Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BARÜ projelerinde Teknofest gururu

Bartın Yayın: 04.09.2023 08:36
İhlas Haber Ajansı
BARÜ projelerinde Teknofest gururu

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) 2019 yılında üçüncüsünü düzenlediği Ar-Ge Proje Pazarında şampiyon olan proje geliştirilerek TEKNOFEST Ankara’da “En Güzel Girişim” ödülünün sahibi oldu.

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) “Tam Bağımsız Güçlü Türkiye” mefkuresine inanarak 2017 yılından bu yana düzenlediği Ar-Ge Proje Pazarı aktifliği geleceğe ışık olmaya devam ediyor. Ulusal Teknoloji Atılımına katkı sunmak maksadıyla düzenlenen bilim ve teknoloji şenliğinde sunulan projeler katma kıymeti yüksek eserlere ve teşebbüslere dönüşüyor. 2019 yılında üçüncüsü düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarında şampiyon olan “Askeri Uygulamalar İçin Yüksek Performanslı Hibrid Yakıt Hücresi Tasarımı” fikri geliştirilerek hidrojenli scooteru Hebunk projesine dönüştü ve yüksek yerlilik oranıyla TEKNOFEST Ankara’da “Girişim Programı” büyük mükafatın sahibi oldu.

Dünyanın birinci hidrojenli scooteru: Hebunk

Dünyanın birinci hidrojenli scooteru olan Hebunk ile birlikte hidrojen kartuşlarını doldurmaya yarayan istasyonlarda hidrojen üretimini yapan Türkiye’nin birinci yerli elektrolizör aygıtı geliştirildi. Böylelikle Hebunk scooterları istasyonlarda yenilenebilir güç kaynağı kullanılarak su elektrolizör aygıtında hidrojen ve oksijen gazına dönüştürülebiliyor. Üretilen yeşil hidrojen scooterlara güç vermek için hidrojen kartuşlarına depolanıyor.

Ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

Girişimci Erhan Demircioğlu tarafından geliştirilerek dünyaya ihraç edilmeye başlanan hidrojen tabanlı teşebbüse mükafatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. TEKNOFEST Ankara sahnesinde verilen ödül ile birlikte proje grubu 150 bin liralık takviye de almış oldu.

Projelerini adım adım ilerleterek gurur duyulacak bir noktaya ulaştırdıklarını aktaran Demircioğlu, “2019 yılında attığımız birinci adım, Bartın Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Ar-Ge Proje Pazarında aldığımız mükafatla birlikte motivasyonumuzu artırdı. Burada hidrojen teknolojileri alanındaki birinci şampiyonluk ödülümüz aldık. Bizim için hem manevi olarak motivasyon kaynağı hem de aldığımız nakdi mükafatla can suyu oluşturmuştu” dedi.

“Geleceğimize bedel katmaya devam ediyoruz”

Elde ettikleri başarılardan ötürü proje grubunu tebrik eden BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “2017 yılından bu yana büyük bir heyecanla düzenlediğimiz Ar-Ge Proje Pazarı ile yarınlara iz bırakmaya devam ediyoruz. Öz potansiyelimize olan inancımızın bir yansıması olarak yaptığımız tüm çalışmalarda Ulusal Teknoloji Atağına katkı sunmayı hedefliyoruz. Geleceğe farklı bir ufuk çizgisi çizmek için çıktığımız bu seyahatte yarınlarımıza paha katmanın sevinci içeresindeyiz. ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ için hayal kuran, düşünen, gayret gösteren herkesi tebrik ediyor, muvaffakiyetin devamını diliyorum. Bu fikirlerle geleceğe olan seyahatimizde bize takviye veren YÖK Liderimiz Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıyeten bilim temelli kalkınma amaçlarımızda bizleri motive eden yaklaşımları için Liderimiz Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal ile birlikte tüm paydaşlarımıza da teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

6. Ar-Ge Proje Pazarı heyecanı başlıyor

BARÜ’nün geçtiğimiz yıllarda ağır bir ilgiyle gerçekleştirdiği “Ar-Ge Proje Pazarı”nın aktifliği altıncısı 2-3 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bölgenin en değerli bilim ve teknoloji tertiplerinden biri olan aktiflikte dereceye giren proje sahiplerine toplamda 130 bin TL’nin üzerinde ödül verilecek. BARÜ’nün ihtisaslaşma alanı başta olmak üzere tematik olarak düzenlediği proje pazarıyla ilgili ayrıntılar web sayfasından (https://projepazari.bartin.edu.tr/) ilan edildi. Kamu-sanayi-üniversite iş birliğinin kıymetli bir örneği olan aktiflikte proje sahipleri ile bölüm temsilcilerinin bir ortaya gelmesi sağlanarak potansiyel iş birliktelikleri kurulmasını istikametinde imkânlar sağlanacak.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaşlı adamı dolandıran şüpheliyi polis kıskıvrak yakaladı

Gündem Yayın: 25.05.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Niksar ilçesinde telefonla aradığı yaşlı adamı, kendisini ‘savcı ve emniyet görevlisi’ olarak tanıtıp 8 bin 500 dolar dolandıran şüpheli polis tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İ.Ö. (85) adlı yaşlı adamı telefonla arayan bir şahıs, “Adınız terör örgütüne karıştı, kimliğiniz bir olayda kullanıldı” diyerek yaşlı adamdan verdiği hesaba 8 Bin 500 dolar göndermesini istedi. Yaşlı adam da verilen hesap numarasına havale yoluyla parayı gönderdi. Bununla yetinmeyen dolandırıcılar tekrardan yaşlı adamı arayarak yeniden para göndermesini istedi. Durumun Niksar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince öğrenilmesinin ardından harekete geçen asayiş büro ekipleri çalışma başlattı. Yaşlı adamla irtibata geçen polisler, dolandırıcı şahsın parayı elden alması yönünde ikna etti. Yapılan çalışmalar neticesinde olayın şüphelisi E.E. (39) isimli şahsın Tokat-Niksar minibüsleriyle ilçe merkezine geleceği değerlendirilmesi üzerine harekete geçen polisler, şüpheli şahsı kısa sürede yakaladı. Şüpheli E.E. emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.