Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

36 yıllık ilçenin birinci coğrafik işaretli eseri ‘Yenice Ihlamur Balı’ oldu

Ekonomi Yayın: 27.08.2023 08:36
İhlas Haber Ajansı
36 yıllık ilçenin birinci coğrafik işaretli eseri ‘Yenice Ihlamur Balı’ oldu

Türkiye’nin en büyük blok ormanlarına sahip Karabük’ün Yenice ilçesinde ıhlamur ormanlarında üretilen ve doğal aroma tadı ile ile ün yapan ‘Yenice Ihlamur Balı’ coğrafik işaretle tescillendi.

Dünya Doğayı Müdafaa Vakfı (WWF) tarafından acil olarak korunması gereken 100 sıcak noktadan biri olarak gösterilen ve Türkiye’nin en büyük blok ormanlarını içinde barındıran Yenice’de 297 çiftçi tarafından 22 bin kovanda ıhlamur balı üretimi yapılıyor.

Yenice Kaymakamlığı öncülüğünde, Vilayet ve İlçe Tarım Müdürlüğü teknik çalışanlarının çalışmalarıyla, 5 yılın akabinde ‘Yenice Ihlamur Balı’ coğrafik işaret almaya hak kazandı. Safran, maniye ve çavuş üzümünün akabinde 1456 sayı ile tescillenen Ihlamur Balı yüksek kalitesi, aroma ve polen bakımından güçlü özellikleriyle tüketiciler tarafından epey ilgi görüyor.

İlçede 35 yılı aşkın bir müddettir profesyonel olarak arıcılık yapan İsmet Karakırık, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıllık uzun çalışmalar sonunda ’Yenice Ihlamur Balı’nın kabul edilerek coğrafik işaretle tescillendiğini belirtti.

Ihlamur Balı’nın ilçe tarihindeki birinci tescilli bir eser olduğunu söz eden Karakırık, “Yenicemize yapılacak entegre bir bal dolum ve paketleme tesisiyle bu eserimizin yurt içi ve yurt dışı dahil olmak üzere daha uygun bir yerlere taşıyacağımızı umuyorum. Ihlamur balı için coğrafik işaret dokümanı alma yolunda, başta Yenice Kaymakamlığına ve çalışanlarına, Karabük Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık’a ve kurum çalışanlarına, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakan Yılmaz ve kurum çalışanlarına, ayrıyeten evrak kademesinde bize yardımını esirgemeyen Bingöl Üniversitesi Arı ve Doğal Eserler, Ar-Ge ve Ür-Ge merkezinde misyon yapan Dr. Deniz Canlı hocamıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ihlamur Balının aromasıyla, kokusuyla çok hoş bir bal olduğunu aktaran Karakırık, “Kahvaltılık balıdır. Kestane balı üzere değildir. Kestane balı da çok hoş baldır lakin ilaç niyetinde bir baldır. Ihlamur Balı kahvaltılık ve devamlı yenilebilecek baldır. Çoluk çocuğun gelişiminde, sıhhatinde, akciğer teneffüs yolunda ve çok büyük katkısı vardır.

Karakırık, hedeflerinin bölgede arıcılara ıhlamur balını toplatmak ve katma bedele sunmak olduğunu kaydederek, ilçede kurulacak dolum ve paketleme tesisinin kurulması için çalışma yapılacağını da söyledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.