Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

2023’den, 2024’e…

Manşet Yayın: 28.12.2023 13:10
2023’den, 2024’e…

Cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan yüzyılın son yılı 2023, Dünya ve Türkiye için beklenenden daha fazla haraketli bir yılın yaşanmasını sağladı…

Yüzyıl salgınının sona ermesiyle, ekonomilerini tamire çalışan ülkeleri oldukça zorlu bir süreç karşıladı..

Salgın mağduru ülkeler için başlayan zorlu süreç, yüzyılın son yıllarına kadar devam etti..

Türkiye ikinci yüzyılının ilk yılı 2024’de, dünya için zulüm ve savaş, geçen yıldan kaldığı şekilde devam edecek..

Türkiye için ise 2024 yılı, ülkenin klasik gündemlerinden birisi olarak, ekonomik kriz altında yerel seçim atmosferi ile başlayacak…

Türkiye’de sosyo-ekonomik yönetim, seçim atmosferinde başka, seçimden sonra başka şekilde uygulanmakta.

Bu nedenle de Türkiye’de ekonominin istikrara kavuşamamasının temel nedenlerinden birisi, siyasal İslam ışığında ekonominin yönetilmesi..

Seçim sonunda ise ekonomik uygulamaların, sisayal İslam baskısından kurtarılarak, dünya ekonomik sistemin kabul ettiği sisteme dönmesiyle, sil baştan yeni ekonomik reçeteler halkın sırtına yüklenmekte…

Türkiye’de bu senaryo devamlı uygulandığından, temel ekonomik sistemlerin kurulmasının önündeki en büyü engel olarak halkın karşısına çıkmakta..

Son yıllarda gelişmekte olan ülkeler arasında ekonomisi birçok açıdan en kötü performans sergileyenlerden biri olarak Türiye gösterildi…                                                                             Türk Lirası’nda 2018’den beri yaşanan kur krizleri, ithalata bağımlı ekonomik yapı dolayısıyla enflasyonu tetikledi.          Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikasında ısrar etmesi, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sorgulanmasına ve enflasyonun daha da yükselmesine yol açtı.

Geçtiğimiz mayıs ayında yapılan genel seçimlerden sonra

Cumhurbaşkanı, özel ekonomik programını sona erdirerek, uluslar arası sistemin kullandığı ekonomik modele dönülmesiyle, Türkiye ekonomisinde acı reçetelerein yazılacağı döneme geçildi..

2024 yılında da devam edecek olan acı reçetelerin son bulması, yine hükümetin yeni ekonomik sistemden taviz vermeden, devamlılığı sağlamasıyla gerçekleşecek..

Yarım asrı geçen süreçte devam eden Türkiye’nin AB macerası, geçen çok uzun zamana rağmen hala üyelik ile sonuçlanamadı…

Son siyasi dönemde Türkiye, AB üyeliği konusunuda isteksiz olduğundan, istenen şatları yerine getirmekte oldukça zorlandı..

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin üyelikle sonuçlanması, günümüz siyaseti ve koşullarında imkansız gibi görünmekte..

Siyasetin son döneminde başlayan ve bugüne kadar çeyrek asra yakın bir süreçte devam eden uluslar arası gelişmeler, ittifak ve birliğe katılım süreçleri, terörle mücadele, yeni sistem tartışmaları, 2024 yılında da yine Türkiye gündeminin ana malzemesi olmaya, devam edecek..

2024 yılı yerel seçimler sonrası, siyasetin ülke çıkarları doğrultusunda yürütülerek, ikinci yüzyıl başında, dünyada yıldızı parlayan ülkeler arasına Türkiye’nin girmesi sağlanmalı..

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.