Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Avrupa sinemaları, Samsun’da sinemaseverlerle buluşuyor

Kültür Sanat Yayın: 21.09.2023 04:48
İhlas Haber Ajansı
Avrupa sinemaları, Samsun’da sinemaseverlerle buluşuyor

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi’nin tertibi ile Samsun’da gerçekleştirilecek “Avrupa Sinemaları Haftası” 22 Eylül Cuma günü başlıyor. Aktiflik kapsamında sinemaseverler, AB üyesi 16 ülkeden 16 sineması 22-28 Eylül tarihleri ortasında fiyatsız olarak izleyebilecek.

Türkiye’de 10 kentte düzenlenen Avrupa Sinemaları Haftası’na Ankara, Eskişehir, Trabzon ve İzmir’den sonra Samsun da konut sahipliği yapacak. Samsun TSO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Samsun AB Bilgi Merkezi öncülüğünde gerçekleştirilecek Avrupa Sinemaları Haftası boyunca, AB üyesi 16 ülkeden 16 sinema Paribu Cineverse Samsun Yeşilyurt AVM sinema salonlarında sinemaseverlerle buluşacak. Samsunlu sinemaseverler bir hafta boyunca her gün Avrupa sinemalarını fiyatsız olarak izleyebilecek. Birinci gösterim ise Litvanya üretimi olan ‘Koşucu’ isimli sinema olacak. Samsunlu sinemaseverler Litvanya üretimi sineması 22 Eylül Cuma akşamı saat 18.30’da seyredebilecek.

Murzioğlu: “Gişelerde bulamayacağımız Avrupa sinemalarını halkımızla buluşturacağız”

Tüm sinemaseverleri aktifliğe davet eden Samsun TSO İdare Şurası Lideri Salih Zeki Murzioğlu, “1997 yılından bu yana Odamız çatısı altında AB Bilgi Merkezi’ne mesken sahipliği yapıyoruz. Bu vakit zarfında Samsun AB Bilgi Merkezi olarak da onlarca toplumsal ve kültürel etkinlikler düzenledik. Yeniden çok özel bir aktiflikle gişelerde bulamayacağımız Avrupa sinemalarını, halkımızla buluşturacağız. 13 Haziran’da Ankara’da gerçekleşen galanın akabinde, ’Avrupa Sinemaları Haftası’ vilayetlerdeki seyahatine 16-22 Haziran 2023 tarihlerinde Eskişehir ve Trabzon’da başladı; 11-16 Eylül’de İzmir’de devam etti; 22-28 Eylül’de de Samsun, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne ve Mersin’de eş vakitli gerçekleştirilecek. Bildiğimiz üzere sinema şenlikleri sanatı, sanatçıyı ve seyirciyi buluşturmayı emeller. Tesirleri yalnızca icra sırasında değil, şenlik bittikten sonra da pek çok alanda devam eder. Milletlerarası sinema şenlikleri ise toplumları ve kültürleri yakınlaştıran etkinliklerdir. Biz de gerçekleştirdiğimiz Avrupa Sinema Haftası aktifliği ile kentimizde AB ve Türk kültürleri ortasında bir köprü oluşturmayı hedefledik” dedi.

Gösterime girecek olan filmler

AB üyesi ülkelerin Türkiye büyükelçilikleri ve AB delegasyonu tarafından seçilen ve Samsunlu izleyiciyi altı gün boyunca Avrupa cinsine çıkaracak 16 sinema ise söyle:

Avusturya’dan “Oskar ve Lilli / Oskar & Lilli”, Belçika’dan “Molenbeek’in İlahları / Gods of Molenbeek”, Bulgaristan’dan “Sonsuz Bahçe / The Infinite Garden”, Estonya’dan “Eczacı Melchior / Melchior the Apothecary”, Finlandiya’dan “Aurora”, Fransa’dan “En Başarılı Yapım / The Big Hit”, Almanya’dan “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı / Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush”, İrlanda’dan “Amber’le Çıkmak / Dating Amber”, İtalya’dan “İyiyim / Io Sto Bene”, Letonya’dan “Evlilik Hayatım / My Love Affair with Marriage”, Litvanya’dan “Koşucu / Runner”, Malta’dan “Luzzu”, Hollanda’dan “Vahşi Amsterdam / Wild Amsterdam”, Polonya’dan “Bir Daha Asla Kar Yağmayacak / Never Gonna Show Again”, İspanya’dan “Kız Öğrenciler / Schoolgirls” ve İsveç’ten “Faili Meçhul / Cold Case Hammarskjöld.”


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.