Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Ayçiçek tarlası fotoğraf stüdyosu oldu

Türkiye Yayın: 27.08.2023 15:24
Ayçiçek tarlası fotoğraf stüdyosu oldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yetişen ayçiçekleri Trakya’yı aratmayan görüntüler oluştururken vatandaşlar fotoğraf çekmek için bölgeye akın ediyor.
Her hafta Hakkari ve ilçelerini karış karış gezip tanıtan Gezgin ve Doğa gözlemcisi olarak bilinen öğretmen Ümit Bartın bu hafta Yüksekova’da gözde mekan olan ayçiçek tarlasını kadrajına aldı. İlçede bu sene güzel bir şekilde renk veren ayçiçek tarlası vatandaşların ilgisini çekerken, öğretmen Bartın, Trakya’yı aratmayan görüntüleri kayıt altına aldı. 10 dönümlük araziyi sarı renge boyayan ayçiçek tarlası yoldan geçenlerin uğrak mekanı oldu.

‘’İçinde gezen Trakya sanır’’
Trakya’yı aratmayan görüntüler sunduğunu belirten gezgin öğretmen Bartın, ‘’Köy gezilerimi gerçekleştirmek için Şemdinli’ye doğru yol aldım. Yüksekova merkezden çok da uzakta olmayan Demirkonak köyü bölgesinden geçerken yolun kenarında ayçiçek tarlasının olduğun farkederek biran bu güzel manzara karşısında çok mutlu oldum. Aslında Trakya bölgesinde bu gibi ayçiçek manzaraları var ama biran yaşadığımız muazzam güzellik elbette büyük bir sevinç. Sonra insanların arabalarından inip burada fotoğraf çekmeleri ve buranın ilgi odağı olması da çok güzel. Özellikle hepimizin buraları çok iyi koruması gerekiyor. Gözümüz gibi bakmamız ve etrafı kirletmememiz gerekiyor. Memleketimizde böyle yerlerin olması her açıdan güzellikler sunuyor insana” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.