Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Balıkçı tezgahının bu sezonki starı ’hamsi’

Ekonomi Yayın: 19.09.2023 20:24
Kaynak: İHA

SAMSUN (İHA) – Bu dönem Karadeniz’de palamut olmazken, herkesin yolunu gözlediği hamsi ise kilosu 70 TL’den kapış kapış gidiyor.

Karadeniz’in bereketli suları bu dönem hamsi ile vatandaşların yüzünü güldürüyor. Geçen dönem bol olan palamut ise bu sene tezgahlarda yok denecek kadar az. Vatandaşlar kırmızı et ve tavuğa nazaran ucuz olan balığa istek gösterirken, balıkçılar da kapış kapış giden hamsinin bu dönem epeyce bol olduğunu söylediler.

“Hamsinin fiyatı da lezzeti de vatandaşı mutlu ediyor”

Hamsinin bu dönem epey bol olduğunu söz eden balık satıcısı Onurcan Köse, “Sezonun açılmasının akabinde kısa bir müddet geçti. Bu sene hamsi bol oldu. Eylül 1’den itibaren hamsi satmaya başladık. Fiyatı da lezzeti de vatandaşları mutlu ediyor. Kilosu 70 TL’den satılan hamsi, vatandaşın en çok tercih ettiği balık pozisyonunda bulunuyor. Onun yanı sıra mezgit de çok bol çıkıyor. Kilosu 50 TL’den satılıyor. İstavrit 80, barbun 50, kefal 60, zargana da 120 TL’den satılıyor. Bu sene palamut olmayacak. Geçen yıl palamut boldu hamsi olmadı. Bu sene de vatandaşlar hamsiye doyacak, palamut olmayacak. Dönemi bu türlü kapatacağız diye düşünüyoruz. Şu anda deniz suyu epey sıcak. Denizin ısısı fikir balığın daha da bollaşacağını ve fiyatların düşeceğini umuyoruz” dedi.

Fiyatlardan mutlu olduğunu lisana getiren vatandaşlar ise “Balıklar ve fiyatlar bizce güzel. Kilosu 60 TL’den kaya balığı aldım. Balıkların da hepsi hoş. Hamsiyi çok seviyoruz ancak dönem yeni açıldı. Soğuklar gelmediği için hamsi tam tatlanmadı. Havalar soğuyunca yağlanan hamsi daha da lezzetlenecek” tabirlerini kullandılar.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Beyin kanaması geçiren eski muhtar hayatını kaybetti

Kastamonu Yayın: 04.10.2023 04:48
Kaynak: İHA

Kastamonu’da beyin kanaması geçirmesi üzerine hastaneye kaldırılan eski muhtar, yaşam mücadelesini kaybetti.

Kastamonu’da bir önceki dönem Kuzeykent Mahallesi Muhtarlığını yapan İYİ Parti Kastamonu İl Başkan Yardımcısı Ayhan Kılıç, bir hafta önce beyin kanaması geçirmesi üzerine Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Kılıç, yaşam mücadelesini kaybetti.

Kılıç’ın cenazesi, yarın (Salı) Daday Merkez Camisinde kılınacak cenaze namazından sonra Akılçalman Köyü Buzağıveren Mahallesindeki aile kabristanlığında defnedilecek.

Paylaş: