Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Akay, Vatandaşın Bayramı Sevinçle Değil Buruk Bir Şekilde Karşıladığını Dile Getirdi

Günlük Yayın: 22.06.2023 14:28
Akay, Vatandaşın Bayramı Sevinçle Değil Buruk Bir Şekilde Karşıladığını Dile Getirdi

CHP Karabük Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay Kurban Bayramı’nda asgari ücretle geçimini sağlamak zorunda kalan milyonlarca vatandaşın durumunu gözler önüne serdi. Milletvekili Akay üç çocuklu çekirdek bir ailenin bayram masraflarını hesaplayarak vatandaşın bayramı sevinçle değil buruk ve acı bir şekilde karşıladığını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRETLİ BAYRAM ALIŞVERİŞİNE DAHİ ÇIKAMAZ OLDU
Asgari ücretle geçinen vatandaşın neredeyse bir aylık maaşı bayram alışverişinde harcamak zorunda kaldığına dikkat çeken Milletvekili Akay, “DİSK-AR tarafından yapılan hesaplamalar Türkiye’de asgari ücret civarında bir ücretle çalışanların oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu gösteriyor. Ailelerini de dahil ettiğimizde on milyonlarca yurttaşımız asgari ücretle yaşamını idame ettirmeye çalıyor. Gün geçtikçe maaşı eriyen, cebindeki parası pul olan asgari ücretli vatandaşlarımız, ‘Bayramı nasıl karşılayacağım?’ diye kara kara düşünüyor. Geçimini asgari ücretle sağlayan üç çocuklu bir ailenin ensade bayram alışverişi cebindeki paranın neredeyse tamamını silip süpürüyor.” dedi.

BASİT BİR BAYRAM ALIŞVERİŞİ 7 BİN 628 LİRA TUTUYOR
Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşların hayatlarının her geçen gün daha da çekilmez bir hal aldığını vurgulayarak asgari ücretle hayatını idame ettiren bir vatandaşın bayram alışverişi yaptığında cebinden kaç liranın çıkacağını kalem kalem aktaran Milletvekili Akay, “Asgari ücretle geçinen bir ailenin uygun fiyatlı market ve uygun fiyatlı giyim mağazasından alışveriş yapacağını varsayarak bir liste hazırladık. 5 kişilik bir ailenin bayram boyunca evinde pişireceği yemeklerin masraflarını hesabakatmadan sadece kolonya, şeker, baklava ve meyveden oluşan mutfakalışverişi 1.325 lira; gömlek, pantolon ve ayakkabıdan oluşan giyim alışverişi için ise 6 bin 303 lira harcaması gerekiyor.Asgari ücretle aylık geçimini sağlamaya çalışan bir emekçi, sade bir bayram alışverişi yaptığında aldığı asgari ücretin 7 bin 628 lirasını bayram alışverişinde harcayacak.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİNE UYMADAN ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYEN İKTİDAR HALKIN SORUNLARINI ANLAYAMAZ
Akay; “Asgari Ücret Tespit Yönetmeliği’nin dördüncü maddesi asgari ücreti şu şekilde tarif eder,‘Asgari ücret işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti ifade eder.’ Asgari ücretli şu an ne ev kirasını ne faturalarını ödeyebiliyor ne de karnını doyurabiliyor. İktidar, asgari ücretin tanımına dahi uymayan bir ücretle yurttaşlarımızı yaşamaya mahkûm etti. Eskiden bayramı dört gözle bekleyen anne ve babaları şu an bayram geliyor diye huzursuzluk ve mutsuzluk kaplıyor. Anne ve babalar bayramı nasıl karşılayacağız diye kara kara düşünüp cefa çekiyor, bu tablonun sorumluları ise saraylarında sefa sürüyor.” şeklinde konuştu.

5 KİŞİLİK BİR AİLENİN BAYRAM ALIŞVERİŞİ
Mutfak:
Karışık Bayram Şekeri 1 Kg: 150 Lira, 572 gr Bayram Çikolatası: 290 Lira, 1 Litre Kolonya: 90 Lira, 1 Kg Fıstıklı Baklava: 390 Lira, Su Böreği 1 kg: 215 Lira, Elma 1 Kg: 25 Lira, Erik 1 Kg: 50 Lira, Armut 1 Kg: 30 Lira, Kayısı 1 Kg: 25 Lira, Muz 1 Kg: 60 Lira, Toplam: 1.325 Lira
Giyim: Baba: Gömlek: 350 Lira, Klasik Ayakkabı: 600 Lira, Pantolon: 900 Lira
Anne: Tunik: 400 Lira, Pantolon: 330 Lira, Ayakkabı: 350 Lira
Çocuk 1: Tişört: 120 Lira, Pantolon: 280 Lira, Çocuk Ayakkabı: 500 Lira
Çocuk 2: Tişört: 120 Lira, Pantolon: 280 Lira, Çocuk Ayakkabı: 500 Lira
Yetişkin Çocuk: Gömlek: 374 Lira, Pantolon: 450 Lira, Spor Ayakkabı: 749 Lira
Toplam: 6.303 Lira Toplam Harcama: 7 bin 628 lira
Mutfak ve giyim alışverişi uygun fiyatla satış yapan firmadan alınan rakamlara göre hesaplanmıştır.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrolden çıkan otomobil durağa böyle daldı: 1 ölü

Gündem Yayın: 25.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da otomobilin yoldan çıkıp halk otobüsü durağına çarptığı kazada 1 kişi hayatını kaybederken, kazanın dehşet anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde saat 06.40’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün kimliği tespit edilemeyen 07 AH 768 plakalı otomobil yoldan çıkarak halk otobüsü durağına çarptı. Kazada kimliği belirsiz sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün cansız bedeni Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bulunduğu yerden çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu Samsun Grup Başkanlığı’na gönderildi. Üzerinde kimlik çıkmayan ve kaza nedeniyle yüzü tanınmaz halde olan araç sürücüsünün kaza sırasında ’emniyet kemerinin takılı olmadığı’ tespit edildi. Kazanın dehşet anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Paylaş: