Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“3. Sanat ve Tasarım Günleri”

Gündem Yayın: 19.04.2019 14:33
Yazar:
“3. Sanat ve Tasarım Günleri”

Karabük Üniversitesi Tasarım İstasyonu Kulübü tarafından geleneksel hale gelen Sanat ve Tasarım Günleri etkinliğinin üçüncüsü başladı.

Karabük Üniversitesi Tasarım İstasyonu Kulübü tarafından düzenlenen ve 20 Nisan’a kadar sürecek olan 3. Sanat ve Tasarım Günleri’nin açılışı gerçekleştirildi. Etkinlikte sanat ve tasarım konularında söz sahibi isimler “Yerellikten Evrenselliğe” ana başlığıyla bilgiler paylaşıyor.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özçağlar, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Ağarı, Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özçağlar, bu tür etkinliklerin öğrencilere ciddi kazanımları olan fırsat eğitimleri olduğunu belirterek, “Yaşadığımız şehre, coğrafi ortama, bireye ve topluma duyarlılığı gözeten bir vizyon ve eğitim programı kapsamında sizleri tasarım ve mimari üretim konusunda deneyimli mimarlarla bir araya getirmeyi hedefledik.” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Akademisyenler Türk Müziği Topluluğu tarafından halk müziği konseri verildi. Konserin ardından 3. Sanat ve Tasarım Günleri Yüksek Mimar Cengiz Bektaş tarafından “Geleneğe Eklenmek”, Mimar Oruç Çakmaklı tarafından “Sessiz Ses” ve Yüksek Mimar Can Tamirci tarafından “Adaptasyon” konulu konferanslarla devam etti.

YAĞLI BOYA RESİMLERİ, FOTOĞRAFLAR VE MİMARİ PROJELER SERGİLENDİ

  1. Sanat ve Tasarım Günleri etkinlikleri sergi açılışı ile başladı. Sergide Ressam Prof. Dr. Mahmut Öztürk, Emine Öztürk ve Ömer Erdem tarafından hazırlanan yağlı boya ve farklı çalışmalar, Karabüklü fotoğraf sanatçıları Hüseyin Karataş ve Cemil Belder tarafından hazırlanan fotoğraflar ile Mimarlık Bölümü öğrencilerinin çeşitli konularda hazırladıkları projeler yer aldı.

Etkinlik hakkında bilgi veren Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse, bu yıl yapılan etkinlikte yerel değerlerin evrensele taşınması konusunda mesaj vermek istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Üç gün süresince mimarlık öğrencileri diğer üniversitemiz öğrencilerine yerel değerlerin önemini, bunu evrenselliğe taşımanın önemini vurgulayacaklar. Hem akademisyenler hem de yerel sanatçılarla kucaklaşmayı hedefliyoruz. Bu eserler de bu kucaklaşmanın ürünleri.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: