Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Bafra Ovası’nda kapya biber hasadı başladı

Ekonomi Yayın: 17.08.2023 08:00
Kaynak: İHA
Bafra Ovası’nda kapya biber hasadı başladı

Samsun’un Bafra Ovası’nda yetiştirilen ve yüzde 70 salça randımanı olan kapya biberde hasat başladı.

Bafra’nın Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi ve hal esnaflığı yapan Mustafa Katipoğlu, kapya biber hasadına başladıklarını ve Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi. Şu anda kapya biberinin 25 liradan alıcı bulduğunu belirten Katipoğlu, bu durumun üreticinin yüzünü güldürdüğünü söz etti.

Üretici Yakup Kul, kapya biberin hassas bir eser olduğunu ve gününde toplanması gerektiğini belirterek, Bafra’da üretilen kapya biberin Avrupa’ya da ihraç edildiğini tabir etti.

Kapya biber üretimi yapan öbür bir üretici Burhan Yanık ise şuanda fiyatlardan şad olduklarını ve dönüme 5 tonun üzerinde bir rekolte beklediklerini kaydetti. 10 kilogram biberden olağanda 3 kg salça elde edildiğini aktaran Yanık, Bafra’nın kapya biberinden ise 10 kg’dan 7 kg salça elde edildiğini, bunun da Bafra biberini daha da pahalı hale getirdiğini vurguladı.

“Kapya biberimiz çok kıymetli, yüzde 70 salça randımanı var”

Açıklama yapan Bafra Ziraat Odası Lideri Osman Tosuner ise “Şuan Bafra’nın en son mahallesinde, Yeşilyazı’dayız. Durağan’dan gecenin 03.30’da kalkıp hazırlanıp burada tarlaya çalışmaya gelen emekçileri, bayanlarımızı görüyoruz. Kapya biberimiz çok bedelli, yüzde 70 salça randımanı var. Bu çok önemli bir oran. Bizim devletimizden isteğimiz; çiftçilerin mazot, gübre, ilaç, hayvan yemi ve güç masrafının yüzde 50’sini karşılasın. Bu biberi 25 değil de 5 liraya verelim vatandaşa” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Elbistan’da 4,0 büyüklüğünde deprem

Türkiye Yayın: 28.09.2023 10:18
Elbistan’da 4,0 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verdiği bilgiye göre, Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 09.18’de meydana gelen depremin derinliği 14 kilometre olarak ölçüldü.