Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Anadolu Lisesi Öğrencilerine Eğitim ve Arazi Çalışması

Yenice Yayın: 25.04.2016 14:43
Anadolu Lisesi Öğrencilerine Eğitim ve Arazi Çalışması

Yenice Anadolu Lisesi idarecilerinin girişimleriyle Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi’nde uzman öğretim görevlisi Yusuf Durmuş, Yenice Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencilerine Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği konulu bir konferans verdi. Anadolu Lisesinde verilen konferansta ülkemizin biyolojik çeşitliliğine ve dünyanın varoluşundan bu yana yaşamın nasıl başladığına ve nasıl değişime uğradığına dair bilgiler verildi. Eğitimin devamında ise öğrencileri biyoloji dersi ile tanıştırmak, alan çalışması yapmak ve ilk baharda doğayı gözlemlemek için Şeker Kanyonunda ekosistemi incelendi. Arazi çalışmasına Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi  Yusuf Durmuş ve biyoloji, edebiyat, rehber ve coğrafya öğretmenleri  öğrencilere eşlik etti.

Anadolu Lisesi Biyoloji öğretmeni Sadet Yücel çalışmayı şöyle anlatı: “ Bu çalışmanın temeli, bireyin yaşadığı çevreye karşı ilgisini ve sorunlara karşı çözümleyici yaklaşımını arttırabilmek için çevre eğitimini olabildiğince görsel ve uygulamalı yöntemlere dayandırmaktı. Çünkü doğa araştırma açısından bir laboratuvar gibidir ve sulak alanlar birçok ekolojik tanım ve uygulamalar açısından ideal araştırma ortamlarıdır. Bu amaçla Şeker kanyonu çalışma alanı olarak seçilmiştir” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi’nde uzman öğretim görevlisi Yusuf Durmuş: “Karabük Yenice Anadolu Lisesi’nde; konferans ve sonrasında okul yöneticileri, öğretmenler, bir grup öğrenci ile arazi çalışması gerçekleştirdik. Karadeniz’in bu güzel ilçesinde bulunmaktan ve 200 civarında öğrenci ve öğretmen ile tanışmaktan büyük mutluluk duydum. Göstermiş oldukları misafirperverlik için Yenice Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenlerine çok teşekkür ederim. Yenice Biyolojik zenginlikleri ve coğrafi güzelliğiyle harika bir ilçe. Sizlerin de mutlaka bu güzel ilçemizi ve çevresindeki ormanları ziyaret etmenizi öneririm. Çok güzel kanyonları var. Turizmin gelişmesine yönelik Karabük ili ve yenice ilçesinin tanıtıcı ve yol gösterici faaliyetlerini görmekten mutluluk duydum. En önemlisi birbirinden meraklı öğrenme istekli gençlerle bir gün geçirmek beni son derece mutlu etmiştir” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlı kadının evinde ölü bulunmasına ilişkin 1 tutuklama

Manşet Yayın: 23.07.2024 21:25
Yaşlı kadının evinde ölü bulunmasına ilişkin 1 tutuklama

Karabük’ün Eflani ilçesinde 83 yaşındaki kadının evinde ölü bulunmasına ilişkin gözaltına alınan 4 kişiden 1’i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Eflani ilçesine bağlı Bostancı köyünde 4 gün önce Fatma Metin (83) evinde ölü bulunmuştu. Evin içerisinde kan izlerine ve kadının vücudunda da darp izlerine rastlayan jandarma ekipleri, cinayet şüphesi üzerine olayla ilgili geniş çaplı çalışma başlatmıştı. Olayla ilgili yaşlı kadının üvey oğlu E.M., gelini B.M., torunu Ş.Ş. ve akrabası Yaşar A. gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Yaşar A. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, diğerleri adli kontrolle serbest bırakıldı.