Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bakan Bayraktar petrol sahalarını inceledi

Ekonomi Yayın: 24.06.2023 20:01
Bakan Bayraktar petrol sahalarını inceledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a geldi. Bakan Bayraktar ve beraberindekiler Gabar Dağı Şehit Esma Çevik petrol sahasında incelemelerde bulundu.

Daha sonra yetkililerden bilgi alan ve ardından açıklamada bulunan Bayraktar, Şırnak’ın kendileri için çok önemli ve müstesna bir yer olduğunu söyledi. Türkiye petrolcülüğünde Şırnak’ın gelecekte önemli bir şehir olacağına dikkati çeken Bayraktar, “Öncelikle depremzede kardeşlerimizin, depremle mücadele eden, depreme uğrayan illerimizin tekrar inşası ihyası ve tekrar ayağa kalkması anlamında dün malumunuz Hatay ve Adıyaman’da ilk ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bu günde burada Türkiye’nin yüzyılında enerjinin de yüz yılına, stratejisine uygun şekilde bizim için Türkiye enerji sektörü için, Türkiye Petrol sektörü için çok önemli olan bir ziyareti gerçekleştiriyoruz. Şırnak’tayız” dedi.

 

 

 

Şırnak’ta bu son dönemlerde gerçekleştirdikleri keşiflerle çok önemli bir petrol merkezine dönüştüğünü belirten Bakan Bayraktar, “Aslında bir anlamda aslına rücu ediyor. Şırnak öteden beri 1970’lerden beri önemli petrol güzergahı. Irak-Türkiye boru hattının geçtiği güzergahlardan bir tanesi. Türkiye’ye giriş noktaların olduğu yerlerden bir tanesi ve hem Türkiye’nin hem de aslında dünya petrol piyasaları için çok önemli bir merkez. Şimdi artık burada biz kendi petrolümüzü de bulduk ve üretimine başladık. Bir dönem terörle anılan, terörle hemen eş anlamlı hale gelen bölgelerde, Gabar’da, Kato’da ve Bestler-Dereler bölgelerinde artık petrol ile anılmaya başlandı. Bu bölge artık huzurun, sükunetin ve petrolün bölgesi olmaya başladı. Elbette Türkiye Cumhuriyeti devletinin kararlı ısrarlı duruşu ve mücadele etmesi ile bu bölgeler terörden temizlendi. Bütün kurumlarımız, başta valilerimiz, mülki idari amirlerimiz, ilgili kuruluşlarımız, güvenlik güçlerimiz, jandarmamız, polisimiz, askerimiz hep birlikte bu bölgeleri gerçekten huzurlu, yaşanır hale getirdi. Bizlerde hemen akabinde buralarda özelikle petrol ve doğal gaz aramacılığında başladığımız çalışmaları devam ettirdik ve bunlardan netice almaya başladık” diye konuştu.

 

Bakan Bayraktar, “2016 yılından sonra ilan ettiğimiz milli enerji ve maden stratejisinde, politikasında en temel unsurlardan bir tanesi Türkiye’nin dışa bağımlılıkla, cari açıkla mücadele anlamında özellikle petrol ve doğal gaz aramacılığında kendi petrolünü ve doğalgazını üretmesiydi. Bunun için hem denizlerimizde yoğun bir arama faaliyetine giriştik, hem oralarda kendi filolarımız ile daha farklı bir iş yapış tarzı ile faaliyet gösterdik. Bunun neticelerini de aldık. Sakarya gaz sahası Türkiye’nin en büyük keşfini gerçekleştirdik. şimdi karalarda da daha önce gidilmemiş bölgelerde faaliyetlerimizi yoğunlaştırdık. Sismik faaliyetlerinden sonra sondaj faaliyetlerinde de yine buralarda çok önemli sonuçlar aldık. Bu gün Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, 2023 yılında Türkiye Petrolleri inşallah bu sene bitmeden yüzüncü yılın içerisinde tarihin en büyük üretim rakamına geçmiş olacak ve bir rekor kırmış olacak. Yani bir rekorlar yılı olacak inşallah. 2024 yılında yine Türkiye Petrolleri açısında fevkalade önemli. Yetmişinci yılında Türkiye Petrolleri inşallah bu üretim rekorlarını daha da yukarı taşıyacak ve 200 bin varil günlük bir üretime ulaşacak. Bu Türkiye’nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılanması anlamına geliyor. Elbette gidilecek daha çok yolumuz var. Gidilecek daha çok coğrafya var. Buralarda da yoğun bir arama faaliyeti ve inşallah ondan sonra da keşiflerle beraber üretim faaliyetlerini gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Kato’dan yapılan çalışmalarını da incelediklerini belirleten Bakan Bayraktar, “Kato’da da biliyorsunuz bir sondaj faaliyetimiz var. Ama inşallah buradan da ümitliyiz. Sabırla, büyük bir titizlik ile bizim çalışmalarımız hakikaten çok ciddi teknik çalışma gerektiren konular. Dolayısıyla sabırla ısrarla bu bölgelerde çalışmamıza devam edeceğiz. Önümüzde ki birkaç hafta içerisinde o çalışmaların neticesinde inşallah olumlu şekilde milletimiz ile paylaşmak isteriz. Ama bizim temel prensibimiz yeni dönemde sahada daha çok olmak, sizler ile belki daha çok hep beraber olacağız, dolaşacağız ülkemizin her yerini. Bu neticeleri milletimiz ile paylaşacağız. Elimizden gelen gayreti bu dönemde göstermiş olacağız. Ben bu anlamda yaklaşan kurban bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Sizlerin tüm Şırnak halkının bu eş güdüm ve uyum içerisinde çalışmaktan dolayı da tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’a Vali Osman Bilgin, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaeddin Cavlak, Emniyet Müdürü Cemal Dalman, AK Parti Şırnak Milletvekili Arslan Tatar, Beytüşşebap belediye başkanı Habip Aşan, TSO Başkanı Osman Geliş, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin eşlik etti. (İHA)

 

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük Yayın: 15.07.2024 22:35
İhlas Haber Ajansı
Görüntülerde saldırının yaşandığı yerde bulunan kafede oturanların panikle kaçıştığı görüldü

Karabük’te iddiaya göre şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybeden şahsın tabanca ile ateş açarak kaçtığı olayın yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Kemal Güneş Caddesi üzerinde şans oyunları hizmeti veren büfede Musa D. (38), iddiaya göre sabah saatlerinden itibaren şans oyunu oyunlarında 50 bin TL kaybetmişti. Para kaybetmeyi hazmedemeyen şahıs, büfe önünde belinden çıkarttığı tabanca ile ateş açarak kaçmıştı. Büfe işletmecisi Mustafa Orhan ile cadde üzerindeki bir polis ile vatandaşların peşinden koştuğu şahıs, olay yerinin yakınındaki alışveriş merkezinde kıskıvrak yakalanmıştı. Büfe işletmecisi ve eşi ile vatandaşların büyük panik yaşandığı olayda iş yerine 3 kurşun isabet ederken, silahı ile birlikte gözaltına alınan şahıs Karabük Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilerek gözaltına alınmıştı. Oynadığı şans oyunlarında yaklaşık 50 bin TL kaybeden şahsın ateş açtığı o anlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

Silahlı saldırının yaşandığı yerin hemen yakınındaki bir kafede oturanların panik anları da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, silahlı saldırının yaşanmasının ardından kafeterya önünde oturan müşterilerin ayağa kalktığı ve olayı anlamaya çalıştığı, saldırganın kendilerine doğru koştuğunu gören müşterilerin panikle iş yerine kaçışmaya başladığı yer aldı.

Polis ekiplerince gözaltına alınan Musa D.’nin emniyette verdiği ifadede bahis oyunları bağımlısı olduğunu ve sabah saatlerinden itibaren oynadığı oyunlarda 50 bin TL kaybettiğini, bir anlık öfkeyle belindeki tabanca ile ateş açtığını ve yaşananlardan dolayı pişman olduğunu söylediği öğrenildi.