Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Artvin’de yol açma sırasında çığ altında kalan iş makinesi 10 gün sonra çıkartıldı

Gündem Yayın: 19.02.2024 20:12
İhlas Haber Ajansı

Artvin’in Borçka ilçesinde 6 köyün bağlı olduğu Camili bölgesinde yol açma çalışması yapan ekskavatör çığ altında kaldı. Metrelerce kar altında kalan ekskavatör 10 gün sonra çıkartıldı.

Artvin’in Borçka ilçesi Camili bölgesinde yoğun kar yağışı sonrası ulaşıma kapanan köy yolunu açmak için bölgede çalışma yürüten iş makinası çığ altında kaldı. Operatörün içinde olmaması olası facianın önüne geçse de iş makinasına 10 gün sonra ulaşılabildi.
Gürcistan sınırında yer alan UNESCO’nun koruması altında bulunan ve içerisinde 6 köyü barındıran Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı sahip Camili (Macahel) vadisinde kış ağır geçiyor.
Geçtiğimiz yıllarda Camili vadisinde bulunan köylere ulaşım, yoğun kar yağışı ve çığ riski nedeniyle yılın 6 ayı kapalı kalıyordu. Karayolları, 42 kilometrelik yol ağını özelleştirerek ulaşımın sürekli açık kalmasını sağladı. Kar kalınlığının yer yer 2-3 metreyi bulduğu bin 900 rakımlı Camili (Macahel) geçidinde kar temizlik çalışmaları yürüten Osman ve Mikail Önder kardeşler, yolun açık olması için yoğun çaba harcıyor.
Geçtiğimiz günlerde kentte etkili olan kar yağışı sonrası Bin 500 rakımlı Macahel geçidinde kar temizliği yapan ekip, havanın kararması ve çığ tehlikesinin olması nedeniyle yol açma çalışmalarında kullandıkları ekskavatörü uygun yerde park edip bölgeden ayrıldı.
Sabah kaldıkları yerden yol açma çalışmalarına devam edeceklerini planlayan operatör Osman Önder, gece etkili olan kar yağışıyla açılan yollar yeniden karla kaplandı. Ekiplerin iş makinasını bıraktığı bölgeye ulaşmaları bir haftayı buldu. Yamaçtan gelen çığ iş makinasını da içine alarak yolu tamamen ulaşıma kapattığını fark eden Önder, ekskavatörü bulmak için ekiple çalışma başlattı. Çığ nedeniyle kar kalınlığının 10 metreyi aştığı vadide iş makinasını bulmak zaman aldı. Ekipler, iş makinasının bomunu bulmalarının ardından küreklerle çalışma başlattı.
Yaklaşık 10 metre karın altında kalan makinanın daha fazla hasar almaması için iş makinası ve küreklerle dikkatli yürütülen 2 günlük çalışma sonrasında bulunduğu yerden çıkarıldı. Kabin bölgesinde hasarlar oluşan ekskavatör çalıştırılarak yeniden görevine devam etti.
Yaşanan talihsiz olayı anlatan operatör Osman Önder, “ Bin 850 rakımlı Macahel geçidinin eteğinde bin 500 rakımlı bölgedeyiz. Geçen hafta yolda ki kenar banketleri kaldırmak için çalışma yapıyorduk. Hava aniden sertleşince makinamızı bıraktık. Bu kadar kar yağacağını düşünmedik yarın çalışmamıza devam eder işimizi bitiririz dedik. Gecesinde çok kar yağdı 1 hafta 10 güne ancak ulaşabildik. Bölgeye geldik 3 saatlik arayış sonrası makinanın yerini zor tespit ettik. Küreklerle iş makinasının demirlerini bulup çıkarmak için çalışma başlattık. İki gün süren yoğun çalışma sonrasında iş makinamızı mahsur kaldığı yerden çıkararak çalışmalarımıza devam ediyoruz.“ ifadelerini kullandı.
(AG-OK


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karabük’ün Sorunları Kimin Umurunda..!

Manşet Yayın: 24.06.2024 15:04
Karabük’ün Sorunları Kimin Umurunda..!

AK Parti Karabük Milletvekilleri düğün dernek  dolaşarak çok çalışmanın verdiği yorgunluğu atarken,  CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay ise Karabük ve ilçelerinin sorunlarını  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyor.

Karabük’ün sorunları, AK Parti ve CHP milletvekili arasında büyük bir fark yaratıyor. AK Parti Karabük Milletvekilleri Cem Şahin ve Ali Keskinkılıç, düğün dernek dolaşarak, yoğun çalışmanın verdiği yorgunluğu atmakla meşgulken, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük ve ilçelerinin sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyarak aktif bir rol üstleniyor.

CHP Milletvekili Cevdet Akay, TBMM’de yaptığı konuşmalar ve verdiği önergelerle Karabük’ün çeşitli sorunlarına dikkat çekiyor. Altyapı eksikliklerinden, eğitim ve sağlık hizmetlerindeki yetersizliklere, sanayi ve tarım alanındaki problemlere kadar birçok konuyu gündeme getiren CHP Milletvekili Akay yaptığı açıklamada, Karabük halkının sesi olmayı ve sorunlarına çözüm bulmayı amaçladığını ifade ederken, sorunları meclis gündemine taşımaya devam edeceğini söyledi.

Öte yandan AK Parti Karabük Milletvekilleri Cem Şahin ve Ali Keskinkılıç’ın  Karabük’ün ihtiyaçlarını ve sorunlarını göz ardı ettiği dile getirilirken, daha çok sosyal etkinliklerde boy göstermeleri ve bunu da sosyal medya hesaplarından paylaşmaları eleştirilere neden oluyor. Vatandaşlar, “Milletvekillerinin düğün, nişan gibi organizasyonlara katılımı, seçmenleriyle birebir temas kurmaları açısından önemli ama   Karabük ve çevresindeki problemlerle ilgilenmeleri gerektiği de unutulmamalıdır” diyerek AK Parti Milletvekillerini sorunların çözümü noktasında göreve davet ettiler.

2023 Yılında yapılan Genel Seçimler ile 2024 yılında yapılan Yerel Seçimlerde iktidara Karabük halkının çoğunluğunun desteği bilinirken, vatandaşlar da bunun karşılığı olarak

Milletvekillerinden  aktif bir şekilde sorunları dile getirmesini ve çözüm odaklı çalışmasını bekliyor.  Muhalefet Milletvekili olmasına rağmen Cevdet Akay’ın Karabük’ün sorunlarını mecliste dile getirmesi önemli bir adım olarak görülse de  kalıcı ve etkili çözümler için tüm milletvekillerinin ortak bir çalışma yürütmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.