Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Atatürk’ün Zonguldak’a gelişi kutlandı

Zonguldak Yayın: 28.08.2023 04:36
İhlas Haber Ajansı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 92. yıl dönümü münasebetiyle kutlama merasimi düzenlendi.

Zonguldak Valiliği önündeki merasime, Vali Osman Hacı Bektaşoğlu, Zonguldak Belediye Lideri Ömer Selim Alan, milletvekilleri, Karadeniz Bölge Kumandanı ve Garnizon Kumandanı Tuğamiral Niyazi Uğur protokol üyeleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşı’nın okunduğu merasimde günün mana ve ehemmiyetini belirten konuşmayı Lider Selim Alan yaptı. Alan, “Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kentimizi teşriflerinin 92. yıl dönümü münasebetiyle sizlerle bir ortada olmaktan ötürü memnunluk duyduğumu tabir etmek istiyorum. Sizin de bildiği üzere Ulusal gayret yıllarında ve sonrasında yurt seyahatlerine büyük ehemmiyet veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk 26 Ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatı ile vilayetimizi şereflendirerek halkımızın büyük ilgisi ile karşılanmış bu ilgi ve heyecan dalgası tüm kenti sarmıştır. 26 Ağustos 1931 yılında kentimize teşrif eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk maden ocaklarının işleyişini yerinde incelemek üzere Üzülme bölgesini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin akabinde havzanın mevcut yapısında değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş birinci personel haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi üzere yapılan bir dizi yeniliğin akabinde yabancıların havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız büsbütün millileştirilmiştir. Toplumsal belediyecilikte birincileri gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız ile tahlil odaklı hizmetlerimizin kentimizin her noktasına ulaştığı hayat kalitesi yüksek bir kent oluşturma çabalarımızla bir arada Kent estetiğini geliştirecek düzenlemeler yaparak Türkiye yüzyılında da kentimizi yepisyeni bir görünüme kavuşturmaya devam edeceğiz. İlimiz kömür ile var oldu hayat buldu ve artık de güç Kenti olma yolunda Türkiye’ye güç vermeye hazır bir kent haline gelmiştir. Artık kentimizin Türkiye’nin güç geleceğinde çok kıymetli bir rol oynayacağına yürekten inanıyoruz” tabirlerine yer verdi.

Törende bir öğrenci şiir okudu ve halk oyunları gösterisi sunuldu. Valilik önündeki merasimin akabinde iskelede merasim gerçekleştirildi. Atatürk’ün Zonguldak’a ayak bastığı noktada düzenlenen merasimde askerler tarafından botla denizden getirilen Türk bayrağı Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve protokol üyelerine teslim edildi.

Denize çelenk bırakılmasının akabinde yapılan dualarla merasim sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Atıl haldeki samanlar alev alev yandı

Gündem Yayın: 19.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı

Bolu’da Yukarı Soku Mahallesi’nde atıl samanların bulunduğu alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Yangın, Yukarı Soku Mahallesi’nde bulunan bir tarlanın başında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çürümüş samanlarını tarlaların bulunduğu yol kenarına attı. Öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle samanların bulunduğu alanda yangın çıktı. Kısa sürede alevlenen samanların dumanı etrafı sardı. Vatandaşların yangını fark etmesi üzerine durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. İhbar üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa süre içerisinde gelen itfaiye ekipleri tarafından alev alev yanan atıl haldeki samanlar söndürüldü.

Paylaş: