Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Başkan Sandıkçı: “Vatandaşlarımız için sahada gece gündüz demeden çalışıyoruz”

Bölge Haberleri Yayın: 24.07.2023 10:28
Başkan Sandıkçı: “Vatandaşlarımız için sahada gece gündüz demeden çalışıyoruz”

SAMSUN (İHA) – Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçenin her köşesinde çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımız için sahada gece gündüz demeden çalışıyoruz” dedi.
Canik Belediyesi, ilçede çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Yol çalışmalarından temizlik çalışmalarına kadar vatandaşların konforlu ve güvenli bir şekilde yaşam sürmesi için çalışan Canik Belediyesi ekipleri, program dahilinde çalışmaları süratle tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunuyor. Canik’te ekipler tarafından gerçekleştiren çalışmaları yakından takip eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçenin her köşesinde çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımız için sahada gece gündüz demeden çalışıyoruz” diye konuştu.

Canik’in yolları ilmek ilmek işleniyor
İlçede belirlenen program dahilinde yol çalışmalarının büyük bir özveriyle devam ettiğini ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Büyük bir özenle çalışarak
vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat edebileceği yeni yolları ilçemize kazandırıyoruz. Mesai mefhumu gözetmeden çalışıyor, asfalt, taş parke ve beton yol çalışmalarımızı, çalışma planımız doğrultusunda süratle tamamlıyoruz. Yol açma çalışmalarımızla Canik’imizin ulaşım ağını güçlendirmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dip köşe temizlik
Canik’te temizlik çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü söyleyen Başkan İbrahim Sandıkçı, yaz aylarında artış gösteren karasinek, sivrisinek ve larvalara karşı ilaçlama çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Başkan Sandıkçı, “Ekiplerimizle birlikte ilçemizin her köşesini özveriyle temizlemeye devam ediyoruz. Yıkama, yabani ot temizleme ve çim biçme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle yaz aylarında artış gösteren sivrisinek, karasinek ve larvalara karşı tüm mahallelerimizi düzenli olarak ilaçlıyoruz. Vatandaşlarımız için sahada gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kendilerinin herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmaması için gerekli her türlü tedbiri alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”