Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Amasya’da domates hasadını ‘tuta’ vurdu, tonlarca eser ziyan gördü

Ekonomi Yayın: 26.08.2023 20:00
İhlas Haber Ajansı
Amasya’da domates hasadını ‘tuta’ vurdu, tonlarca eser ziyan gördü

Amasya’da halk ortasında ’domates güvesi’ olarak bilinen ‘tuta absoluta’ isimli ziyanlı böcek çeşidi topraklarda ekili domatesleri çürüterek büyük kayba neden oldu. İki ay daha hasat yapmayı planlarken tonlarca eserleri ziyan gören çiftçiler kuruyan domates kollarını sökmek zorunda kaldı.

Çürüyen eserler kolda kaldı, hasat iki ay erken bitti

Temmuz ayı başında zerzevat üretiminin yüklü gerçekleştiği köylerde umutla başlayan hasat domates güvesinin verdiği ziyan nedeniyle iki ay erken bitti. Seralardaki tonlarca eser çürüyerek kısımda kaldı. Maddi kayba uğrayan üreticiler ise zararlıyla uğraş için yetkililerden yardım istedi.

“Ufacık bir güve ile baş edemedik”

Bildikleri zirai uğraş çeşitleriyle de sonuç alamadıklarını belirten Aksalur köyünden Ali Köten, “Hasadımız bir ay kadar fakat sürdü. Evvelce birkaç ay kadar daha devam ediyordu. Ufacık bir güve ile baş edemedik” dedi. Kolları sökmek zorunda kaldıklarını anlatan Serkan Ülker ise meselelerine tahlil bulunmasını istedi.

“Milli servet yok oluyor, tahlil gerekiyor”

Amasya Ziraat Odası Lideri Mustafa Cebeci, “Normalde 3, 4 ay mühletle hasat yapılırdı. Şu an maalesef ulusal servet yok oluyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın, üniversitelerin, ziraat odaları ile üretici birliklerinin bir ortaya gelip acil tahlil bulması gerekiyor” diye konuştu.

Üretimin ağır yapıldığı köylerden Aksalur köyündeki yerlerde inceleme yapan Cebeci, “Bu köyde günlük 20,30 tır domates çıkıyordu. Artık çıkmaz oldu. Hasebiyle piyasada domates fiyatının artış sebebi bu olacak” formunda konuştu.

Müdürlükten muhtarlarla toplantı

Amasya Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde domates üretim alanlarında değerli ölçüde randıman kaybına neden olan domates güvesi (Tuta absoluta) zararlısının neden olduğu randıman kaybının azaltılması ve alternatif tedbirlerin ele alındığı toplantı yapıldı. Ağır domates üretimi yapılan köylerin muhtarları ve müdürlük teknik çalışanlarının katıldığı toplantıda teklifler ve alınacak tedbirlere ait bilgilendirmelerin çiftçilerle paylaşılacağı bildirildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaşlı adamı dolandıran şüpheliyi polis kıskıvrak yakaladı

Gündem Yayın: 25.05.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Niksar ilçesinde telefonla aradığı yaşlı adamı, kendisini ‘savcı ve emniyet görevlisi’ olarak tanıtıp 8 bin 500 dolar dolandıran şüpheli polis tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İ.Ö. (85) adlı yaşlı adamı telefonla arayan bir şahıs, “Adınız terör örgütüne karıştı, kimliğiniz bir olayda kullanıldı” diyerek yaşlı adamdan verdiği hesaba 8 Bin 500 dolar göndermesini istedi. Yaşlı adam da verilen hesap numarasına havale yoluyla parayı gönderdi. Bununla yetinmeyen dolandırıcılar tekrardan yaşlı adamı arayarak yeniden para göndermesini istedi. Durumun Niksar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince öğrenilmesinin ardından harekete geçen asayiş büro ekipleri çalışma başlattı. Yaşlı adamla irtibata geçen polisler, dolandırıcı şahsın parayı elden alması yönünde ikna etti. Yapılan çalışmalar neticesinde olayın şüphelisi E.E. (39) isimli şahsın Tokat-Niksar minibüsleriyle ilçe merkezine geleceği değerlendirilmesi üzerine harekete geçen polisler, şüpheli şahsı kısa sürede yakaladı. Şüpheli E.E. emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.