Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

6 ay önce ortadan kaybolan ağabeyinin izine Karabük’te ulaştı

Karabük Yayın: 04.10.2023 17:30
6 ay önce ortadan kaybolan ağabeyinin izine Karabük’te ulaştı

Elazığ’da 6 ay önce ortadan kaybolan ağabeyinin izine Karabük’te ulaşan İbrahim Kapağan, 3 gündür sokak sokak gezerek ağabeyini arıyor.

Emrah Kapağan (34) isimli şahıs yaklaşık 6 ay önce Elazığ’da evini terk ederek ortadan kayboldu. İstanbul’da çalışan kardeşi İbrahim Kapağan, madde bağımlılığına dayalı psikolojik rahatsızlığı bulunan ağabeyinin e-Devlet şifresini kaybolmadan önce cep telefonuna kaydetti. Kardeş Kapağan, e-Nabız’ına girdiği ağabeyinin 25 Eylül’de Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde muayene olduğunu fark etti. İş yerinden izin alan Kapağan, Karabük’e gelerek ağabeyi için polise başvurdu. 3 gündür kentte olan Kapağan, sokak sokak cadde cadde gezerek ağabeyini arıyor.

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan İbrahim Kapağan, ağabeyinin madde bağımlılığına dayalı psikolojik rahatsızlıkları var olduğunu belirterek, “Zaten buna istinaden işlediği bazı suçlar vardı. Bunu da maddi açıdan bir şeyler bulmak için yaptığından kaynaklandığını düşünüyorum. Onun haricinde maddi manevi aileme verdiği zarar bambaşka. İnsanlara verdiği zarardan dolayı davaları açılmaya başladı” dedi.

“Babama bıçak çekerek üzerine yürümüş”

Ağabeyinin mahkumiyeti olduğunu ifade eden Kapağan, “Mart ayından Covid-19 sebebiyle izne gönderdiler. Denetimli serbestlikten işte faydalanacaktı ama eve geldiği ikinci gün babama bıçak çekerek üzerine falan yürümüş. Aynı zamanda telefonunu falan istemiş. O günden sonra şikayetçi olması için babamdan daha rica ettim. Şikayetçi oldu ve ağabeyim uzaklaştırma aldı. O günden beri kayıp kendisi” diye konuştu.

“İnşallah bulmak istiyorum”

“Kayıp olduğu günden beri e-Devlet’ten kontrol ediyordum” diyen Kapağan, “Gittiği hastanelere bakarak hangi şehirde olduğunu tahmin ediyordum. En son Haziran ayında Ankara’daydı. Yaklaşık bir hafta öncesinde de bu hastanede olduğunu öğrendim. Ben buraya geldiğini 5 gün sonra görmüştüm ve hiç vakit kaybetmeden direkt buraya geldim, gerekli görüşmeleri polis ile yaptım. Fotoğrafını da ekiplere dağıttılar. İnşallah bulmak istiyorum. Çünkü sokaklarda hem kendisine hem başkalarına zarar verme potansiyeli de var. Bu yüzden bunun önüne de geçmek için bir an evvel bulunmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kapağan, “Geldiğim ilk gece hiç durmadan doğrudan hastaneye geldim. İşte burada vakit kaybetmek istemedim. Ardından karakoldaki süreç başladı. Daha sonrasında ben o geceyi otogarda geçirdim. Hani orada olabilme ihtimaline karşı. Yaklaşık işte iki üç gündür otogara sık sık uğruyorum. Hastaneye geliyorum, şehrin içinde geziyorum. Kalabalık yerlere bakmaya çalışıyorum. Bunların haricinde de yani neticede ağabeyim yani ben ona zarar gelsin istemiyorum. Önümüz kış. Havalar bayağı soğuk. En azından kendisini bulduğumda yani bir kışlık kıyafetini, ne bileyim bir harçlığını vermek istiyorum. Yani bir iletişim sağlayabileceğiniz telefon falan kendisine kendisinden haberim olsun istiyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akay, Ovacık’taki Tarihi Eser Tahribatını TBMM’ye Taşıdı

Manşet Yayın: 13.06.2024 10:55
Akay, Ovacık’taki Tarihi Eser Tahribatını TBMM’ye Taşıdı

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Ovacık ilçesindeki tarihi yapıların tahribatına dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Akay, Ovacık ilçesine bağlı Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’nde yer alan Gerdek Boğazı Kaya Mezarları, Karain Kaya Mezarları ve Kayadibi Mağarasının defineciler tarafından büyük tahribata uğratıldığını dile getirerek, tarihî yapıların koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

OVACIK, KARABÜK’ÜN TARİH KOKAN ŞİRİN BİR İLÇESİDİR

Ovacık ilçesinde, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan tarihi eserler olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Akay, “Ovacık ilçemiz, geçmişi yüzyıllar önceye dayanan Karabük’ün tarih kokan şirin bir ilçesidir. Ovacık ilçemizde yer alan Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’ndeki Soğanlı Çayı vadisinde yer alan Gerdek Boğazı Kaya Mezarlarının tarihi 7’nci yüzyıla ve daha eskilere dayanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

TARİHÎ ALANLAR DEFİNECİLERİN HEDEFİ OLDU, KORUNMADIĞI İÇİN DE YOK EDİLDİ

Tarihi alanların defineciler tarafından büyük tahribata uğradığını ifade ederek, tarihi alanların koruma altında olmadığı için yok edildiğin altını çizen Akay, “Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’nin güneybatısında yer alan Karain Kaya Mezarları, doğu kısmında yer alan Kayadibi Mağarası ne yazık ki korunmamış ve büyük bir tahribata uğramıştır. Bu tarihî alanlar definecilerin hedefi olmuş, tahrip edilmiş, korunamadığı için de somut kültürel mirasımız yok edilmiştir.” dedi.

OVACIK’TAKİ TARİHÎ YAPILARI ACİL OLARAK KORUMA ALTINA ALIN

Ovacık ilçesinde tahribata uğramış yapıların koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Akay, “Buradan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum: Gün geçtikçe yok olan bu tarihî yapıları acil olarak koruma altına alın, turizme kazandırarak yok olmasını önleyin.” şeklinde konuştu.