Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Artvin’de boğalar bu kere Türkiye şampiyonluğu için kapıştı

Kültür Sanat Yayın: 22.08.2023 12:00
İhlas Haber Ajansı

Artvin’in Kafkasör yaylasında bu yıl 7’ncisi düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonasına, Erzurum, Rize Muğla, Aydın, Artvin ve ilçelerinden katılan boğalar bu defa Türkiye şampiyonluğu unvanı için kapıştı.

Artvin ve ilçeleri başta olmak üzere Erzurum, Rize, Muğla ve Aydın bölgelerinde klasik olarak düzenlenen boğa güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası’ ismi altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başlandı. Bulundukları Vilayet ve ilçelerinde birinci olan yada derece yapmış boğalar, davet üzerine Türkiye şampiyonu belirlemek için Kafkasör arenada uzunluk gösteriyor.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü tarafından, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında düzenlenen 200 yıllık geleneğe sahip boğa güreşlerine 64 boğa sahibi boğasıyla katıldı.

İki gün süren güreşlerde kilolarına nazaran Pehlivanlar; Baş, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Ayak ve Yıldızlar; Baş, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta olmak üzere Valilik kupası, Belediye kupası üzere 12 kategoride gerçekleşen güreşler nefes kesti.

Türkiye şampiyonu olan boğa sahibine 60 bin lira ödül verilirken toplamda bin 200 lira para mükafatı dağıtıldı. Şenlikte 26 hakem ve 100 misyon aldı. Güreşlere katılan boğalara takılan Derviş, Grizman Narkoz, Turabi, Dadaş, Kovit üzere değişik isimler ise dikkat çekti.

Boğalar boynuz ve doping testine tabi tutuldu

Artvin’de 10 gündür güreşler için kampa giren Ege’den gelen boğalar ve sahipleri sıkı bir hazırlık periyodu geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır üzere özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping denetiminden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping denetiminde ise idrar testine tabi tutuldu.

Ege’nin efeleri, Karadeniz’in horonu arenada sahne aldı

Geleneksel boğa güreşleri için farklı vilayetlerden gelen boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak kendi kültürlerinde halk oyunları şovlarını sergilediler. Karadeniz’in uşakları horon teperken, Ege’nin efeleri ise harmandalı oynadı.

“Kültürümüz bölgeler ortası taşıyoruz”

Muğla Boğacılar Dernek Lideri Ümit Arslan, “ Ege’yi temsilen buraya geldik. 4 boğamız var. Bu vesileyle bölgeler ortası köprü oluşturuyoruz. Artvin halkı bize geliyor biz buraya geliyoruz. Kültürümüzü bölgeler ortası taşıyoruz. Gelenek, görenek, örf ve adetlerimizi birbirimize yansıtıyoruz. Ahenk sağlaması için 15 gün evvelden gönderiyoruz boğalarımızı. Hem hava koşulları olarak hem de dinlenmesi açısından şu anda ahenk sağlamış durumdalar.

“200 yıllık geleneği bizden sonraki kuşaklara taşımayı hedefliyoruz”

Ben Boğacılar Spor Kulübünün İdare Konseyi üyesi Şakir Kara ise ”Bu yılki güreşler çok özel güreşler oldu. Hiç boş güreşimiz olmadı. Hepsi çok çok hoş güreşler yaptı. Zira derneğimiz, idare heyetimiz ince eleyip sık dokudular. Ne yaptılar çok araştırma yaparak en yeterli boğaları getirip güreştirmek istedik ki bir aksilik olmasın, gelen beşerler Türkiye Şampiyonası seyretsinler, Türkiye’mize yakışır Artvin’imize yakışır şenlik olması gayesiyle çok ince eledik, sık dokuduk. Çok güzel boğalarla bu sene şampiyona yapıyoruz. İştirak çok eksiksiz insanlarımız büyük ilgi gösteriyorlar. Bizde atalarımızdan aldığımız 200 yıllık geleneği bizden sonraki kuşaklara taşıyabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Aydın’dan zeytinyağı getirmişlerdi. Burada da biliyorsunuz hamsimiz var ikisini biz tıpkı tavada bir ortaya getiriyoruz. Karadeniz ile Ege’nin bütünleşmesi budur. Türkiye’nin her tarafı çok bedelli o yüzden de tanışmak, kaynaşmak, kültürleri bir ortaya getirmek gerekiyor” dedi.

“Boğa Güreşleri Dünya şampiyonluğu için hazırlıklarımızı başladı”

Boğacılar Spor Kulübü Lideri Fatih İspirli ise, “Bu senede tabi idarede de bunu konuşuyoruz Kafkasör’de olağan şenlikleri yaptık. Türkiye Şampiyonasını da yaptık. Yeni idare, yeni heyecan artık maksadımız Dünya Şampiyonası. Şenliğimiz bittikten sonra çabucak çalışmalara başlayacağız. Bosna Hersek’te bu cins güreşler yapılıyor, Sırbistan’da yapılıyor. Gayelerimiz Kafkasör Arena’da Dünya Şampiyonası” tabirlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)