kazaya karıştığında kesinlikle önce rent a carı arıyoruz, sonra emniyet güçlerini arıyoruz. Kaza yerinde tutanak tuttuktan sonra elimizdeki belgeyi şirkete veriyoruz ve muadil aracı alıp, yolumuza devam ediyoruz. Kazalı araçla şirket ilgilenir. Ama tutanak tutulmazsa ne kaskodan ne de sigortadan yararlanılmaz. Kaza tutanağı hayat kurtarır.” (İHA)

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ruhsatsız maden ocağının önünde yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 17.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta iddialara göre ruhsatsız işletilen maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralanan Satılmış Gedik isimli işçi, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddialara göre olay Kilimli ilçesine bağlı Damarlı Mahallesi Açık İşletme mevkiindeki orman sahasında meydana geldi. Sahadaki ruhsatsız işletilen maden ocağında çalışan Satılmış Gedik (32) isimli maden işçisi, kendisini hastaneye getiren D.Y.’nin iddiasına göre maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralandı. Kilimli Semt Polikliniği’ne getirilen Satılmış Gedik yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

TTK ekibi ve Olay Yeri İnceleme Müdürlüğü ekipleri olay yerinde çalışma başlattı.

Paylaş: