Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Afrikalıların Zehra Teyzesi

Gündem Yayın: 24.06.2022 14:27
Afrikalıların Zehra Teyzesi

Safranbolu’da  14 yıl önce Karabük ve Safranbolu’da yardıma muhtaç insanlara yardım etmek isteyen hayırseverlerin bağışlarına vesile olmak için  Safranbolu Yağmur Derneği’ni kuran  Zehra Söylemez, 5 yıldır Afrika’daki mülteci kamplarında ve Afrika’da yaşayan insanlara zor günlerinde dost eli uzatıyor.

Karabük ve Safranbolu ilçesindeki yardıma muhtaç insanlara yardım eli uzatacak hayırseverlere vesile olmak üzere 2008 yılında kurulan Safranbolu Yağmur Derneği Başkanı Zehra Söylemez “Safranbolu Yağmur Derneği olarak hem Karabük hem de Safranbolu da yaşayan yardıma muhtaç insanların dertlerine çare olacak hayırseverlerin hayırlarına vesile olurken, 2017 yılından bu güne kadar 6 ülke de 300 ün üzerinde hayırsever ve şehitlerimizin ismini verdiğimiz su kuyusu açarken, Bangladeş’te sığınan Müslüman kardeşlerimize 25 ev yaptık” dedi.

ŞEHİDLERİMİZİN İSMİ VERİYORUZ

Yapılan yetimhane, su kuyuları ve çeşmelere Türkiye’nin birlik ve beraberliği, bölünmez bütünlüğü için canlarını veren şehitlerin isimlerini verdiklerini belirten Söylemez ” Arkadaşına verdiği vasiyetinde devletin bağladığı maaşın yüzde onunu yine Zehra teyzenin oraya versin” diyen şehidimiz Ömer Bilal Akpınar’ın ismini bir mescide verdik. Ayrıca 15 Temmuz şehidimiz Ömer Halis Demir’in ismini Etiyopya da yapılan yetimhaneye ismi verdik” dedi.

KURBANLARIMIZ AFRİKA İÇİN

Açlık ve susuzluğunun en çok yaşandığı Afrika ülkelerine elinden geldiği kadar yardım elini uzattığını belirten Söylemez ” Bazı Afrika ülkelerinde maalesef imkansızlıklar nedeniyle Müslüman kardeşlerimiz çaresiz. Açlığın ve susuzluğun en çok yaşandığı bölgelerdeki kardeşlerimize yardım elini uzatmaya çalışıyoruz. Yılda bir kez de olsa onlara et yeme imkanı sunmaya çalışıyorum. Kurban kesmek isteyen hayırseverlerimiz, bize sosyal medya, cep telefonu veya Safranbolu Emek mahallesi Emek Camisinin altında bulunan dernek binamıza gelerek tüm izinleri alınmış ve Karabük Valiliği onaylı makbuz karşılığı parayı yatırıyorlar. Bizlerde onları arayıp vekalet alıyoruz. Daha sonra Afrika da belirlediğimiz bölgede kurbanlarını İslami kurallara uygun kesilip, etleri Afrikalı kardeşlerimize dağıtıyoruz. Hayırseverlerimizin gönülleri rahat olmaları için kurbanları kesilirken cep telefonumuz ile video çekip, kendilerine atıyoruz. Böylece yaptığı hayrın yerine ulaşma mutluluğunu da yaşamış oluyorlar” diye konuştu.

YOLUMUZU GÖZETLİYORLAR

Afrikalıların  her Kurban Bayramında yollarını gözetlediklerini belirten Söylemez, “Bir çok hayırsever derneklerimiz bu tür kampanyalar düzenliyor. Hepsinden Allah Razı Olsun. Afrikalı kardeşlerimiz Kurban Bayramı yaklaştıkça Türklerin yolunu gözetliyorlar. Kurban eti verirken, o kardeşlerimizin gözlerindeki mutluluklarını gördüğümüz zaman yaptığımız hayrın ne kadar makbul olduğunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı. (Nurettin Acar)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.