Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

23 yabancı öğrenci ve akademisyen KBÜ’de eğitim aldı

Karabük Yayın: 30.11.2023 20:12 |Güncelleme:01.12.2023 09:51
İhlas Haber Ajansı
23 yabancı öğrenci ve akademisyen KBÜ’de eğitim aldı

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, ERASMUS+ Blended Intensıve Programmes (BIP) çerçevesinde Romanya, Litvanya ve Almanya’dan Karabük’e gelen 23 öğrenci ve akademisyene başarı belgesi verdi.

ERASMUS+ Blended Intensıve Programmes bünyesinde Romanya, Litvanya ve Almanya’dan gelen 23 akademisyen ve öğrenci, çevrim içi iş birliği dahil yenilikçi eğitim ve öğretim yöntemlerinin kullanıldığı kısa ve yoğun eğitim programlarına katılmak üzere Karabük Üniversitesine geldi.

AW088606 01 jpg
Romanya Babeş Bolyai Üniversitesinden 5, Almanya Ilmenau Technical Üniversitesinden 4, Litvanya Vilnius Technical Üniversitesinden 6, Kaunas Technical Collage’ dan 6 öğrenci ve 2 akademisyen olmak üzere toplamda 23 kişi uzaktan eğitim programına katıldı.
Uzaktan eğitim programının ardından öğrenciler ve akademisyenlerin katılımıyla insansız hava araçları teknolojisi üzerine Avionik, dron mekanik tasarım, dron kontrol ve sürü haberleşme konularını içeren uluslararası eğitim programı düzenlendi.
Eğitim çerçevesinde cihaz tasarımı, simülasyon ve tasarımı yapılmış dronlar üzerinde uçuş eğitimi ve kontrol uygulamaları katılımcılara gösterildi.

AW088606 03 jpg
Katılımcıların hem tasarım hem uygulama tecrübelerinin geliştirilmesine yönelik hazırlanan programda Karabük Üniversitesi bünyesindeki özgün tasarım dronlarla uçuş gösterisi düzenlendi.
Öğrenciler ve akademisyenler program sayesinde Karabük ve Safranbolu’nun tarihi eşsiz yerlerini gezme fırsatı buldu.
ERASMUS+ Blended Intensıve Programmes eğitiminin ardından katılımcılar, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ı ziyaret etti. Senato Odasında gerçekleşen ziyarette, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni, Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Adnan Ucur da yer aldı.

AW088606 05 jpg
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Karabük Üniversitesi hem mühendislik sahasında hem sağlık bilimleri sahasında hem de sosyal bilimler sahasında çok başarılı bir üniversitedir ve Karabük Üniversitesi bu başarılarını artırarak, geliştirerek 21. Yüzyıla uygun bir şekilde sürdürmektedir. Sizlerle yeni projelerde birlikte ortak çalışmalar yapabilmeyi istiyoruz. Üniversitemizi tanımanız gelecek projeler açısından bizim için oldukça büyük bir katkı sunacağına inanıyorum. Üniversitemize gelmenizden, bu programlara katılmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Yeni programlarda, projelerde buluşmak üzere hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.
Rektör Kırışık, konuşmasının ardından eğitim programına katılan akademisyen ve öğrencilere başarı belgeleri ve hediye takdim etti. Program hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bu belde ismini koruma altındaki koyun ırkından alıyor

Dünya Yayın: 28.02.2024 20:12
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki 2 bin 711 nüfuslu belde, ismini ünlü Karayaka koyun ırkından alıyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karayaka beldesi, ismini bir koyun ırkından alıyor. En belirgin özelliği kuyruk yağının olmaması ve bu yağın tüm vücuda yayılması olan karayaka ırkı koyun, bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlıyor. Bu nadir ırk devlet tarafından koruma altına alınırken, belde sakinleri de karayaka ırkının korunmasına yönelik çabaları destekliyor. Karayaka ırkıyla adını duyuran beldenin Tokat’ın tarımsal ve kültürel zenginliğine olan katkısı her geçen gün daha da belirgin hale geliyor.

Koyun sürüsü olan Karayaka beldesi sakinlerinden 38 yaşındaki Mahmut Başara, “Beldemiz ismini karakaya ırkı kuzularımızdan almıştır. Karayaka kendine özgün bir ırktır. Türkiye’de eşi benzeri yoktur. Zaten devlet bunları da koruma altına aldı” dedi.