Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı

Gündem Yayın: 05.04.2022 13:31
5 Nisan Avukatlar Günü Kutlandı

(Haber Merkezi) Karabük’te 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle tören düzenlendi. Törene; Karabük Baro Başkanı Avukat Emrah Köklü ve Karabük Barosuna kayıtlı avukatlar katıldılar.

Kent Meydanında gerçekleştirilen törende ilk olarak saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu ardından Baro Başkanı tarafından anıta çelenk sunumu yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Karabük Barosu Başkanı Avukat Emrah Köklü, avukatlık mesleğinin ve meslektaşlarını saymakla bitmeyen sorunlarını olduğunu söyledi  Başkan Köklü, bu sorunların çözümü konusunda yol alınmadığını ve sorunları dile getirmenin çare olmadığını altını çizdi

Karabük Baro Başkanı Avukat Emrah Köklü” Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın saymakla bitmeyen sorunları var. Ancak çözüm konusunda yol alınmış değil. Tüm bu sorunları dile getirmenin çare olmadığı açık .Bugün karşınızda dertleri ortaya dökerek sızlanmak yerine, biz avukatlar hak aramayı en iyi bilenler, çözümüz yine bizde olduğu farkındalığı ile karşınızdayız. Bu nedenle biraz kendimizden bahsetmek istiyorum. Yargının asli unsurlardan olan bağımsız savunmayı temsil eden avukatlar, sadece hukuk sorun ve anlaşmazlıkların çözümlenmesini  ve hukuk kurallarının uygulanmasını sağlamakla görevli ve yükümlü değillerdir. Aynı zamanda seçkin role sahip avukatlar birey olarak, kamu için ve kamu adına hakikati ifade etmek zorundadırlar. Yine barolar sadece avukatlık mesleğini geliştirmekle, meslek mensuplarının yararlarını korumak ve gereksinimlerini karşılamakla , mesleki düzeni, ahlakını, saygınlığını insan haklarını savunmakla  ve korumakla görevli olmayıp, toplumsal dönüşüme katkı yapmakla, bu amaçla kurulu rahat ve alışılmış olanı, insani ve toplumsal ilişkileri, becerileri sorgulamakla yükümlü olan olması gereken kuruluşlardır. Barolar ve avukatlar sadece bunları değil, hakikati temsil etmek, bir güç odağının ya da başka bir otoritenin yönlendirilmesine karşı gelmek, toplumsal dönüşüme öncülük edebilmek için yeni kelimeler, sözler söylemek zorundadır. Biz avukatlar yaptığımız işlerde, insan gözüyle görülebilecek eserler vermiyoruz. Binalar kurmuyoruz, köprüler dikmiyoruz belki. Ama sorunları çözüyor, hataları düzeltiyoruz , insanların sorunlarını dert edinip, yükünü üstleniyoruz. Mücadelemizle adaleti tesis ederek insanların huzurlu ve adil bir yaşam sürmelerini hizmet ediyoruz.  Zamanımızı, bilgimizi gerektiğinde en kıymetlimiz ailelerimizden çalarak hayatın en önemli parçası olan insanlara tahsis ediyor, insanlara dokunuyor, insanların sorunlarını paylaşıyoruz. Hukukun üstünlüğünün egemen kılınmasına, toplum huzurunun toplumsan barışın sağlanmasına ve sürdürülmesine katkıda bulunuyoruz. Avukatlık mesleği sadece bilgi mesleği değil, aynı zamanda bir cesaret mesleğidir. Bizler cesaret ediyor, söylemleri söylüyor, iyiyi, güzeli, doğru olanı sabırla yapmaya çalışıyoruz. Hukukun tanıdığı ve koruduğu yetki olan, hakkı savunuyor, hakkı, hak sahibini temsil ediyoruz. Hakka ulaşmanın yolu ve aracı olan davaları mahkemenin önüne biz getiriyor, hukukun ilerlemesini, gelişmesini, hak sahibinin hakkı olanı elde etmesini hakka kavuşmasını biz sağlıyoruz” dedi

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Alaplı’da bir gecede iki dükkan soyuldu

Zonguldak Yayın: 06.12.2023 00:48
Kaynak: İHA

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde iki ayrı dükkana giren hırsız, yaklaşık 10 bin lirayı çalarak kayıplara karıştı.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı ilçesinde gece saatlerinde hırsız, kapıları zorlayarak manav ile bir dükkana girdi. Hırsız, kasalarda bulunan yaklaşık 10 bin lirayı alarak kayıplara karıştı. Bir gecede iki iş yerinin soyulması esnafı tedirgin ederken, polis olayla ilgili çalışma başlattı.

Paylaş: